סאטירה פוליטית היא מצרך נדיר בימינו. חוץ ממשבצת השידור הבודדה של "גב האומה" יהיה קשה לכם למצוא אותה על המסך וגם מהתיאטרון לא מגיעה הישועה. כנראה שבימים מתוחים אלו, שהחלו עם כניסתה לתפקיד של שרת התרבות החדשה, התיאטרון הממסדי לא מרשה לעצמו לנשוך חזק מדי. אמנם בתיאטרון הקאמרי עלו לאחרונה שתי הצגות בעלות אמירות שיכולות להיחשב בעיני השרה רגב לבעייתיות – "אח יקר" שמותחת ביקורת זהירה על צה"ל ו"אופרה בגרוש" שמציגה תיאטרון פוליטי מושחז במסווה של מחזמר מבדר – אך סאטירה אמיתית עדיין לא נראית באופק. אם חשבתי שאפשר כבר להספיד את הז'אנר הנפלא והכה חיוני, הגיעו החבר'ה של "קברט טוטאל" במופע חדש שנכתב בהשראת המצב הפוליטי, התרבותי והבטחוני של המדינה בשנה האחרונה, והוכיחו שהסאטירה הפוליטית הבימתית חיה ובועטת מתמיד. וגם מצחיקה מתמיד.

אין תמונה
צילום: gaya's photos
קבוצת התיאטרון של "קברט טוטאל" פועלת כבר שבע שנים והיא מציעה קשת מגוונת של מופעים, ביניהם המופעים המצליחים של "בורדל טוטאל". בקברט הבורדלי החדש, "הפסקת אש", להקת השחקנים והאקרובטים הולכת עד הסוף עם החומרים הנפיצים והאקטואליים בהם היא מטפלת באומץ, ללא פשרות וללא רחמים. היא לא חוסכת במסרים פוליטיים וחברתיים חתרניים, לא דופקת חשבון ולא עושה הנחות לאף אחד – ימנים, שמאלנים, דו מיניים וגם הורים שכולים – כולם על הכוונת. אפילו מירי רגב עצמה, לה מחכים מתחילת המופע, מגיעה בסוף למונולוג סיום חצוף במיוחד. ואם עדיין לא השתכנעתם שמדובר במופע הכי נועז ונשכני בסביבה, יש בו גם שעשועון שואה: השואשועון.    

מועדון הבארבי התל אביבי הופך לזירת קרקס מאולתרת וההתרחשות הבימתית נפרשת על כל פינה ברחבי החלל המומשל למדינה. הקברט הקרקסי מנוהל על ידי דמות אקסצנטרית ומשעשעת ביותר בשם יפה אטיאס (מורן ארביב), האקרובט הראשי שלו (אמיר ניר גאון) במדי חייל כי הוא בדיוק חזר מהמילואים, רב המלצרים והלהטוטים (רפי ויטיס) אילם לחלוטין והברמנית (יפעת כהן) היא בעצם זמרת מחוננת שלא מקבלת את הצ'אנס להפגין את יכולותיה הווקאליות המדהימות. בקברט של יפה אטיאס תמצאו גם את נערת הגומי (ג'ניפר כהן) הגמישה עד כאב וכמובן את מנחה הערב המסוקס והמגלומן, אותו מגלם רועי אסף הווירטואוז ששם את האות כ' במילים כישרון וכריזמה. השחקן המוערך זוכה פרס אופיר חורך את הבמה בנוכחות החתולית הנדירה שלו וגם את המסך עליו מוקרן הנאום הדמגוגי, בו הוא מפליא לדייק את פוליטיקאי האלפא, זה שמומחה במחוות, אשף האינטונציות וההיפנוזה. כל רגע במחיצת אדון אסף, שגם כתב וביים את המופע יחד עם נועה מורדוביץ וטלי רגב, הוא לא פחות מתענוג צרוף.

אין תמונה
צילום: gaya's photos
המופע מתהדר ברבדים רבים ומעבר להיותו שנון וחריף, הוא גם סופר-מתוחכם בגלל המודעות וההומור העצמי שלו. "הפסקת אש" מכניס אותנו גם אל מאחורי הקלעים; אל הדרישות של המנחה מהמנהלת לתשלום גבוה יותר ואספקת סמים ואל המאבק של המנהלת עם הברמנית, שדורשת לשיר שיר לשלום או לפחות למלחמה. המפגש הבלתי אמצעי הזה שכולל גם אינטראקציה ישירה עם הקהל פלוס מעבר מפתיע למרחב המוגן לקראת סוף המופע, יוצר חוויה תיאטרלית אותנטית ומאוד לא שגרתית. השילוב של קטעי הקרקס עוצרי הנשימה רק הופכים את החוויה הזאת לעוצמתית יותר. הביצועים המרטיטים של האקרובטים הישראלים לא פחות מרהיבים מאלו של לולייני סירק דה סוליי, שהתארחו אצלנו בחודש שעבר עם המופע המאכזב "קידם". 

"הפסקת אש" מותאם לדור הפיוז'ן של המאה ה-21 – גם שואו קרקסי אדיר, גם מופע קברט עם תזמורת חיה מצוינת ומעל הכול, סאטירה פוליטית במיטבה. המופע מומלץ בעיקר לחובבי הומור ציני וקיצוני, לאנשים שנהנים לחקור גבולות, למנויי תיאטרון מאוכזבים ולכל מי שמאוד אוהב את המדינה הזאת אך סבור שמצבה עגום. "הפסקת אש" אינו עוד מופע בידור דקדנטי שמנסה להשכיח מאיתנו את הצרות, להיפך, הוא חופר בצרות של כולנו ובמשך שעתיים הופך אותן למצחיקות, ואפילו מצליח לנטוע תקווה חרישית שהן ברות פתרון. קרנבל בבארבי קרנבל, מי שלא יבוא חבל.

אין תמונה
צילום: gaya's photos