סופרת הילדים גליה עוז, כלת פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים ובתו של חתן פרס ישראל עמוס עוז, פרסמה הבוקר ספר אוטוביוגרפי חדש בשם "דבר מתחפש לאהבה". בספרה טוענת עוז כי אביה, שהלך לעולמו לפני כשנתיים, התעלל בה בילדותה. לפי עוז, אביה נהג כלפיה באלימות והכה אותה כשהייתה צעירה, וההתעללות וההטרדות נמשכו עד מותו.

"בילדותי אבא שלי הכה אותי, קילל והשפיל", מצוטט מתוך ספרה של עוז בהודעה שנשלחה הבוקר לעיתונות. "האלימות הייתה יצירתית: הוא גרר אותי מתוך הבית וזרק אותי על המפתן בחוץ. קרא לי טינופת. לא איבוד עשתונות חולף ולא סטירת לחי פה ושם, אלא שִגרה של התעללות סדיסטית. הפשע שלי היה אני עצמי, ולכן לענישה לא היה סוף. היה לו צורך לוודא שאשבר".

גליה עוז (צילום: יוטיוב - אקדמיה ברשת)
"אני לא באמת מתגברת, כמובן. אבל אני כותבת". גליה עוז | צילום: יוטיוב - אקדמיה ברשת

עוז ממשיכה ומספרת: "הספר הזה הוא עליי, אבל אני לא יחידה. בתים כמו הבית שבו גדלתי צפים איכשהו בחלל, הרחק מהישג ידם של עובדים סוציאליים, מחוץ לטווח ההשפעה של מהפכות כמו מי טו, בלי להשאיר סימן ברשתות החברתיות. מסויטים ומבודדים, הם מצפינים בחוכמה את הסודות שלהם כמו ארגוני פשיעה. כדי לכתוב על זה אין לי ברירה אלא להתגבר על האילמוּת והחשאיות, על ההרגל לשמור הכול בבטן ועל הפחד מה יגידו. אני לא באמת מתגברת, כמובן. אבל אני כותבת". 

לדבריה של עוז, אביה נהג להפיץ שמועות שקריות אודותיה בשלב המאוחר של חייו, מתוך ניסיון להשתיק אותה. "אנשים מבוגרים יודעים, פחות או יותר, מה הופך דיבה לעבירה פלילית בספר החוקים, אבל רק מי שנפל קורבן להטרדה, לחרם, לבריונות ברשתות החברתיות או לקשר קרוב עם פסיכופת יוכל להבין איך לשקר מכוּון מטרה יש כוח להתביית על אדם ולהרוס אותו, פשוטו כמשמעו. לא כמעט, לא אולי, לא בערך, לא בכפוף לפרשנות".

פניה עוז-זלצברגר, בתו של עוז, הגיבה לדברים בשם המשפחה בטוויטר שלה: "אנחנו, נילי, פניה ודניאל, הכרנו אבא אחר. אבא חם, לבבי, קשוב, שאהב את משפחתו אהבת-נפש מלאה דאגה, מסירות והקרבה. מרבית ההאשמות שגליה מטיחה בו כעת סותרות לחלוטין את הזיכרון העז שנטבע בנו לאורך כל חיינו".

"גליה החליטה לנתק כל מגע איתנו לפני כשבע שנים. הטענות שהשמיעה אז כלפי כולנו תפסו אותנו בהפתעה. אף על פי שלא זיהה את עצמו בהאשמותיה, אבא ניסה וקיווה ממש עד יומו האחרון לדבר איתה ולהבין אותה, גם על הדברים שנראו לו ולנו מנוגדים למציאות. כאבה של גליה כנראה אמיתי ושובר לב, אבל אנחנו זוכרים אחרת. אחרת לגמרי. נילי, פניה ודניאל".

עוז, שזכתה בשנת 2012 בפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים, עומדת מאחורי ספרי "שקשוקה" שהפכו לרבי-מכר וראו אור גם מעבר לים. ספרי הסדרה, כמו גם הספר "אני מייקי", עובדו לסדרת טלוויזיה שתעלה בקרוב בכאן 11. בנוסף לעשייתה הספרותית, הכוללת זכייה בפרס דבורה עומר ועיטור הפנקס, עוז ביימה שורת סרטים תיעודיים ובהם "קולף הסברס", "יהודים עכשיו" ו"שקופים".