"חתן הולך על-ארבע", טָוָואדָה יוקו

על מה: במרכז הנובלה הראשונה בקובץ הזה נמצאת מורה המספרת לתלמידיה אגדה על נסיכה יפנית שנישאה לכלב שאהב ללקק היטב את חור ישבנה. לאחר מכן היא מוצאת עצמה נאלצת להתמודד עם מבטים מוזרים ושאלות לא פשוטות כשגבר קדמוני ודמוי-כלב מגיע לביתה, ובואו נאמר שאת התח​ביב שלו קל מאוד לנחש. במרכז הנובלה השנייה נמצאת נערה שנוסעת ללמוד עם אחיה בהמבורג, ושם נאלצת להתמודד עם חוויה של זרות וסגירות מפתיעה. 
מי: יוקו בת ה-59 נולדה ביפן ועברה בצעירותה להתגורר בגרמניה. היא תורגמה לעשרות שפות, זכתה בפרסים, וכעת מגיעה לבלבל גם את הקוראים הישראליים.
למי: למי שאוהבים את הספרים שלהם קצרים ותמוהים, ושמוכנים לקרוא על מין ועל מקומנו בחברה מזוויות מאוד לא שגרתיות.
כמה: 132 עמודים, הוצאת אסיה. מיפנית: מיכל דליות-בול

 

"המטופלת השקטה", אלכס מיכאלידס

על מה: ציירת לונדונית עשירה ומפורסמת מחכה לבעלה צלם האופנה שיחזור מעבודתו - וכשהוא מגיע הביתה היא יורה בו חמש פעמים בפנים, ומאותו רגע מסרבת להוציא מילה מהפה. הציבור מתחרפן, וכך גם הפסיכולוג המשפטי שלה, שמנסה להבין את המניע לרצח - וכמובן שגם מתמודד עם שדים משל עצמו.
מי: מיכאלידס, קפריסאי במקור, למד ספרות אנגלית וכתיבת תסריטים. זהו הרומן הראשון שלו, שהפך ללהיט ענק - הוא הגיע לראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס, וזכויות ההסרטה שלו נמכרו לחברת ההפקות של בראד פיט.
למי: לחובבי המותחנים, ולכל מי שמחפש ספר טוב לבלוע במהירות ביום קיץ חם.
כמה: 336 עמודים, הוצאת פן וידיעות ספרים. מאנגלית: רחל פן

"אני אבא שלך", עדי וולפסון

על מה: המשורר עדי וולפסון התחיל לכתוב את השירים הללו חצי שנה לפני שבנו יצא מהארון כטרנסג'דר, והאחרון שבהם מתוארך לארבעה חודשים לאחר מכן. זוהי הצצה לתהליך הקבלה של אב שלומד לעבור מלאהוב את בתו ללאהוב את בנו, ולבקיעה של קרבה גדולה מתוך הכאב והבלבול. 
מי: זהו ספר שיריו השישי של וולפסון - משורר, פעיל סביבה, מומחה בתחום הקיימות ופרופסור להנדסה כימית. ספריו הקודמים התפרסמו בהוצאות כמו ספריית פועלים ואבן חושן. 
למי: לכל מי שיש לו נגיעה לנושאים להט"בים, להורים, ולמי שמחפשים קצת תקווה לאנושות. 
כמה: 101 עמודים, הוצאת פרדס

"נחובש", יונת רום

על מה: קובץ סיפורים המתרחשים במרחבים הכי ישראליים שיש - דירת שיכון, בסיס צבאי, מושב - ובמרכזם הגיבורים הכי ישראליים-טיפוסיים שיש. אלא שדברים מוזרים קורים בהם: גיבורה אחת מתעופפת מהחלון, השנייה שומרת בסטודיו שלה תנין מת, ושלישית רואה מבעד לדלתות סגורות.
מי: ספר ראשון ליונת רום, שסיפורה "אלישע מופיע שוב" זכה במקום הראשון בתחרות הסיפור הקצר של הארץ בשנה שעברה. רום היא חוקרת בתחומי החינוך והפסיכולוגיה, עיתונאית בעברה ואם לשתיים.
למי: למי שאוהבים את הספרות שלהם ישראלית, מחוברת לקרקע ולחיי היומיום, נישאת הלאה על גבי משפטים ארוכים ומפותלים - אבל עם זיק של פנטזיה. 
כמה: 190 עמודים, הוצאת זמורה ביתן

"פחות קוצים", מתן יאיר

על מה: בבית הספר בו מתרחשת העלילה מתנהלות שלוש דמויות מרכזיות: מורה צעיר להיסטוריה ולספרות שנראה כמו אחד התלמידים, הילד המופרע של התיכון, והשתקן שיושב בקצה הכיתה ולא פוצה פה. שלושתם בודדים, וכל אחד מנסה להפיג את בדידותו בדרך שונה - ומשלם על כך מחיר שונה.
מי: ספר פרוזה שני לבמאי והתסריטאי מתן יאיר ("פיגומים"), שמפרק בדידות גדולה על פני יריעה קצרה.
למי: לבודדים, למתבגרים וללא-מובנים. 
כמה: 112 עמודים, הוצאת ידיעות ספרים 

"פרח קטן", יוסי אביליו

על מה: חוסה, שמאבד את עבודתו, חוזר הביתה אל אשתו ואל בתם בת השנה, ומגלה שבעוד שאשתו היא המפרנסת היחידה - הוא עקר בית יוצא מן הכלל. אולם תפנית עלילתית ביזארית שהעטיפה מבטיחה אך לא מפרטת לגביה תפר את האידיליה הפוטנציאלית, ותחשוף את האימה והטירוף שאורבות גם למשפחות הסטנדרטיות ביותר.
מי: ספר חמישי (ותרגום ראשון לעברית) של הסופר הארגנטינאי יוסי חביליו, אשר מפואר על ידי ההוצאה כאחד הסופרים המבריקים בימינו, ובפועל גיגול מהיר מעלה ששמו נושק לאנונימיות. 
למי: למי שלא מפחדים לקרוא ספרים קטנים ומטורללים שערוכים כפסקה בודדת ועצומה, ולאלה שעוד לא נואשו מההבטחות הנלהבות עד אין קץ של הוצאת תשע נשמות לגבי הגאוניות הבין-גלקטית של כל נובלה שהם מתרגמים. 
כמה: 144 עמודים, הוצאת תשע נשמות. מספרדית: סוניה ברשילון.

"כל הסיפורים", טרומן קפוטה

על מה: אוסף הסיפורים הקצרים המלא של טרומן קפוטה, אמן העדינות, האלגנטיות והלב המתכווץ, בתרגומה של רחל פן.
מי: קפוטה, מגדולי הסופרים האמריקאים של המאה ה-20, ידוע בעיקר בזכות "ארוחת בוקר בטיפני'ס" ו"בדם קר", וזו הזדמנות להתוודע לכתיבתו בז'אנר אותו כינה "אהבתי הגדולה".
למי: למי שקראו את שני הלהיטים שלו ורוצים עוד, ולחובבי אליס מונרו וסיפורים קצרים בכלל.
כמה: 312 עמודים, הוצאת פן וידיעות ספרים. מאנגלית: רחל פן

"לטרוף את השמיים", פאולו ג'ורדנו

על מה: הקיץ יורד על דרום איטליה, ותרזה בת ה-14 מבלה את הקיץ אצל סבתה. לילה אחד היא מבחינה בשלושה נערים שהתגנבו אל שטח הבית ונכנסו לשחות בבריכה בעירום. השלושה חיים בחווה סמוכה, חברים בקומונה נטורליסטית סגפנית, וקשורים זה לזה בקשרים עבותים - אליהם נכנסת גם תרזה כשהיא מתאהבת באחד מהם, התאהבות שתימשך שנים על שנים.
מי: הפיזיקאי האיטלקי פאולו ג'ורדנו התפרסם לפני כעשור בזכות רומן הביכורים שלו "בדידותם של המספרים הראשוניים", שהפך לרב מכר, עובד לספר וזכה במגוון פרסים. זהו ספרו הרביעי, והשלישי המתורגם לעברית.
למי: לרומנטיקנים, לבעלי הנפש העדינה ולכל מי שיש לו לב. 
כמה: 256 עמודים, הוצאת כתר. מאיטלקית: יערית טאובר

"אי M", חביבה פדיה

על מה: אחרי גירושיה ומות אמה, אלינור נוסעת אל איים בים הדרומי עם מענק מחקר לעבודה גנטית-אנתרופולוגית, מהופנטת לחיות, מיתוסים, שבטיות וכוהנות גדולות. המסע החוצה הוא כמובן גם מסע פנימה, שמהלך על הגבול בין מזרח למערב, שייכות לזרות, נשים וגברים. 
מי: ספר פרוזה שלישי לסופרת, המשוררת וחוקרת הספרות חביבה פדיה. הפרוזה הדחוסה והפיוטית שלה מערבת בין המציאות לפנטזיה, בין גבוה לנמוך ובין פרוזה לשירה, ולא דומה לשום דבר אחר בספרות העברית.
למי: לאלו שבשלים לספר פיוטי, רגיש, דחוס ומאתגר. 
כמה: 328 עמודים, הוצאת ידיעות ספרים

"מוצא המינים", צ'רלס דרווין, עיבוד: סבינה רדווה

על מה: כן, אתם לא חולמים - זה עיבוד של אחד מהכתבים המשפיעים ביותר בתולדות האנושות, מונגש לילדים. במילים פשוטות ובליווי איורים, הספר מסביר את התיאוריה של דרווין כך שכו-לם יוכלו להבין אותה, ואף מסביר קצת על התהליך שהוביל ללידתה. 
מי: רדווה היא ביולוגית מולקולארית, מעצבת גראפית ומאיירת, וזהו ספרה הראשון. דרווין, למי שלא מכיר, הוא חוקר טבע וגנאולוג אנגלי בן המאה ה-19, שפחות או יותר עלה על איך התפתחו החיים בכדור הארץ.
למי: לילדים וילדות סקרנים וסקרניות, ולמבוגרים שאין להם כוח למילים ארוכות.
כמה: 50 עמודים, הוצאת שוקן. מאנגלית: אורה דנקנר