מחול | במה | מוזיקה | ספרות ושירה

 

"אחישראלי"

איפה ומתי? היכל טוטו חולון – יום חמישי, 23.6 בשעה 20:00.

מופע ססגוני ומרהיב של להקות המחול הייצוגית 'הורה רעים חולון', בהשתתפות 300 רקדנים ושני אורחים מיוחדים במינם: שירי מימון ורביב כנר.

מה הלוז - 7.6 - קלאסי - אחישראלי 2022 - להקות המחול הייצוגיות (צילום: אלכס הובר, יח"צ)
צילום: אלכס הובר, יח"צ

"ק ר א ש", "טניס בשמיים עם איזדורה" ו"תנועה מגונה" בערב אחד

איפה ומתי? מרכז סוזן דלל, תל אביב – יום חמישי, 23.6 בשעה 20:00.

ריקוד, תיאטרון ומוזיקה חיה. נמרוד פריד, יוצר מחול בינלאומי בישראל ובעולם מפגיש את מאמי שימאזאקי, רקדנית יוצרת יפנית שחיה בישראל שנים רבות ורקדה כסולנית בלהקת בת-שבע, עם המוזיקאית שרון עטר (תופים, גיטרה חשמלית), לערב אחד שבו יציגו 3 יצירות: "ק ר א ש" - אנחנו חיים בעולם של התנגשויות. עם עצמנו, בחברה שלנו ובין תרבויות. התשוקה לאהבה לעומת בדידות וחוסר אונים, להיות צעיר, מתפרץ ומתפוצץ מול זקנה וסוף, שורשים ומסורת מול שינוי וחדשנות; "טניס בשמיים עם איזדורה" – משחק הטניס ומאבקה הבלתי מתפשר של שחקנית הטניס לניצחון כדימוי למלחמת ההישרדות שלנו כאן ועכשיו. לתקוף, להגן, להפסיד ולנצח, מהאישי והאינטימי לפוליטי והחברתי. בשילוב סאונד אותנטי ממגרש הטניס ומוזיקת נשמה. הומאז׳ לאיזדורה דנקן, חלוצת המחול המודרני והרקדנית הראשונה שהופיעה יחפה; ו"תנועה מגונה" מאת הלל קוגן - מחווה לפינה באוש. היצירה מסמנת את ראשית העניין של קוגן בכתיבה כוריאוגרפית שמתבססת על ציטוטים ופונה אל הקאנון של המחול האמנותי המערבי.

"אחרית": להקת המחול פרסקו

איפה ומתי? מרכז סוזן דלל, תל אביב – יום שלישי, 28.6 בשעה 20:30; יום רביעי, 29.6 בשעה 20:30.

פנטזיה דיסטופית אך פיוטית לכוריאוגרפיה של יורם כרמי, שכל כולה מציאות אמיתית. מסע קבוצתי אל ובתוך הזמן, סבוכים במעגל נצחי של להיות ושוב להיות. 

מה הלוז - 31.5 - קלאסי - מופעי יוני במרכז סוזן דלל - להקת פרסקו (צילום: אפרת מזור, יח"צ)
"אחרית", להקת המחול פרסקו | צילום: אפרת מזור, יח"צ

"Star Dust"

איפה ומתי? היכל אומנויות הבמה, הרצליה – יום שלישי, 28.6 בשעה 20:30; יום רביעי, 29.6 בשעה 20:30; יום חמישי, 30.6 בשעה 20:30; יום שישי, 1.7 בשעה 13:00 ובשעה 21:30; יום שבת, 2.7 בשעה 12:00 ובשעה 21:00.

להקת המחול האמריקאית Complexions תגיע לסיבוב הופעות בישראל שבמסגרתו תעלה את המופע "אבק כוכבים" ("Star Dust") - ערב אחד ובו שתי יצירות המוקדשות לגאוני המוזיקה באך ודיויד בואי: בחלק הראשון של הערב תבצע הלהקה את היצירה "באך 25" מאת דוויט רודן שמשלבת מחול עכשווי עם טכניקת בלט, על פי מוזיקה של יוהאן סבסטיאן באך ובנו קרל פיליפ עמנואל באך. החלק השני של הערב יוקדש ליצירה "Star Dust" בכוריאוגרפיה מאת דוויט רודן. מעין מכתב אהבה לאייקון הפופ דיוויד בואי, שבו מופיעים הרקדנים לצלילי להיטים כמו 'Heroes' ,'Space Oddity' ו-'Young Americans' בשילוב תלבושות, איפור ותאורה מרהיבים.

"מובי .D"

איפה ומתי? היכל התרבות תל אביב – יום רביעי, 29.6 בשעה 20:30; יום חמישי, 30.6 בשעה 20:30; יום שישי, 1.7 בשעה 14:00.

מופע חדש פרי שיתוף פעולה ייחודי בין תיאטרון מחול אבשלום פולק וצמד היוצרים המוערכים דוד פולונקסי ומיכאל פאוסט, בהמשך ישיר לעבודתם המשותפת ופורצת הדרך ("ואלס עם באשיר" ו"אגודת חורבן"). האמנים פולונסקי ופאוסט פונים עתה למרחבי המופע חוצי-המדיומים של אבשלום פולק, במפגש פסגה משולש המציג בפני הקהל חוויה רב-חושית אסתטית המתחוללת בעולמות הנשלטים בידי כוחות תת-תודעתיים של אורות וצללים, המרצדים ומתערבבים אלה באלה עד לכדי התמזגות של גוף, שפה, מילה, טעם, איור ומוזיקה. 

"מחול בחוץ"

איפה ומתי? רחבת מרכז סוזן דלל תל אביב – יום חמישי, 30.6 (במסגרת אירועי 'לילה לבן') החל מהשעה 20:00. ללא תשלום.

מופעי מחול עכשווי לכל המשפחה, ללא תשלום, ברחבה הציבורית של המרכז. התוכנית האמנותית מבוססת על אדפטציות לעבודות קיימות של כוריאוגרפיים ישראלים מובילים, תוך התאמתן למרחב הציבורי והנגשתן לקהל הרחב, ילדים ומבוגרים כאחד, ואפשרות ליהנות מאווירה נינוחה וחופשית בעת הצפייה. בתוכנית האמנותית: נועה צוק ואהד פישוף עם היצירה "Shutdown", אורלי פורטל עם היצירה "פקרוני", תמיר גולן עם היצירה "וילונות" ושרון אייל וגיא בכר עם קטע מהיצירה "Bill".

מה הלוז- 14.6- קלאסי- מחול בחוץ (צילום: אן סילבי בונט, יחסי ציבור)
צילום: אן סילבי בונט, יחסי ציבור

"Liquid Season"

איפה ומתי? מוזיאון פתח תקוה לאמנות – מה-30 ביוני עד ה-12 בנובמבר.

מחזור יצירות וידיאו-דאנס למוזיקה של אומיטרו אבה. לכבוד פתיחת התערוכה "אם עץ נופל ביער", יצר תיאטרון מחול אבשלום פולק יחד עם המוזיקאי היפני אומיטרו אבה, 12 קטעי וידיאו-דאנס המתרחשים כולם בסביבת מים ומוקדשים לכל חודש מחודשי השנה. המים, כשדה של רגשות, הם במה ליצירת עולם. ממנו אנו עשויים ובו אנו יוצרים ומשתנים, ומחזור היצירות מגלם את המים כיסוד הטבע והחיים שמאפשר שינוי מתמיד. במקביל יש במחזור היצירות מחווה לספר השעות של הדוכס ז'אן דה-ברי - ספר תפילות נוצרי מאויר המשמש גם כלוח שנה, שנוצר בהזמנת הדוכס ברי בראשית המאה ה-15, על ידי האחים לימבורג. איורי הספר מציגים תמונות מחיי האיכרים והאדונים, לרקע השתנות הטבע בעונות השנה השונות. 

"Everything Must Go"

איפה ומתי? תיאטרון הבית, נועם 5, יפו – יום שבת, 2.7 בשעה 21:00.

יצירתה החדשה של דנה רוטנברג, שבה היא משתפת פעולה עם הרקדנים והיוצרים הלל קוגן ואנדראה מרטיני. יחד הם מתאמנים על 'letting go' על כל משמעויותיו: לשחרר, להשתחרר, להוציא לחופשי, להרפות, להיפטר. במעין ״גראז׳ סייל״ מלא בזיכרונות וחפצים אישיים, אוצרות וג׳אנק, עולים ובאים דברים שהיה ראוי שניפרד מהם כבר, וגם כמה שאולי שווה להיאחז בהם עוד רגע, שאולי אינם למכירה. השירים שליוו את הנשיקה הראשונה, ואת הנשימה האחרונה, בוב דילן ומארי קונדו.

 

"קרטושקה"

איפה ומתי? לבונטין 6 תל אביב – יום שבת, 2.7 בשעה 20:15; יום שלישי, 12.7 בשעה 20:15; יום שלישי, 19.7 בשעה 20:15; יום שבת, 30.7 בשעה 20:15.

חוויית פרפורמנס, מחול ותפוחי אדמה בחלל גלרי ייחודי, מציאות והזיית זהות בדור אחד וחצי לעלייה הרוסית. המופע קרטושקה (ברוסית – תפוח אדמה), מספר בדרך ייחודית, מצחיקה, פרועה, מפתיעה ונוגעת ללב את סיפורו של גבר ישראלי-רוסי החי בדלות בדרום תל אביב, כשזיכרונות של עושר תרבותי צפים ועולים מעברו ומאיימים להטביעו בים אינסופי של תלישות. הוא חווה רצף של התנגשויות חזיתיות בין תרבויות ונקודות בזמן: מוזיקה קלאסית ודרבוקות, תנועות בלט והרחוב הישראלי, צ'יבוראשקה ותפוזים, הומור משונן ועתיד עם אופק מוטל בספק. לאחר שני עשורים שבים האמנים ארתור אסטמן ורפאל האוגס החולקים קווי דמיון בחוויית עליתם ארצה מברית המועצות לשעבר, ברגע הקריטי של גיל ההתבגרות, לזיכרונות ילדותם מרוסיה ולזהות שנתלשה מקרקע אחת ועדיין מחפשת אחר מקום של קבע. אותה זהות עמומה של עולה חדש-ותיק מרוסיה.

 

"גם זה יעבור לך"

איפה ומתי? בית הנוער העברי ירושלים – יום שלישי, 5.7 בשעה 20:15; סטודיו אלפא תל אביב – יום חמישי, 7.7 בשעה 20:15; סטודיו אלפא תל אביב – יום רביעי, 20.7 בשעה 20:15.

דואט נשים חייתי, גרוטסקי, מתריס, סקסי, מרגש ומלא בהומור עצמי מאת ובביצוע אורין יוחנן ואילנה שרה קלייר בלסן, שבוחש, מכשף ומגיש תמהיל ייחודי ופוקח עיניים על החוויה הנשית, תוך שהן שרות, רוקדות, פועלות, בוכות וצוחקות, מעמידות במבחן אישה מול אישה, אישה מול עצמה ואישה מול גבר. היצירה שמועלית במסגרת פרויקט 'עבודות כפיים' של תיאטרון קליפה, בוחנת מצבים שונים של מתח שמתרחש בהתנגשות החזיתית שבין דבר והיפוכו: בין תכתיבים חברתיים לבין רצונות אישיים ואותנטיים, בין מודלים מקובלים של אסתטיקה והיכולת לשבור אותם בחיפוש אחר קול אישי, בין הערצה והחפצה של נשים בתרבות לבין צנזורה והשחתה בדת, בין תרבות של אונס ואלימות כלפי נשים לבין הכוח הביולוגי שלהן ליצור חיים ולחתור לשלום, בין שפה שיוצרת מציאות ומציאות שמחמיצה את השפה.

   

"Vitrage"

איפה ומתי? פסטיבל כרמיאל – יום רביעי, 6.7 בשעה 20:00; סוזן דלל תל אביב - יום שישי, 8.7 בשעה 14:00 ובשעה 21:00; תיאטרון חיפה – יום שלישי, 12.7 בשעה 20:30; היכל התרבות פסגת זאב, ירושלים - יום רביעי, 13.7 בשעה 20:30; היכל התרבות יבנה – יום חמישי, 14.7 בשעה 20:30; המשכן לאמנויות הבמה באר שבע – יום שבת, 23.7 בשעה 21:00.

להקת הפלמנקו הישראלית, מייסודה וניהולה האמנותי של הרקדנית והכוריאוגרפית מיכל נתן, חוגגת 25 שנות יצירה עם מופע באורך 80 דקות המורכב מ-6 יצירות של שישה יוצרות ויוצרים: "Ella" של הדס נסטל - יצירה שעוסקת באלימות כלפי נשים והשפעותיה ארוכות הטווח. לאורך היצירה ישנו שימוש בשפה תנועתית המשלבת סימני אזהרה של העמותה לזכרה של מיכל סלה ז"ל; "Aliah" של לין חדד - יצירה שעוסקת בנושא העלייה ארצה על כל המאבקים, תסכול, תגליות ועוד. מחווה לזמרת הנודעת Lhasa De Sela; "בלילה ההוא" של ראלי מרגלית - יצירה המפיחה חיים ברגע לילי חידתי אחד שהזדהר וחלף. הלילה ההוא מתרחש על חוף ים, רוחש גחליליות ובליבו אישה; "בבל" של ידין מילר - סיפור אחרית המבול מספר בראשית, על בסיס היות האדם החופשי שונה מרעהו וטבע האדם אשר מייחס לעצמו את עצם החשיבה והעבודה כמהות חייו (קהלת);

"Seguiriya De La Muerte" של אילת שחר - יצירה לרקדנית יוליה טלר שבגיל 21 נפצעה קשה בתאונת דרכים ויצאה ממנה עם נכות קשה, ללא רגל ועם בעיות נוירולוגיות ואורתופדיות ושעם מאבק אינסופי ותעצומות נפש בחרה שלא לוותר על החלום. הריקוד מתאר מאבק פנימי וסוער של האדם בין חיים למוות, בין התרסקות ונפילה לקימה מחדש. הצורך העז של האדם ויצר החיים להתעלות ולהתגבר על הקשיים והכאב; "Sultanas" של מיכאלה הררי - יצירה המדגימה את עושר תולדות אמנות הפלמנקו תוך מסע לעבר בהשראת התרבות האנדלוסית מימי הביניים, מזכירה את חייהן של הנשים בחצר המלך בארמון "אלהמברה" ומשלבת את המוזיקה והשירה הערבית המשולבת בתרבות.   

"Log Out"

איפה ומתי? תיאטרון קליפה, הרב קוק 37 תל אביב – יום חמישי, 14.7 בשעה 20:30; יום חמישי, 21.7 בשעה 20:30.

רצף של התמודדויות פיזיות קיצוניות המתקיימות במפגש בין הגוף לבולי עץ. חבורה של פרפורמרים משליכים את עצמם אל רצף של התמודדויות פיזיות קיצוניות המתקיימות במפגש בין הגוף לבולי עץ, בחוקיות תובענית אך נסתרת. הם גוררים אותם, מטיחים אותם, מוסרים אותם, עומדים עליהם, מתחמקים מהם, מחככים אותם כנגד הגוף וכנגד הרצפה, מנסים למצוא שיווי משקל. היצירה נעה בין העדין והגס, בין הפיוטי לבין לאלים, בין המתחשב לזדוני, בין אנוכיות לשיתוף פעולה, הגוף ובולי העץ חוזרים להיות גושים של נפח, משקל וטקסטורה, שבים להיות חומרי גלם. זהו עולם שיש בו ברוטליות, אבל אין בו אכזריות. תחושת הסכנה המרחפת מעל הכל נובעת מקלות הדעת של הפרפורמרים ביחס לחייהם שלהם, ומציעה פרשנות אסתטית חדשה למושג החיות, לקיום הגופני ולתפקידם של כל אלה בעידן רווי תהפוכות.

 

  

אאידה

איפה ומתי? בית האופרה תל אביב– יום שישי, 24.6 בשעה 13:00; יום ראשון, 26.6 בשעה 19:30; יום שני, 27.6 בשעה 20:00; יום שלישי, 28.6 בשעה 20:00; יום חמישי, 30.6 בשעה 20:00; יום שישי, 1.7 בשעה 13:00; יום שבת, 2.7 בשעה 21:00; יום שני, 4.7 בשעה 18:00; יום רביעי, 6.7 בשעה 20:00; יום שישי, 8.7 בשעה 13:00; יום שבת, 9.7 בשעה 21:00.

האופרה "המצרית" של ג'וזפה ורדי, מהאהובות והמפורסמות ברפרטואר האופראי, תעלה באופרה הישראלית בהפקה חדשה, רבת משתתפים בבימויו של הבמאי היווני הנודע סטאטיס ליוואטינוס, בניצוחו של המנצח האיטלקי ג'וליאנו קרלה ובהשתתפות תזמורת האופרה: התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון, מקהלת האופרה הישראלית בניצוחו של אסף בנרף, רקדני תיאטרון מחול ענבל ורקדנים נוספים. צוות סולנים בעלי שם עולמי יבצע את התפקידים הראשיים.

 

עלילת האופרה מתארת את סיפור אהבתם של רדמס, מפקד הצבא המצרי, לבין אאידה בתו של מלך אתיופיה, שנפלה בשבי המצרי ומשרתת את אמנריס, בתו של פרעה מלך מצרים. אמנריס מאוהבת ברדמס, אולם הוא ואאידה מאוהבים ורוצים לממש את אהבתם כנגד כל הסיכויים. בעקבות ניצחון צבא מצרים על צבא אתיופיה, מובא אביה של אאידה, אמונסרו, לשבי במצרים, וזהותו כמלך אתיופיה אינה נחשפת. אאידה מנסה לשכנע את רדמס לברוח לארץ שבה יוכלו לממש את אהבתם, ובמהלך השיחה ביניהם רדמס מספר לאאידה סוד צבאי, מבלי לדעת שאביה עד לשיחה. אמונסרו בורח ונהרג, ואילו עקבותיה של אאידה נעלמים. רדמס מואשם כמי שסייע לבריחתם ועומד למשפט באשמת בגידה. אמנריס מעוניינת לחון אותו בתנאי שיוותר על אאידה, אולם הוא מסרב, וכוהני הדת גוזרים עליו להיקבר בעודו חי. 

"אופרה גורמה"

איפה ומתי? היכל התרבות כרמיאל – יום ראשון, 26.6 בשעה 20:30; היכל התרבות מודיעין – יום שני, 27.6 בשעה 20:30.

ערב מוזיקלי בכיכובם של סולני הקשר הווקאלי וינה-תל אביב והתזמורת הקאמרית הישראלית, בניצוחו של רתם ניר ובבימויה של רוזמרי דנצינגר, שמשלב אופרה, סטפס, ארוחה איטלקית שתוכן בזמן אמת במטבח שעל הבמה ובית קפה בו מתחממים העניינים. במהלך הערב יוצגו האופרות הקומיות "המשרתת האדונית" מאת ג'ובאני בטיסטטה פרגולזי, ו"קנטטת הקפה" מאת יוהאן סבסטיאן באך. בשתי היצירות מככבים משקאות עתירי קופאין שכבשו את אירופה בסערה, משקה השוקולד שהגיע ממרכז אמריקה והקפה שהגיע מהמזרח המוסלמי:

מה הלוז - קלאסי - אופרה גורמה - פניני אופרה קומית (צילום: שלום בוהארון, יחצ)
אופרה גורמה: פניני אופרה קומית | צילום: שלום בוהארון, יחצ

ב"המשרתת הגבירה" מוזכר שיקוי השוקולד כבר באריה הראשונה, כשאוברטו העשיר דורש במפגיע כי המשקה יוגש לו בשעה קבועה, ובעלילת "המשרתת האדונית" המשרתת הצעירה של אוברטו סרפינה, ששולטת על משק הבית ועל חייו של אוברטו, מצווה על טבחי הבית להכין סעודת נישואין לה ולאוברטו. בעוד הטבחים והאופים עוסקים במלאכה מפעילה סרפינה בעזרתו של המשרת וספונה, את קסמיה ותחבולותיה כדי לשכנע את אוברטו לשאת אותה לאישה - בהשראת היצירה תוכן ארוחה איטלקית בזמן אמת במטבח שיוקם על הבמה.

וב"קנטטת הקפה" מזועזע האב האדון שלנדיאן מכך שבתו פוקדת את בתי הקפה. בעיני אביה, זוהי הפקרות בלתי נסלחת, שאישה צעירה יוצאת לבדה לבית הקפה וצורכת את המשקה המעורר, הייצרי והממכר. שלנדריאן הבורגני המכובד מתפרץ אל בית הקפה, מחפש את ליזי בתו ותופס אותה בדיוק ברגע שהמלצר עומד למזוג לה כוס קפה. שלנדריאן עושה סקנדל לעיני אורחי בית הקפה, מאיים על בתו ומזהיר אותה שעם התנהגות שכזאת היא לעולם לא תמצא לה חתן. הוא רק אינו יודע שהחתן המיועד נמצא במקום, והוא לא אחר מאשר הבעלים של בית הקפה.

"Amor"

איפה ומתי? מרכז סוזן דלל, תל אביב – יום שני, 27.6 בשעה 20:30.

עיבוד של להקת הבלט ירושלים לקומדיה של לופה דה וגה. העלילה משלבת נשף מסכות, פיוט של אהבה וגם שנאה, ערמומיות, פרצי צחוק וכמובן – הפי אנד. במופע מאת נדיה טימופייבה כל אחד מהרקדנים בבלט ירושלים הוא סולן, ולכל אחד מהם אישיות מיוחדת ויכולת משחק המאפשרות לו לגלם בכישרון רב את דמויותיהם של גיבורי מחזהו של לופה דה וגה. התוצאה - בלט עכשווי, עדיין על קצות האצבעות.

 

"כשאגדל להיות קטן"

איפה ומתי? מרכז סוזן דלל, תל אביב – יום שבת, 30.6 בשעה 17:30.

מופע של תיאטרון מחול ירושלים לבני נוער ולמבוגרים, ששואב את השראתו מתוך כתבי יאנוש קורצ'אק – פרקים מיומנו, וקטעים מתוך סיפוריו "הרשל'ה והרב המשוגע" ו"אסתריקה". המופע משלב בין אמנות המחול, התיאטרון ווידאו ארט ומספר את סיפורו של קורצ'אק החל ממלחמת העולם הראשונה ועד למותו לצד תלמידיו, תוך שהוא נותן ביטוי לראייתו המיוחדת של קורצ'אק את עולם הילדים ומשנתו החינוכית ומעלה על נס את תרומתו הגדולה לאנושות ולילדים באשר הם. 

מה הלוז - 31.5 - קלאסי - מופעי יוני במרכז סוזן דלל - מחול ירושלים (צילום: אוליבר מילר, יח"צ)
צילום: אוליבר מילר, יח"צ

 

"מלכת השלג"

איפה ומתי? מרכז סוזן דלל, תל אביב – יום חמישי, 30.6 בשעה 17:30.

תיאטרון מחול של להקת קולבן דאנס לכל המשפחה. סיפורם של קאי וגרדה, חברי ילדות ששד ממזרי ומלכת שלג קרה מפרידים ביניהם. גרדה מחליטה לצאת למסע הרפתקאות במטרה להציל את קאי ולהחזיר אותו הביתה. במהלך המסע המפרך היא פוגשת קסמים וכשפים, שודדים ומלאכים שמובילים אותה לארמונה של מלכת השלג, אי שם בצפון הרחוק, בו היא מוצאת את קאי.  

"וולט דיסני א-קפלה"

איפה ומתי? המשכן העירוני למוסיקה ואמנויות, רעננה – יום שישי, 1.7 בשעה 13:00; אולם רפפורט, חיפה – יום שבת, 2.7 בשעה 11:30; מוזיאון תל אביב לאמנות – יום ראשון, 3.7 בשעה 20:30; סינמה סיטי, אשדוד – יום חמישי, 7.7 בשעה 17:30.

הקונצרט האחרון לעונה של האנסמבל הקולי הישראלי, יוקדש כמחווה לשירים האהובים והמוכרים מסרטי דיסני בהם "מלך האריות", "אליס בארץ הפלאות", "שלגיה ושבעת הגמדים", "היפה והחיה", "ספר הג'ונגל", "מולאן", "פוקהונטס", "חתולים בצמרת" ועוד. האנסמבל יבצע את השירים בעיבודי א-קפלה יפיפיים פרי עטם של מעבדים מכל העולם, כולל כאלה שנכתבו במיוחד לקונצרט זה. לאנסמבל יצטרף השחקן והזמר אלי גורנשטיין שדובב תפקידים רבים בגרסה העברית של סרטי דיסני, יספר ויחבר את המוזיקה לסיפורים, וישיר שלושה מהשירים כפי שהקליט בגרסה העברית: שיר הארוחה מתוך "היפה והחיה", שירו של סקאר מתוך "מלך האריות" ושירו של הדב מתוך "ספר הג׳ונגל".

"זוזו-אנדלוזו"

איפה ומתי? אמפי מונארט אשדוד – יום שני, 4.7 בשעה 18:00; מוזיאון תל אביב – יום חמישי, 7.7 בשעה 18:00.

קונצרט מוזיקלי קייצי ומיוחד לכל המשפחה שיועבר באמצעות אוזניות. התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד פותחת עונה חדשה של "האנדלוסית לילדים" עם אירוע מוזיקלי ייחודי שמשלב מוזיקה אנדלוסית, מוזיקה אוריינטלית, פלאשמובים, ריקוד, קצב והמון פאן. כל משתתף יקבל אוזניות שבאמצעותן יאזין למוזיקה ולהנחיות שיניעו את הקהל לריקוד ולקצב. מגיל 5.

 

"אעירה שחר"

איפה ומתי? זאפה ירושלים ובית הקונפדרציה בירושלים – עד יום חמישי, 23 ביוני.

ארבעה ימים של חוויה רוחנית-מוזיקלית מיוחדת עם ארבע מופעי "שירת הבקשות", בהשתתפות אמנים ופייטנים ובעריכתו של רוני איש-רן: "אור כשדים" - שירת הפיוט של יהודי דרום-מזרח טורקיה, בני העדה האורפלית ואחיותיה. רוני איש-רן וחברי הרכב אורפאנין יציגו חלקים מרפרטואר הפיוטים העלום והמיוחד, ובתוך כך גם שירים טורקיים וכורדיים מאורפה ושכנותיה בדרום-מזרח טורקיה (בית הקונפדרציה, 22.6, 21:00); "ירעד ליבי" - שירת הבקשות הבבלית המוכרת בקרב רוב בני העדה העיראקית. הפייטן ונגן העוד משה חבושה, יוביל את המופע  בליווי אנסמבל נגנים (בית הקונפדרציה, 23.6, 21:00).

מה הלוז - 31.5 - קלאסי - שירת הבקשות - יגל הרוש (צילום: תמר צימרמן, יח"צ)
צילום: תמר צימרמן, יח"צ

 

"כרמינה בוראנה"

איפה ומתי? המשכן לאומנויות הבמה באר שבע – יום שישי, 24.6 בשעה 11:00 (צפייה בחזרה גנרלית ומפגש אמנים); יום שבת, 25.6 בשעה 21:00.

150 נגני תזמורת הסינפונייטה הישראלית באר שבע, סולנים אורחים, זמרים וזמרות משלוש מקהלות יתקבצו על במה לבצע את היצירה "כרמינה בוראנה" מאת קארל אורף, שמורכבת מ-24 שירים מימי הביניים שנשמרו במנזר בווארי בגרמניה ומביאה אל הבמה את  הפכפכות הגורל והעושר, טבעם החמקמק והמתעתע של החיים, השמחה על שוב האביב, האהבה ותענוגות החיים. ללא ספק אחת מהיצירות הדגולות והפופולריות של המוזיקה המודרנית. בנוסף יבצעו צמד הפסנתרנים הבינלאומיים, גיל גרבורג וסיון סילבר את הקונצ'רטו לפסנתר ותזמורת כלי קשת ב-4 ידיים מאת ברהמס - היצירה הפופולרית ביותר משלוש הרביעיות שחיבר ברהמס לפסנתר ולמיתרים. 

מה הלוז- 14.6- קלאסי- צמד הפסנתרנים גיל גרבורג וסי (צילום: Frank Eidel, יחסי ציבור)
צילום: Frank Eidel, יחסי ציבור

"הערים הסמויות מעין"

איפה ומתי? מוזיאון תל אביב לאמנות – יום שישי, 24.6 בשעה 13:00 וביום שבת, 25.6 בשעה 21:00; אולם הנרי קראון ירושלים – יום שלישי, 28.6 בשעה 20:00; אלמא מרכז לאמנויות, זכרון יעקב - יום רביעי, 29.6 בשעה 20:00; אודיטוריום מיכל סלע רחובות – יום חמישי 30.6 בשעה 20:00.

חידוש של ג'וג' ליגטי לפארסה האוונגרדית-אבסורדית-וירטואוזית "מסתרי המקברי", שיצר המלחין ההונגרי-יהודי ג'רג' ליגטי ב-1978 כמענה של התרסה למול גילויי האכזריות הדיקטטורית של אמצע המאה העשרים. החידוש יתבצע תוך שימוש ב-44 סוגי כלי הקשה (לצד קסילופון, ויבראפון וגלוקנשפיל, גם צופר של אוניית קיטור ו"פטיש חמש-קילו") וסופרן, המגיעה בקולה לשיאי יכולותיה השירתיים, כשבפיה מילים (כביכול) חסרות פשר. הקונצרט ייפתח ביצירה חדשה מאת המלחין הישראלי הצעיר מורן מגן, "הערים הסמויות מעין", עפ"י ספרו של איטלו קאלווינו. מלבד "מסתרי המקברי" מאת ג'וג' ליגטי ו"הערים הסמויות מעין" מאת מורן מגן, יכלול הקונצרט גם שתי אריות מפי אליסיה אמו - אריה מ"נישואי פיגארו" של מוצרט ואריה מ"דון פסקואלה" של דוניצטי, בעוד שהתזמורת תנגן את סימפוניית הפנר (ק' 385) של מוצרט ואת הרונדו שלו לכינור ולתזמורת (ק' 373) עם הסולנית כרמלה ליימן, הוותיקה שבכנרות הקאמרטה הישראלית ירושלים. 

"החצוצרה הווירטואוזית"

איפה ומתי? אודיטוריום רפפורט חיפה - יום שבת, 25.6 בשעה 20:30; הקונסרבטוריון הישראלי (שטריקר) – יום ראשון, 26.6 בשעה 20:30.

הקונצרט הרביעי לעונה של אנסמבל סולני תל אביב, שבו יארח את הסולן הבינלאומי ווירטואוז החצוצרה סרגיי נקריאקוב, בניצוחו של ג'ין בק, המנצח הבינלאומי מדרום קוריאה. נקריאקוב יבצע בחצוצרה את הקונצ'רטו מס' 4 של מוצרט לקרן יער ותזמורת, את "תהילים" לחצוצרה, פסנתר ותזמורת של יורי ברנר, את האריה למיתרים של באך בעיבוד לחצוצרה ותזמורת, ואת ה"הורה סטקטו" הווירטואוזי של דיניקו. בנוסף, יבצע האנסמבל את הסרנדה המפורסמת לכלי קשת של צ'ייקובסקי.

"אתונה פינת איזמיר"

איפה ומתי? תיאטרון מחול ענבל, יחיאלי 5 תל אביב - יום שבת, 25.6 בשעה 21:00.

מסע שורשים מוזיקלי אישי עם הזמרת והיוצרת שירן שחר בורק, בליווי חמישה נגנים. מופע שמורכב מקטעי מופת שלקוחים ממוזיקת הרמבטיקו והלאיקו היווניים: ציצאניס, ת'אודוראקיס, רוזה אשכנזי, סטלה חזקל, דלארס, גליקרה קזנג'ידיס ועוד, בשילוב רומנסות ופיוטים בשפת הלאדינו ושירי מקור.

 

"ישן וגם חדש": קונצרט לזכרה של מיה שביט

איפה ומתי? אולם רמות ים, מכמורת - יום ראשון, 26.6 בשעה 20:30.

קונצרט מיוחד לזכרה של מיה שביט, המקימה והמנהלת של מקהלת העפרוני שהלכה לעולמה לפני שנה. בקונצרט יבצעו חברי המקהלה יצירות ישנות שמזוהות עם מיה ועם העפרוני, לצד יצירות חדשות שנכתבו בשנה האחרונה. 

אקדמיית הביטלס: "The white album"

איפה ומתי? מרכז ענב, אבן גבירול 71 תל אביב - יום רביעי, 29.6 בשעה 20:30.

מפגש נוסף במסגרת סדרת המפגשים השנתית, אודות ההיסטוריה המופלאה של הלהקה האהובה והחשובה בכל הזמנים, במלאת 60 שנים להקמת הביטלס ו-50 שנים להתפרקותה. המפגש יוקדש לאלבום "The white album" ולאירועים שליוו אותו. הרצאה מוזיקלית בליווי סרטונים, הדגמות וסיפורים. עורך ומגיש: אורי משגב. 

"חַיֵיךְ"

איפה ומתי? תיאטרון ירושלים - יום חמישי, 30.6 בשעה 20:00.

התזמורת הסימפונית ירושלים יוצאת מהמסגרת עם קונצרט מיוחד של צ'רלי צ'פלין, שכולל סרטונים מקוריים מתוך סרטיו של אחד מהאייקונים הבולטים של תעשיית הקולנוע. על הקונצרט ינצח מאסטרו סטיבן סלואן והסולן בו הוא הכנר והקריין פיליפ קווינט, שהיה גם מי שיזם את הרעיון לקונצרט. התכנית כוללת יצירות פרי עטו של צ'פלין: סוויטת אורות הכרך, הנעימה של טרי מתוך 'אורות הכרך', פנטסיית הנער, טנגו 'מרירות', 'ערבות בוכיות', ונעימת 'זמנים מודרניים' (״חַיֵיךְ״) מאת צ'פלין. בנוסף, כוללת התכנית גם יצירות נוספות מאת מלחינים שהשפיעו על צ'פלין לאורך חייו: 'קלייר דה לון' מאת דביסי, טנגו (1940) מאת סטרווינסקי, 'יש לי קצב' ו-'Summertime' מאת גרשווין, לצד המחול הונגרי מס' 5 של ברהמס, בעיבוד לתזמורת. לצד המוזיקה יוקרנו גם צילומים וקליפים נדירים מהארכיון האישי של צ'פלין וכן תמונות וקליפים מסרטיו האלמותיים של צ'פלין: "זמנים מודרניים", "מלך בניו יורק", "אור הזרקורים" ו"הדיקטטור הגדול". 

"קלרינט על הגג"

איפה ומתי? המשכן לאומנויות הבמה באר-שבע - יום חמישי, 30.6 בשעה 20:30.

ג'אז, כלייזמר, לדינו וקלאסיקות ידועות נפגשות בקונצרט פיוז'ן סוחף ומפתיע, שבו תתארח סולנית הקלרינט והבס קלרינט הבינלאומית, אורית אורבך יחד עם להקתה "נשות חווה". היצירות המגוונות שיבוצעו בערב זה מגיעות ממזרח וממערב וכוללות בין היתר את קונצ'רטו לקלרינט ותזמורת של מוצרט, הצ'רדש של מונטי, חלום ליל קיץ של מנדלסון דרך עולם הג'אז, אוצרות יצירתו של בני גודמן, ו-Summertime של גרשווין. זאת לצד מוזיקה יהודית וכלייזמר עם "תרועת מלך" מאת אנדרה היידו לקלרינט, בס קלרינט ותזמורת, ריקודי פריילך חסידיים, שירי לדינו יפיפיים כגון אדיו, אשמרה שבת, קוואנדו אל נמרוד (אברהם אבינו), מחרוזת נפלאה ממיטב שירי "כנר על הגג" ועוד. 

מה הלוז - 21.6 - קלאסי - קלרינט על הגג - נשות חוה (צילום: סניה אלמן)
צילום: סניה אלמן

"מאיראן עד רומי"

איפה ומתי? תיאטרון מחול ענבל, יחיאלי 5 תל אביב – יום שישי, 1.7 בשעה 14:00.

מופע חדש של הזמרת והיוצרת חנה ג'האן פורוז. המופע מציג לחנים חדשים ופרשנות נשית ומעצימה לטקסטים של המשורר והמיסטיקן הפרסי בן המאה ה-13, מולונא ג'לאל א-דין רומי. חנה, ילידת איראן שברחה מארצה לאחר המהפכה האסלאמית אך שמרה באדיקות על תרבותה, שורשיה ושפת אימה, תבצע יחד עם אנסמבל המגנים שמלווים אותה גם שירים מאלבומיה הקודמים, המחברים את המוזיקה הפרסית הקלאסית אל ימינו ומספרים את סיפור חייה.

מה הלוז - 21.6 - קלאסי - מאיראן עד רומי - חנה ג'אה (צילום: פתאל ינאי)
צילום: פתאל ינאי

"מהחצוצרה באהבה"

איפה ומתי? היכל התרבות עכו – יום שלישי, 5.7 בשעה 20:30.

ערב שירה בציבור בהנחיית אילנה כץ, שמארחת אריק דוידוב במופע מוזיקלי ייחודי מרגש ורומנטי, בנעימות ושירי האהבה הגדולים עם החצוצרה המופלאה והמרגשת של אריק ובליווי נגנים וזמרים. התוכנית כוללת קטעים מפורסמים ואהובים מספרד, צרפת, איטליה, יוון וישראל. 

"אדיו קרידה"

איפה ומתי? בית האופרה תל אביב – יום שלישי, 5.7 בשעה 20:00.

מאסטרו תום כהן ותזמורת ירושלים מזרח ומערב חוברים אל יסמין לוי לביצוע שירי הלאדינו המוכרים והאהובים בעיבודים רעננים ומפתיעים. במופע תחזור יסמין לוי, הכוכבת הישראלית שהחזירה לקדמת הבמה את שירת הלאדינו שכמעט ועברה מן העולם, אל השירים המוכרים והאהובים ביותר מקורפוס שירת הלאדינו ותבצע אותם בעיבודים חדשים ומיוחדים שנכתבו במיוחד עבורה מתוך מחשבה על קולה וסגנונה הייחודיים והמזוהים כל כך. אורח מיוחד: אמן גיטרת הפלמנקו יחיאל חסון.

"דיאלנא"

איפה ומתי? אמפי אשדוד – יום חמישי, 14.7 בשעה 21:00.

התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד תנעל את אירועי פסטיבל אשדודאנס עם קונצרט חגיגי בהנחיית ג'קי לוי ובכיכובם של לינט, אישתר, דוד דאור, גלית גיאת, חיים אוליאל, גוסטו, ספיר סבן, סמי לזמי, יוסי אזולאי ובליווי רקדנים ורקדניות של 25 להקות מחול, ובסה"כ כ-2000 רקדנים שיתחלפו על הבמה במהלך המופע. במהלך המופע תצא התזמורת למסע מוזיקלי מהקהילות היהודיות של המגרב, דרך השביל אל אנדלוסיה והאימפריאליזם הצרפתי ועד לדור העכשווי בישראל 2022 שמגדיר את הישראליות מחדש.

Pink Martini: הופעה חד פעמית בישראל

איפה ומתי? האנגר 11 תל אביב – יום שני, 18.7 בשעה 20:30.

להקת הפוסט מודרן ג'וקבוקסPink Martini feat  שמנגנת במגוון סגנונות שנעים בין אולד פאשן פופ, ג'אז, לטיני וקלאסי, ושרה בשפות רבות עם חותמת סאונד הרטרו והמון סטייל חוזרת להופעה יחידה בישראל. הפקה גדולה ומושקעת עם שתי זמרות הענק, צ'יינה פורבס  וסטורם לארג', תריסר נגנים וכל השירים הגדולים שאותם הם מבצעים כבר עשורים בלמעלה מ-25 שפות.

  

קונצרט שקיעה בטבע

איפה ומתי? גני הנדיב, זכרון יעקב – יום שלישי, 19.7 בשעה 18:30; יום שלישי, 16.8 בשעה 18:30.

תוכנית אמנותית חובקת עולם במגוון סגנונות, בלב גני הנדיב הירוקים. אתם מוזמנים ליהנות בשעות בין הערביים הקסומות, ממוזיקה טובה, מכוס יין, מבריזה קרירה מהים ומטבע מרהיב מסביב.   

   

"אות מאבשלום"

איפה ומתי? מדיטק חולון - יום שישי, 24.6 בשעה 12:00.

מופע מחווה חד פעמי לסופרת, המחזאית והמשוררת נאוה מקמל עתיר, המשלב ספרות, שירה ואומנויות הבמה. במופע יבוצעו הטקסטים הספרותיים של מקמל עתיר, באמצעות הלחנה ועיבודים מוזיקליים חדשים שהולחנו במיוחד עבור המופע ויבוצעו על ידי ערן צור, דניאל סלומון, רוני וגנר וליאם צור. במהלך המופע ישולבו גם קטעי הקראה של אבשלום קור ואריה מליניאק. 

נעם חורב

איפה ומתי? זאפה הרצליה - יום רביעי, 6.7 בשעה 22:00; זאפה ירושלים - יום שני, 18.7 בשעה 22:00.

נעם חורב הוא כותב, יוצר ופזמונאי זוכה פרסי אקו"ם, שבשנים האחרונות הספיק להוציא מאות להיטים שכתב למיטב האמנים מכל קשת המוזיקה הישראלית. סיפור חייו המרתק של נעם טומן בחובו מסע מפותל, מאתגר ומלא אמונה, אשר במהלכו הגיע למרכז היצירה והמוזיקה הישראלית. צעדיו הנועזים לכל אורך דרכו המקצועית נחשבים בעיני רבים למודל להצלחה ולהגשמה עצמית. במהלך המפגש מספר בהומור וברגש רב את סיפורו האישי והמרגש, חוזר אחורה אל דרכו האמציה ורצופת המכשולים לעבר הגשמת החלום, משתף בתהליך כתיבת השירים ויציאתם לאוויר העולם, חושף אנקדוטות פיקנטיות מלב תעשיית המוזיקה, וסוחף את המשתתפים לחוויה מוזיקלית וישראלית מיוחדת ובלתי נשכחת. במופע משולבים קטעים מוזיקליים ייחודיים ונדירים, וקטעים מתוך ספרו "טיוטה של אושר". 

 

מה הלוז - 7.6 - הופעות - זאפה - נעם חובב (צילום: איתן ברנט, זאפה)
צילום: איתן ברנט, זאפה