"ממלאת מקום", רינת שניידובר

על מה? נינה היא אמנית שעובדת כצלמת מתים במכון הפתולוגי, ויום אחד היא מגלה על שולחן המכון את כפילתה המתה. זוהי נקודת ההתחלה למסע גילויים על הכפילה שנינה מתכננת להפוך ליצירת אמנות מטורפת. תוך כדי המסע הזה עולות לא מעט שאלות על מהי אמנות ועל הגבולות הנזילים בין אסור לבין מותר.

מי? רינת שניידובר היא מתרגמת ואמנית ילידת מקסיקו סיטי שאחראית על לא מעט יצירות אמנות בוטות ושנויות במחלוקת, זהו ספרה השני. אה, והיא באמת מצלמת מתים.

למי? למי שרוצה רומן מתח פסיכולוגי כיפי, סקסי, פרוע, עם שילוב קלאסי אבל לא מובן מאליו של אמנות ומוות.

כמה? כתר, 278 עמודים

ממלאת מקום

"ארץ עיר ילדה", אביגיל קנטורוביץ'

על מה? כליל מילר מנהלת חנות ספרים כושלת, מערכת יחסים מקרטעת עם בן-זוגה ורומן, ועכשיו גם ההריון שלה בסיכון ומאשפזים אותה. בתקופה שבה תבלה במחלקת אם ועובר, בועה מנותקת, יהיה לה הרבה זמן לחשוב על אם כדאי לה לפגוש את אביה הנעדר שמגיע ארצה בדיוק בתאריך הלידה המשוער. יש ברומן אומץ וכנות ולא מעט ציניות, והרבה שאלות על החיים.

מי? ספר ביכורים לאביגיל קנטורוביץ', מתרגמת ואשת ספר.

למי? לחובבי קולות שלא לוקחים את עצמם יותר מדי ברצינות אבל גם לא מפחדים מהומור שחור ומחורבן המשפחה הגרעינית.

כמה? מודן, 326 עמודים

ארץ עיר ילדה

"חיים קטנים", האניה ינגיהארה

על מה? רומן אמריקני עב-כרס שקצר שבחים מחוף לחוף מלווה ארבעה חברים מהקולג' שמתחילים את חייהם בניו-יורק וממשיך לעקוב אחריהם לאורך שנים, כשאחד מהארבעה הופך לאיטו למוקד הספר. הביקורות מצד אחד מהללות, מהצד השני טוענות שההתלהבות והאהבה שהספר הזה זוכה לה נובעים מכך שהוא מגלם את החלום האמריקני ושזה מאוד נעים.

מי? יָ-נָ-גי-הָא-רָה בשביכם, סופרת ניו-יורקית עטורת פרסים ומועמדויות.

למי? למי שלא מוצא מנוח מאז "החוחית" של דונה טארט כי הכול פשוט קצר מדי, ולמי שאין לו בעיה עם החלום האמריקני.

כמה? כנרת זמורה ביתן דביר, מאנגלית: אמיר צוקרמן, 640 עמודים

חיים קטנים

"העוזבים", ליסה קו

על מה? אמו של דמינג בן ה-11 נעלמת. דמינג, בן למשפחה סינית שהיגרה לניו יורק באופן בלתי-חוקי, עובר ממובלעת סינית בברונקס לחזקתה של משפחה אומנת אמריקנית שמשנה את שמו ומצפה שינטוש את עברו מאחור. 10 שנים לאחר מכן, דניאל, הלא הוא דמינג, יגלה פרטים נוספים על אמו הנעלמת ויקבל הזדמנות לקבל תשובות על שאלות, אך האם יעז לשאול את השאלות? "העוזבים" נכתב מתוך מהקישקעס של חוויות ההגירה בארה"ב ומתאר מציאות כואבת ואמיתית למדי. תמונת המראה של "חיים קטנים", אם תרצו.

מי? זהו ספר הביכורים של ליסה קו, אמריקנית שבעצמה נולדה להורים ממוצא סיני ופיליפיני.

למי? למי שבעניין של רומן פסיכולוגי העוסק בענייני הגירה והורות, ארה"ב של היום, ולקהל האדוק שסומך על הספרים המצויינים שתמיר//סנדיק מוציאים.

כמה? תמיר//סנדיק, מאנגלית: אינגה מיכאלי, 472 עמודים

העוזבים

"החיים החדשים של סבא נפוליאון", פסקל רוטר

על מה? מסעו של נפוליאון, נהג מונית ומתאגרף צרפתי קשיש המסרב להזדקן עם נכדו לאונור בן ה-10 שבעיניו סבא הוא כל-יכול, במטרה להימנע בכל מחיר מחיים בבית אבות. הספר מסופר מנקודת מבטו של לאונור, כשכבר במשפט הראשון סבתו ג'וזפין נגררת אחרי בעלה בן ה-85 להתגרש ממנו. מכאן זה לא נעשה פחות מפתיע. מה עוד? האבא הניצב בתווך, כלב, אספרנטו והדייטים של סבתא  ג'וזפין.

מי? פסקל רוטר, סופר צרפתי מפרברי דרום-פריז. זהו ספרו הראשון המתורגם לעברית.

למי? לאוהבי ספרי קשישים-מצחיקים, למחפשי השילוב מצחיק-מרגש.

כמה? הכורסא, מצרפתית: מיכל אסייג, 246 עמודים

החיים החדשים של סבא נפוליאון

"מתנת הכעס", ארון גנדי

על מה? נכדו של המהטמה גנדי שחי אצל סבו במשך שנתיים חולק 11 שיעורי חיים שלמד במהלך השהות עמו, כמו גם סיפורים קטנים מהחיים בצל סבו הענק. מעל לכל מרחפת השאלה איך משתמשים בכעס ומתעלים אותו לצרכים חיוביים ושינוי חברתי.

מי? כאמור, הנכד של גנדי, אבל מעבר לזה הוא גם עיתונאי ונשיא המכון לחינוך ע"ש גנדי. למען האמת לא ברור על מה יש לו לכעוס.

למי? לכל מי שבקטע של ללמוד מספרים על החיים, אוהבי גנדי, חובבי ספרי עיון שעושים טוב לנפש.

כמה? מודן, מאנגלית: שלומית כנען, 244 עמודים

מתנת הכעס

"למקרה שלא אהיה בסביבה", יעל שמחה פזואלו

על מה? יעל שמחה פזואלו כותבת יומן שמתחיל עם גילוי גוש חשוד בגופה. במשך כמה שנים היא מתעדת ביומניה את החיים שלה, פסיכולוגית תל-אביבית רווקה בת 36 שבין שאר עיסוקיה גם צריכה להסתדר עם הסרטן שמקנן בה. בהתמודדות עם הקושי היא אוספת שלל כלים שהיו רחוקים ממנה בעבר, מהפסיכואנליזה דרך מדיטציה, אמונה ותיקשור, כך שלא מדובר רק בסיפור על סרטן, אלא בסיפור חיים על צמיחה, לימוד ושינוי. 

מי? יעל שמחה פזאולו, אישה מעוררת השראה, 1970-2013.

למי? לאוהבי סיפורים אמיתיים ולאוהבי יומנים.

כמה? כתר, 290 עמודים

למקרה שלא אהיה בסביבה

"אלה ידי, זה העולם" מרגרט אטווד

על מה? מרגרט אטווד פרסמה, בין שאר יצירותיה המופלאות, 11 ספרי שירה. המשוררת והעורכת טל ניצן בחרה מתוכם 81 שירים שהגיע הזמן שגם הקורא (או לטס פייס איט, הקוראת) בארץ הקודש יכיר. השירה של אטווד - בדומה לספרים שלה - מגוונת, לא מכוונת לקוראי שירה בלבד, מצליחה להיות חכמה ולפגוע בול ועם זאת לדבר בגובה העיניים.

מי? מרגרט אטווד, נו, הקנדית. זו מ"סיפורה של שפחה".

למי? לאוהבות אטווד, לחובבי שירה שיש בה את החיים עצמם, הומור, ניואנסים מכל שכבות התרבות וחן לרוב.

כמה? לוקוס, מאנגלית: הילה אהרון בריק, 204 עמודים

אלה ידי, זהו העולם

"דנית הביישנית ודניאלה-אין-דומה-לה", טל ניצן

על מה? ב-2013 הוציאה טל ניצן את ספר הילדים "ארץ אחרת", שבו מתוארים ימיה הראשונים של גיבורה שעוברת עם הוריה לארץ זרה וניצבת מול עולם חדש לחלוטין. הספר ההוא היה לגילאי 5-6, ובספרה החדש ניצן מתמקדת בעלילותיה של ילדה קצת יותר גדולה, שעוזבת באמצע השנה את כל מה ומי שהכירה ומגיעה לכיתה חדשה במקום שבו היא לא מבינה כלום. דנית, כפי שמרמזת הכותרת, ביישנית, לא משתפת את הוריה בקשיים ובוחרת להשתבלל. אבל דווקא דניאלה, הילדה הרועשת והתוססת ביותר בכיתה, מבחינה בה ורוצה בקרבתה. השתיים הופכות לחברות ודנית תהפוך מ"דנית הביישנית" לפשוט דנית. כל זה מסופר בחריזה טבעית שהיא חלק אורגני מהסיפור, ומבלי להתיילד.

מי? אותה טל ניצן שערכה את הספר של אטווד. אמרנו משוררת ועורכת, אבל היא גם כותבת ספרי ילדים שמתמודדים באומץ עם אישיוז, ובכלל, לא ברור מתי היא ישנה.

למי? גילאי 7-9, ילדים שעוברים לארץ חדשה וגם ביישנים.

כמה? ספרית פועלים, מאיירת: מריאנה רסקין, עמודים לא ממוספרים

דנית הביישנית ודניאלה אין דומה לה

 Ottolenghi Simple", Yotam Ottolenghi"

על מה? אם אתם מכירים ספרי בישול או מעורים בסצינה הקולינרית בלונדון, כנראה לא הצלחתם לפספס את אוטולנגי – רשת מעדניות לונדונית שאומרים שהכירה לבריטים את הזעתר והרימון. מאחורי אוטולנגי עומדים יותם אוטולנגי וסמי תמימי, ירושלמים משני צידי העיר, והשניים אחראיים גם לסדרה מרהיבה של ספרי בישול שלצערנו רק אחד מהם ראה אור בעברית. על-פי רוב, הבישול האוטולנגיי עתיר רכיבים ושלבים, אבל לא הפעם: אוטולנגי מגיש מתכונים פשוטים שנראים מדהים.

מי? יותם אוטולנגי, הייצוא הכי מוצלח שלנו כנראה, שף לונדוני ממוצא ישראלי ששווה לעקוב אחריו (גם באינסטוש).

למי? חובבי בישול שאין להם התנגדות לספרי בישול באנגלית.

כמה? Ebury Press, 308 עמודים

SIMPLE