"בארי כהן בדרכים", גארי שטיינגרט

על מה? בארי כהן הוא אדם עשיר שלא חסרה לו אהבה עצמית - ובכל זאת, כשבעיות משפטיות ומשפחתיות מאיימות לחנוק אותו, הוא מחליט לברוח מחייו המכובדים ולחפש את הסוף הטוב שלו עם אהובתו הישנה מימי הקולג'. שטיינגרט דאג להפוך גם את אשתו העזובה, בת מהגרים שאפנית שהתרגלה לחיי הנוחות, לדמות מעניינת עם קונפליקטים משלה, וכך מתגולל הסיפור של שניהם על רקע הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 2016. 

מי? שטיינגרט, אמריקאי ממוצא יהודי-רוסי, בטח כבר מוכר לכם מ"סיפור אהבה אמיתי עצוב במיוחד" ומ"המדריך לרוסי המתחיל". היכולת שלו לעסוק בנושאים רציניים בסגנון כל כך ציני, קליל ורב תנופה היא לא פחות מברכה - יש סיבה שהוא הפך לאהוב המבקרים. 

למי? לאנשים שלא ירתח דמם מלקרוא על בעיות של עשירים ועל ההוויה האמריקאית. 

כמה? 376 עמודים. הוצאת ידיעות ספרים, מאנגלית: ניצה פלד

בארי כהן בדרכים

"אתה יודע שאתה רוצה את זה", קריסטן רופניאן

על מה? קובץ סיפורים קצרים שעוסקים במערכות יחסים ובסקס, ובעיקר בצד האפל שלהם: מבני זוג סדיסטים שמתעללים בחברם ומכניסים אותו איתם למיטה, דרך ילדה שעורכת ביום הולדתה משחק מצמרר לחברותיה, ועד מסיבת רווקות שמוזמן אליה אורח שהוא מושא כל חלומותיה של הכלה. 

מי? רופניאן היא זו שכתבה את "טיפוס של חתולים", הסיפור הקצר שהתפרסם בניו-יורקר לפני שנתיים והפך ללהיט בקנה מידה עצום ולאחד מנושאי השיחה הבוערים בעידן ה-Me Too. רופניאן זכתה למקדמה בסך 1.2 מיליון דולר על הספר הזה, שכבר נמכר לעשרות מדינות וצפוי להפוך לסדרה של רשת HBO.

למי? ב"טיפוס של חתולים" נבחן מקרוב התחום האפור של גבולות ההסכמה, וגם כאן הסיפורים אמנם כיפיים וקולחים, אבל גם מצמררים למדי. אם אתם אוהבים ספרות מאתגרת שגורמת לכם להרגיש לא בנוח, זה הספר בשבילכם.

כמה? 248 עמודים, הוצאת אחוזת בית. מאנגלית: קטיה בנוביץ'

אתה יודע שאתה רוצה את זה

"סטיילינג תרפי", ד"ר טלי סטולובי

על מה? ספר עיון על המשמעות של מה שאנחנו לובשים - רק שלא מדובר בו על הילדים הסיניים שעובדים במפעלים, אלא עליכם ועל איך שאתם מרגישים. הספר מציג את התיאוריה של ד"ר סטולובי על החיבור הרגשי שלנו אל הבגדים שלנו וההשפעה שלהם על תהליכי חשיבה, התנהגות ורגשות, תיאוריה שהובילה אותה לפתח שיטת טיפול שמתבססת על סטיילינג. מדריך עזרה עצמית שמתבסס על סטיילינג - כזה דבר עוד לא ראינו. 

מי? כפי שהיה ניתן לנחש, ד"ר סטולובי מצאה את הנישה הזו דרך סיפורה האישי הספציפי, שמגולל גם הוא בספרה הראשון. היא עובדת סוציאלית קלינית, מרצה במכללה לחברה ואמנויות וחוקרת בשיתוף מרכז המחקר בביה"ס לטיפול באמנויות באוניברסיטת חיפה, וגם מטפלת בשיטה החדשה שפתיחה.

למי? גב הספר פונה במפורש אל קהל קוראות נשי, אבל כל מי שמתעניין באופנה, או לפחות באמת אכפת לו ממה שהוא לובש, ימצא עניין בספר הזה - במיוחד אם הוא מרגיש שיש לו איזה מחסום אישי של צמיחה והתפתחות שהוא צריך לשבור. 

כמה? 136 עמודים, הוצאה עצמית

סטיילינג תרפי

"החתולים של קופנהגן", ג'יימס ג'ויס

על מה? ספר ילדים מאת ג'יימס ג'ויס, הסופר האירי שכתב את "יוליסס", אימתו של כל סטודנט לספרות.  איך ספר כזה מצא את דרכו לפרסום רק עכשיו? ג'ויס כתב אותו לנכדו בשנת 1936, ועכשיו פקעו זכויות היוצרים על הטקסט והוא רואה אור לראשונה. על פניו, מדובר בספר שעוסק בחתולים דנים, אבל למעשה מדובר בסיפור שמביע ביקורת רבה כלפי "חתולים שמנים" ושאר דמויות שמייצגות סמכות. בקיצור, אנרכיזם לקטנטנים. 

מי? ג'ויס עלה לגדולה בזכות רומן המופת "יוליסס", אחת מאבני הפינה לרומן המודרני ומופת של זרם תודעה, אשר מתאר את קורותיהם של תושבי דבלין במהלך יום אחד שנפרש על פני 841 עמודים. האנשים שצלחו את הספר הזה בשלמותו מעטים, ככה שאם הסבלנות שלכם קצרה - הנה ההזדמנות שלכם להשקיע כמה דקות של קריאה ולומר שגם אתם קראתם את ג'ויס.

למי? להורים / דודים לילדים שאוהבים חתולים ושיגדלו להיות אנרכיסטים קטנים בעצמם. 

כמה? 32 עמודים, הוצאת אחוזת בית/ידיעות ספרים. מאנגלית: יהודה ויזן

החתולים של קופנהגן

"חברת נעורי", אליס מונרו

על מה? עוד קובץ סיפורים מפס הייצור של אמנית הסיפור הקצר, גם הוא מאוכלס באנשים המביטים לאחור על חייהם שחלפו - הרגעים הגדולים ששינו אותם, והרגעים הקטנים שנזכרו בכל זאת. הקובץ הזה פורסם במקור לפני כמעט 30 שנה, וכנראה שלא היה מתורגם לעברית עכשיו לולא זכתה מונרו בפרס נובל לספרות בשנת 2013 - אבל היי, הרווח כולו שלנו.

מי? אליס מונרו הקנדית נחשבת לאחת מאמניות הסיפור הקצר הגדולות ביותר בדורנו, ולא סתם: בסגנונה המעודן, האלגנטי והסבלני היא חודרת לדקויות הרגש, ומצליחה להכניס אותנו עמוק לתוך חייהן של הדמויות פעם אחר פעם. 

למי? לאוהבי דרמות בעלי טעם מעודן, סבלנות ונטייה לנוסטלגיה. לא מדובר בקובץ המפורסם ביותר של מונרו (אהלן "בריחה"), אבל בערך כל מה שהיא כתבה שווה את הזמן שלנו. 

כמה? 286 עמודים, הוצאת מחברות לספרות. מאנגלית: אורטל אריכה

חברת נעורי

"לא ספר בישול", אסף אביר

על מה? הכותרת מבהירה יפה מאוד שלמרות שכלולים בו מעט מתכונים, לא מדובר בספר בישול. זה ספר על אוכל במובן הרחב יותר של המילה: הוא מבטיח לתת לבשלנים טיפים לעבודה במטבח וביטחון להשתחרר מכבלי המתכונים, ולהסעיר את הלא-בשלנים עם סיפורים והסברים על אוכל שיגרמו להם להסתכל אחרת על מה שיש להם בצלחת. בקיצור, זה לא ספר בישול - זה ספר על אוכל.

מי? אסף אביר היה עיתונאי כלכלה ממייסדי "מוסף כלכליסט" לפני שבחר להשקיע עצמו באהבתו לאוכל. הוא התלמד במסעדות, ראיין חוקרים, טבחים, היסטוריונים וחקלאים, פתח בלוג בישול בשם "מה הטעם" וכעת גם מפרסם ספר בנושא. בקיצור, גב העטיפה מתאר אותו כ"גיק נטול כישורי בישול", אבל שלא תטעו - מדובר בפודי רציני ביותר.

למי? אם אתם מאלה שמתחרמנים מתיאורי אוכל, באמת מתעניינים באיך דודה לאה הכינה את פשטידת הקישואים הנהדרת שלה ושמחים לקרוא סיפור על קרם ברולה לפני השינה - זה הספר בשבילכם.

כמה? 280 עמודים, הוצאת כנרת

לא ספר בישול

"לאהוב, ליפול, לקום", מתי רוזנגרט

על מה? רומן ישראלי פוליטי להפתיע שמשתמש ברצח רבין כנקודת מפנה בעלילה. נקודת הפתיחה היא סיפור התאהבות של גבר חילוני ואישה דתייה, שלאט לאט שואבת את הגבר לתוך עולם הדת - או יותר נכון, כופה אותו עליו. בחלקו השני של הספר, לאחר רצח רבין, הגבר מאושפז במרכז לבריאות הנפש, ושם רוקם מערכת יחסים טעונה עם הפסיכיאטר החילוני שלו, ויוצא יחד איתו ל - כן כן - מסע חוצה-ישראל על אופנוע, כי מי אמר שרק האמריקאים יכולים?

מי? רונזגרט, שנולד בבית דתי וחזר בשאלה, פרסם עד כה ספר אחד בהוצאת גוונים ז"ל. העיסוק שלו בדת ממש לא סטרילי - הוא מתבסס על ניסיון אישי ומבוסס על גישה ש"אובייקטיבית" היא לא ממש המילה הכי מתאימה לתיאורה, ואותו הדבר נכון גם לגבי האספקט הפוליטי שבספר. 

למי? לאנשים שלא מפחדים לקרוא רומן עם אג'נדה, שנכנס ראש בקיר בסוגיות הכי מעוררות מחלוקת של הפוליטיקה הישראלית. 

כמה? 253 עמודים, הוצאת רימונים

לאהוב, ליפול, לקום

"ימי מעשה", הדס גלעד

על מה? ממואר של אם טרייה המתאר את תהליך ההיקשרות לתינוק, בדגש על תפקידה של השפה במערכת יחסים אינטימית. הפרוזה של הדס גלעד מעניקה ליריות עדינה ויפהפייה גם לתיאורים היומיומיים הבנאליים ביותר, ומגוללת סיפור שיותר משהוא עוסק באמהות ובשפה, הוא סיפור על אהבה. 

מי? הדס גלעד היא סופרת, משוררת, מתרגמת ועורכת שירה, שברזומה שלה נכללים ספר השירה "כל אור בעצם", תרגום הקובץ "שיר עירום" של המשוררת ללה והנחיית סדנאות כתיבה. גלעד היא גם עורכת שותפה בסדרת השירה של הוצאת לוקוס. 

למי? אמהות, ובעיקר אמהות טריות, יגלו את העניין הרב ביותר בספר - אבל הוא יסב הנאה גם לכל מי שמחפש פרוזה קצת אחרת: איטית, מעודנת ומהורהרת, כמעט שירתית.

כמה? 192 עמודים, הוצאת לוקוס

ימי מעשה

"תעלומת אנרי פיק", דויד פואנקינוס

על מה? ספרן בעיירה נידחת מחליט לאסוף כתבי יד שנדחו על ידי הוצאות הספרים, וכך מגיע לידי עורכת צעירה כתב יד בשם "שעותיו האחרונות של סיפור אהבה" - שבעיניה הוא לא פחות מ​יצירת מופת. מחברו הוא בעל פיצרייה שנפטר שנתיים קודם לכן, ושאלמנתו טוענת שהוא לא קרא ספר מימיו ולא כתב כלום חוץ מתפריט. הסיפור הזה מוביל כמובן להצלחה גדולה של הספר, אבל אם משהו כאן נשמע לכם מפוקפק, כך הוא נשמע גם לעיתונאי עקשן אחד, שמחליט לבדוק אם כל הסיפור הוא לא יותר ממזימה. 

מי? פואנקינוס הצרפתי כבר מוכר לקוראים הישראליים בזכות "העדינות", "המזכרות" ועוד - רומנים קצרים, עדינים ומתוקים שעושים קוועץ' נעים בלב. במובן הזה, גם אם הספר הנ"ל מתחפש למעשייה בלשית, אין סיבה להניח שהוא יהיה שונה מקודמיו. 

למי? ספרים על ספרים הם תענוג ידוע של חובבי ספרות. ההנאה מובטחת גם לקוראים שאין להם סבלנות לספרים ארוכים מדי, ושמחפשים מעשייה מעניינת ומרגשת לקרוא לפני השינה. 

כמה? 263 עמודים, הוצאת כתר. מצרפתית: לי עברון

תעלומת אנרי פיק

"אתי החיים משחק הרבה", דויד גרוסמן

על מה? פרשה מרה ומושתקת מרעילה את יחסיהן של סבתא, אם ובת, שיוצאות למסע אל אי העונשין גולי אוטוק, הנמצא מול חופי קרואטיה. זהו המקום בו החלו הדברים להשתבש אי שם לפני שנים, כשהסבתא סירבה לבגוד בבעלה ולהכריז עליו "אויב העם", ובכך שתלה את הזרע לסיפור חוצה דורות של סודות, פצעים מושתקים ואהבה שלא דועכת גם לאחר שמושאה כבר חדל להתקיים. 

מי? גרוסמן זכה בכל פרס אפשרי - מפרס ספיר, דרך פרס ישראל לספרות ועד המאן בוקר הבינלאומי - ועם השנים סגנונו רק משתבח ונהיה מתוחכם ועשיר יותר. זהו ספרו הראשון למבוגרים מאז "סוס אחד נכנס לבר" שזיכה אותו במאן בוקר, והוא מבוסס חלקית על סיפור אמיתי של אישה בשם אווה פאניץ' נהיר, ידידתו של הסופר שהשאילה לו את סיפורה. 

למי? לא נשקר, צריך כוח לספר הזה - אחרי הכול, יצירה של יקיר הסופרים הישראלים, ובאופן כללי ספר שיוצא בהוצאת "הספרייה החדשה" שאינו "החברה הגאונה" - אבל אם אתם אוהבים ספרות ישראלית, אתם חייבים את זה לעצמכם. 

כמה? הוצאת הספרייה החדשה, 273 עמודים

אתי החיים משחק הרבה