פחות מיממה לאחר שזכתה בפרס ברנר לספרות, הסופרת רונית מטלון הלכה הלילה לעולמה לאחר מאבק במחלת הסרטן, היא הייתה בת 58 במותה. בתה של הסופרת הגיעה אתמול לקחת את הפרס, בו זכתה על ספרה "והכלה סגרה את הדלת". בין השאר נימקו השופטים את קבלת הפרס: "מדובר בספר יוצא דופן המטפל בצורה ספרותית מבריקה ועם זאת קלילה, במבני העומק של החברה הישראלית, במתחים הקיומיים של הישראליות ובשאלות של הגדרת זהות אישית".

 מטלון הייתה ידועה בזכות ספריה "סיפור שמתחיל בלוויה של נחש" ו-"זה עם הפנים אלינו", נבחר על ידי המוסף הספרותי של ה"ניו יורק טיימס" לאחד הספרים הטובים של שנת 1998. היא נחשבה לאחד הקולות הבולטים בגל הספרות המזרחית החדשה החל משנות התשעים, ואחת הסופרות המוערכות בארץ.

מטלון למדה ספרות ופילוסופיה באוניברסיטת תל אביב, ובשנות השמונים זכתה להערכה בזכות סיפורים קצרים שכתבה ברבעון הספרות "סימן קריאה" בעריכת מנחם פרי. בתחילת שנות התשעים פרסמה את רומן הנעורים "סיפור שמתחיל בלוויה של נחש", שעובד לסרט בבימויה של דינה צבי ריקליס ובכיכובו של משה איבגי.

הרומן השני שפרסמה, "זה עם הפנים אלינו", זכה להצלחה והערכת המבקרים, בארץ ובחו"ל. בשנת 2010, כחלק מסדרת "עם הספר" המאגדת בתוכה יצירות מופת נבחרות בספרות הישראלית, נבחר "זה עם הפנים אלינו" להוצאה מחודשת. בשנת 2008 הוציאה את הספר "קול צעדינו", שהפך לרב מכר, וזכה בתואר "ספר העשור" בסקר שנערך בעיתון "ידיעות אחרונות".

נוסף על פעילותה הספרותית, מטלון הייתה פעילה פוליטית וחברתית, הייתה חברת הנהלה באגודת "בצלם", והשתתפה בפעילויות של האגודה לזכויות האזרח. היא הייתה חתומה על "מכתב הסופרים" בשנת 2009, שסלל את הדרך לחקיקת "חוק הספרים". מטלון נולדה בגני תקווה בת למשפחה שעלתה ממצרים, אביה היה גם הוא פעיל חברתי. בשנים האחרונות הייתה בזוגיות עם הסופר ומבקר הספרות אריאל הירשפלד, והשניים גם כתבו ביחד את רומן המכתבים "השפעה בלתי הוגנת". היא הותירה אחריה שתי בנות.

המשוררת והסופרת נורית זרחי דיברה הבוקר עם mako וסיפרה: "זאת מכה. מסתבר עוד יותר מתמיד, שהספרות לא מגינה על אף אחד. הספרות איננה בגדר הגנה, אפילו לא על רונית, שהייתה חכמה, חדה, מדייקת, רואה למרחקים. היא הייתה חברה שלי במידת מה, והייתה שכנה שלי כשהיא גרה בתל אביב. זה מזעזע אותי".

אנשי ספרות רבים, דנה אולמרט, איריס אליה כהן ואלמוג בהר, ספדו למטלון הבוקר בפייסבוק. אישי ציבור כמו זהבה גלאון ונשיא המדינה ראובן ריבלין הביעו גם הם את צערם:

mako תרבות בפייסבוק