ב"אולפן שישי" לפני שבועיים הוטלה פצצה: רון חולדאי, סיפרה רינה מצליח, הציע לסופרת דורית רביניאן מקום ברשימתו לכנסת במערכת הבחירות הקרובה. יומיים חלפו, והעיתונאי עקיבא נוביק כבר דיווח על סקר אינטרנטי מטעם הליכוד שבדק את שריונם של שמות כמו אילה חסון, סיון רהב-מאיר והמועמד-לכאורה לנשיאות, יהורם גאון (חסון כינתה את השימוש בשמה "בזוי"). אפילו ננסי ברנדס נאלץ להתייחס השבוע לדיווחים על השתלבותו במפלגה של ראש המוסד לשעבר דני יתום. בחודש שנותר עד הגשת הרשימות, צפו לעוד כמה שמות על הרצף ההטרלתי.

קל לחשוב שמערכת היחסים בין הפוליטיקה הישראלית והסלבס המקומיים מסתכמת בכהונה ההיא של פנינה רוזנבלום, אבל זה לא מדויק: אורנה ומשה דץ הריצו פה את מפלגת הגמלאים, נירו לוי הודיע על תמיכה במפלגת ישר הקיקיונית ואסתי זקהיים משובצת כדרך קבע סביב המקום ה-90 ברשימת מרצ לכנסת. לעולמות התרבות והתקשורת היו גם מספיק נציגים ראויים במשכן - זמן טוב להזכיר שגדעון סער היה כתב המשפט של חדשות 2 בימיה הראשונים - אבל בורסת השמות הבלתי נגמרת מגיעה לרוב גם למחוזות הביזאר. כמה ביזאר? ברמה בה יהודה לוי מקבל הצעה חצי קונקרטית מאבי גבאי.

במהלך סבב בחירות א' (פברואר 2019) פרסמה העיתונאית טל שניידר כי הוגשה ליהודה לוי הצעה רשמית מכיוונו של יו"ר מפלגת העבודה המדשדשת. על הפרק: המקום העשירי ברשימה - שכבר אז לא היה ריאלי במיוחד - ששמור לשריון על פי שיקול דעתו של גבאי. "הפנייה ללוי נעשתה סביב סוף חודש ינואר", סיפרה שניידר, "אנשים המכירים את לוי יעצו לו להמתין ולראות את תוצאות הפריימריז במפלגה ולקבל החלטה רק לאחריהם". יהודה חיכה, ראה, החליט ונשאר בבית.

מה גורם לאבי גבאי, מי שראה את עצמו באותם ימים כראש הממשלה בפוטנציה, להציע מקום מכובד ברשימה לאיש שתמיד יהיה בו קצת מסער פדידה? גוגל, יש להניח. רק כמה חודשים לפני כן לוי העניק ראיון למגזין פנאי פלוס, וכשנשאל על הצטרפות אפשרית לפוליטיקה השיב שהוא "יכול לומר בבטחה שמשהו יקרה איתי בתחום הזה". השאלה החוזרת הזו, והתשובות לה, עוזרות ליועצים האסטרטגיים לסמן את גבולות הגזרה שלהם כשזה מגיע לגיוס כוכבים לרשימה הפוליטית הבאה. ואנחנו, קוראי אותם ראיונות, כבר יכולים להתחיל לסמן את אלה שיתגלגלו בסופו של דבר לגבעת רם. לוסי אהריש הרי עוד תגיע לכנסת, ויש מצב שגם גיא לרר. אולי אפילו אופירה. קאמבק של ינון מגל או שרון גל גם הוא לגמרי אופציה, אבל יוּדה?

אני בטוח שהכוונות של לוי טהורות בכל הנוגע להצטרפות לפוליטיקה. בכל זאת, אדם שהעשייה הציבורית לא בנפשו לא היה יוצר קשר בחודש מרץ עם משרד הבריאות ומעדכן ש"יש לו קשר" לרכישת מכונות הנשמה. אבל יש לזה גם צד נוסף, כזה שמקנה לו יחס שונה מלאחרים. את קריירת הדוגמנות של עידן רול, למשל, אנחנו עוד הצלחנו להכיל, וכשבועז טופורובסקי הצטלם בכנסת בלי חולצה זה היה מוזר, אבל למזלו הוא לא היה מספיק מוכר בשביל שנתעכב עליו. לוי, מה לעשות, הוא ליגה אחרת: הוא לא קצת נודע, הוא ממש-ממש סלב. ראינו אותו לובש הרבה פחות ממה שנבחר ציבור אמור ללבוש בסדרות טלוויזיה, נחשפנו הרבה יותר מדי לחיי האהבה הלא-בלתי-סבוכים שלו, קראנו על הרגלי הסמים שתחזק אחרי הפרידה מנינט וכן, גם שמענו מה רעייתו חושבת על הקורונה. העובדה שהוא מגיע, לכאורה, כספר פתוח, היא לא יתרון במובן הזה.

דמיינו את זה רגע, כי מאז הפרסום הנישתי ההוא - זה כל מה שאני עושה. הפקת "איש חשוב מאוד" מוקפאת כדי שהכוכב שלה יוכל להצטופף לצדו של דוד ביטן בוועדת העלייה והקליטה. קטעים מ"יוסי וג'אגר" צפים מחדש בטוויטר אחרי שהקואליציה נעדרת מהצבעה על חוק למען הלהט"ב. והפעם ההיא בה מאיה ורטהיימר הדליפה מתוך ישיבת הממשלה בזום? אפשר רק לנחש איך זה יגמר עם שלומית מלכה. לוי עצמו רחוק מלהיות הבעיה, וגם גבאי כבר חטף מספיק. הפעם, למרות שהציבור בכלל לא היה מעורב בתהליך הספציפי הזה, די ברור שהבעיה היא בנו.

כמו חבורת מסוממים אחוזי אמוק, המעגל של תקשורת-פוליטיקאים-אזרחים ממשיך להטריף את עצמו לדעת. עוד מערכת בחירות, עוד רשימה שתחזיק מעמד חודשיים, עוד 10-15 שמות שינסו בכל הכוח לתפוס את תשומת הלב. ותשומת הלב הזאת, מה לעשות, תלך לאנשים מפורסמים כמו מיקי חיימוביץ', אלי אוחנה או ליאור שליין הרבה לפני שהיא תלך לפרופ' ירון זליכה. הכוכבים התורנים (לא סתם רמטכ"לים, אלא כוכבים אמיתיים) תמיד יתוגמלו על ידינו יותר מאשר, נגיד, אקדמאים, ראשי רשויות או פעילים חברתיים, כי יש לנו היכרות קיימת איתם. מערבולת הסבבים הזאת של השנים האחרונות עשתה את שלה, ובגלל שיש גבול לכמות המהלכים הפוליטיים שיצליחו לתפוס כותרות, הדרך הקצרה ביותר לתודעת הציבור היא לשריין סלב עם זמן פנוי, תחושת שליחות ומספיק אהדה בציבור. אחר כך נתמודד עם השאר וגם ככה הכנסת עוד שניה מתפזרת שוב. הדיבור על יהודה לוי כחבר כנסת אפשרי אחרי סבב א' של הבחירות היה צריך לפקוח לנו את העיניים, אבל זה לא קרה. אפשר רק להגיד תודה על כך שנכון לסבב ד', אלין כהן עדיין לא בת 21.