"4321", פול אוסטר

על מה: רומן נעורים רחב יריעה העוסק בקורותיו של ארצ'י פרגוסון, נער יהודי מניו-ג'רזי, ארבע פעמים. כלומר: ארצ'י נולד ארבע פעמים, באותן נסיבות התחלתיות - אך בכל פעם מסלול חייו לוקח כיוון שונה ומוביל אותו למקומות אחרים.
מי: כתביו של הסופר היהודי-אמריקאי נוטים לאורכים נורמליים, אולם הפעם בחר אוסטר להתרחב ולכתוב את היצירה הארוכה ביותר שלו עד כה, כדי לצלול לעומק חוויית הנעורים - ולחקור את השפעות הגורל על מי שאנחנו. עובדת בונוס: הוא עבד על הספר 7 ימים בשבוע במשך 3 שנים, וכתב אותו ביד.
למי: לסאקרים של ספרי נעורים, ולמעריצי פול אוסטר - אלו שעוד לא התוודעו לכתיבתו, מוטב שיבחרו נקודת פתיחה אחרת.
כמה: 887 עמודים, הוצאת עם עובד. מאנגלית: יואב כ"ץ ואפרת נוה

 

"אמזלג", יוסי סוכרי

על מה: הרומן הקצר הזה עוסק בגיבור כה נחוץ לספרות העברית: עמנואל אמזלג, אינטלקטואל מזרחי תל אביבי פציפיסט וגנדרן. בגיל 50, התפרקות נישואיו שולחת אותו למסע התחקות אחר שורשיו, שמעלה שאלות שחורגות מהסיפור המשפחתי האישי אל החברתי, המוסרי ואפילו המטא-פיזי.
מי: רומן חדש למחבר "בנגאזי-ברגן-בלזן" וזוכה פרס ברנר ופרס ראש הממשלה. ספרו האחרון עסק בנושא הייחודי של שואת יהודי לוב, וכעת הוא חוזר לעסוק בכאן-ועכשיו.
למי: לגרושים, למזרחים שמחפשים מודלים ובעיקר לתל-אביבים שתוהים לאן כל זה הולך.
כמה: 179 עמודים, הוצאת עם עובד

 

"האישה שלא הייתה", אילה בן-פורת

על מה: אם לשני ילדים קטנים נעלמת מבלי להותיר עקבות. רצח? חטיפה? התאבדות? נטישה? הקצין שחוקר את הפרשה מגיע למסקנה שבהיעלמות לא היה כרוך פשע והתיק נזנח. חמש שנים לאחר מכן, חוקרת חדשה מגיעה למשטרת גבעתיים ופותחת מחדש את התיק כדי לגלות מה באמת קרה שם - ויש לה סיבות משלה לעשות זאת.
מי: אילה בן-פורת היא מוזיקאית וסופרת, מחברת "וזרח הלילה" שיצא בכנרת-זמורה לפני שלוש שנים. זהו הספר הראשון מסדרת מותחני בלש חדשה פרי עטה.
למי: לחובבי מותחנים שצמאים לתעלומות מסתוריות המתרחשות בארצנו הקטנטונת.
כמה: 307 עמודים, הוצאת כתר

 

"איך לעצור את הזמן", מאט הייג

על מה: גבר בן 41 חוזר ללונדון, מתחיל ללמד היסטוריה בבית ספר תיכון ומתאהב בקולגה שלו, מורה לצרפתית. הבעיה? הודות לתסמונת נדירה, טום מזדקן בשנה אחת בלבד על כל 14 שנות חיים רגילות - מה שאומר שהוא חי כבר מאות שנים. ולקבוצה החשאית שמגנה על אנשים כמוהו יש כלל אחד ברור: לעולם לא להתאהב.
מי: רומן חדש לסופר ולעיתונאי האנגלי שהספיק לחבר להיטים למבוגרים ולילדים, להיתרגם ל-30 שפות ולמכור את זכויות העיבוד הקולנועי על הספר החדש.
למי: הקונספט נשמע גימיקי וחסר מעוף, אך הביקורות מחבבות מאוד את הרומן המתוק הזה, והקוראים מתים עליו - במיוחד הרומנטיקנים שביניהם.
כמה: 336 עמודים, הוצאת כנרת זמורה ביתן. מאנגלית: אביגיל בורשטיין

 

"הטופוגרפיה של העריכה", אריק להב-ליבוביץ

על מה: על העריכה (הטלוויזיונית והקולנועית) בכל שלביה - כולל סיפורים מבפנים, כלים ותובנות שימושיים, ונקודות השראה עבור יוצרים ואוהבי יצירה באשר הם.
מי: אריק להב-ליבוביץ הוא עורך עסוק מאוד, וזוכה שלושה פרסי אופיר בקטגוריית העריכה הטובה ביותר. עם הסרטים והסדרות שערך נמנים "אפס ביחסי אנוש", "פוקסטרוט", "ביקור התזמורת", "החמישייה הקאמרית", "בת ים ניו יורק", "פלפלים צהובים" ועוד. זהו ספרו הראשון.
למי: לכל מי שעוסקים או מתעניינים בקולנוע ובטלוויזיה, ולכל מי שרוצים לקבל הצצה מבפנים לחדר העריכה.
כמה: 140 עמודים, הוצאת אסיה

 

"מבחר שירים", רנה שני

על מה: מבחר משירי רִנה שני (1983-1937), משוררת ומתרגמת ישראלית שעוררה סערה גדולה.
מי: שני נחשבה בזמנה לדמות שטנית ומסתורית. בתחילת שנות השבעים חיה בארצות הברית עם המשורר יעקב רוטבליט, ושם ככל הנראה "ראתה את האור" בזכות סמים. היא החליפה את שמה ל-Rain Shine, נפרדה מרוטבליט, חזרה לארץ והקימה כת בשם "אצבע האלוהים". נטען כי שני היא למעשה גורו השוטפת את מוחם של צעירים אבודים בעזרת סמים קשים ומנצלת אותם לצרכיה הפרטיים. לאחר שצעיר ממשתתפי הכת התאבד, שני עזבה להודו, שם המשיכה לכתוב שירים ויומנים עד מותה בגיל 46.
למי: כיום קל יותר להסתכל על שני כאישה צעירה שגילתה את המריחואנה ושהחזיקה בערכים ליברליים מדי לחברה של אז. זו הזדמנות לחזור ולקרוא במיטב שיריה, ולגלות שהם ממש לא כתבים סתומים של מנהיגת כת שטנית, אלא שירים רגישים ויפים פרי עטה של משוררת שהקדימה את זמנה.
כמה: 197 עמודים, הוצאת הקיבוץ המאוחד

 

"בשר", אוריה שביט

על מה: "בשר", הנובלה הראשונה בספר, מתרחשת בישראל עתידנית בה הצמחונות ניצחה, ואכילת בשר הוצאה אל מחוץ לחוק. אלמנה זקנה מחליטה שאת יום הולדתה של נכדתה האהובה היא תחגוג בדרך מיוחדת: הצטרפות למועדון בשר מחתרתי. בשנייה, "הרצח המושלם", מנהל שיווק בינוני ומחוסר עבודה מחליט לרצוח את המעסיק שפגע בו.
מי: אוריה שביט הוא ראש החוג ללימודי הערבית והאסלאם וראש התוכנית למדעי הדתות באוניברסיטת תל אביב, וגם עיתונאי וסופר פורה, מחבר ספרי עיון, הדרכה, רומנים (דוגמת "האיש המת", כתר 2013) וספרי ילדים.
למי: לקוראים שמחפשים עלילות מסעירות והרהורים עמוקים בספר אחד.
כמה: 216 עמודים, הוצאת ידיעות ספרים

 

"רצח על כיפת הקרח", מאדְס פֵּדֶר נוֹרדבּוֹ

על מה: עיתונאי נשלח לגרינלנד כדי לסקר גילוי של גופה חנוטה של ויקינג, ועד מהרה מגלה שהסתבך במשהו גדול הרבה יותר: השוטר שאבטח את הזירה נרצח וקרביו נעקרים, המשטרה פועלת בדרכים חשודות, והמקומיים הסובלים ממחסור ומאלימות קשה רק מסבכים את המצב. וכאילו שזה לא מספיק, מפגש עם אינואיטית צעירה שהורשעה ברצח הוריה ושתי אחיותיה גורם לו להבין שהוא לא רק נמצא בזירה של יותר מפשע אחד - אלא גם נתון בסכנה בעצמו.
מי: נורדבו הוא סופר דני המתגרר בגרינלנד ועובד בעיריית נוק, העיירה בה מתרחשת עלילת הספר. הוא חיבר חמישה רומנים, אשר השניים האחרונים ביניהם תורגמו ל-18 שפות, וזהו פרסומו הראשון המיתרגם לשפת הקודש.
למי: לחובבי יו נסבו, לסקרנים שרוצים לקרוא על תרבויות נידחות, ולמי שמחפשים לברוח מהחום לתוך מותחן קפוא.
כמה: 376 עמודים, הוצאת פן

 

"עגלות", טל בדיחי

על מה: ישראלית צעירה נוסעת לארצות הברית כדי לעבוד בעגלות. בהתחלה היא משקרת רק ללקוחות, אחר כך גם לחבריה לעבודה, ולבסוף - גם למשפחתה. עוד ועוד מחסומים מוסריים נפרצים. אולם גם כשהיא מחליטה לקפל הכול ולחזור לארץ, היא מגלה שזה לא הולך להיות כל כך קל.
מי: רומן ביכורים לטל בדיחי (32), ילידת מושב קשת שברמת הגולן.
למי: לחיילים ולמשוחררים, לצעירים שמחפשים את עצמם, ולכל מי שהסתקרן לדעת מה באמת קורה בעולם העגלות.
כמה: 326 עמודים, הוצאת מודן

"משחזור לזיכרון: טיפול בטראומה נפשית", יעל להב וזהבה סולומון (עורכות)

על מה: הספר עוסק בטיפול בטראומה נפשית. זהו הספר הראשון בעברית שמתאר שיטות טיפול שמתאימות לאנשים שחוו אירועים טראומטיים מסוגים שונים כגון טראומת מלחמה, פגיעה מינית, אובדן טראומטי וטראומה מתמשכת. הספר רלוונטי במיוחד לחברה הישראלית הסובלת מחשיפה חוזרת ונשנית לטראומה המונית, וכולל תיאור מקיף ובהיר של שיטות טיפול מגוונות, מחקרים מרתקים בתחום ואף הדגמות מחדר הטיפולים.  
מי: ד"ר יעל להב, פסיכולוגית קלינית מומחית וחוקרת בשדה הטראומה. עבודתה הקלינית משלבת מגוון של שיטות טיפול; עבודתה המחקרית מתמקדת בחשיפת המנגנונים שבבסיס המצוקה הפוסט-טראומטית בעקבות אירועים טראומטיים בין-אישיים ומתמשכים. פרופ' זהבה סולומון עומדת בראש מרכז המצוינות לחקר הטראומה; פרופ' לאפידמיולוגיה פסיכיאטרית ועבודה סוציאלית באוניברסיטת תל אביב. כלת פרס ישראל.
למי: הספר מתאים לכל מי שמתעניין בנושא של טראומה נפשית. רלוונטי במיוחד לאנשי טיפול (פסיכולוגים, פסיכיאטריים, פסיכותרפיסטים) ולאנשים שחוו טראומה ומעוניינים לקבל מידע חשוב בנוגע לטיפול. כמה: 578 עמודים, הוצאת רסלינג