חרדי בכותל
שנאת חינם? הכי פאסה | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
ניוז ברייק: תשעה באב הוא כבר מזמן לא רק צום שנתי שפחות פופולרי מיום כיפור, כזה שדתיים מקפידים עליו וחילונים לא יודעים על קיומו עד שהם מגלים שהפיצוציות סגורות והם לא הספיקו לקנות סיגריות. למעשה, מדובר ביום שחילונים רבים אימצו בעצמם, לא (רק) על מנת לצום ולענות את נפשם, אלא כיום בו הם מנסים להעמיק בשאלות של שנאת חינם, אהבת אדם ושאר נושאים שרלוונטיים, כיום יותר מתמיד, לדתיים וחילוניים כאחד.

 ברחבי הארץ מתקיימים שאר אירועים הכוללים דיונים משותפים, הרצאות של אנשי רוח, תרבות ופוליטיקאים והקרנות סרטים, שכולם מנסים לתפוס קצת מהמהות של היום הזה, אבל לא במובנו הדתי אלא החברתי והמוסרי. הנה מבחר מאירועים אלו, לאלו מכם ששרוצים להרגיש רוחניים גם בלי, או לא רק, על ידי רעב כבד.

בבית אבי חי, העוסק בתרבות יהודית, ישראלית והקשר ביניהן, יערך מחר לכל אורך היום ספיישל מיוחד של דיונים, הקרנות סרטים והרצאות בנושא שנאת חינם. את התכנייה המלאה תוכלו למצוא כאן, בין הנושאים שיידונו תוכלו למצוא גם "קונפליקטים עדתיים ודתיים בקולנוע ובטלוויזיה הישראליים", "שנאה במנגנון הפוליטי" שילווה בהקרנת פרק בסדרה "פולישוק", "שנאה עצמית" ועוד רבים, שיארחו אנשים כמו גלילה רון פדר, מירב מיכאלי, יוחנן פלסנר, צ'רלי ביטון ועוד.  

עלמא, בית תפילה ישראלי בתל אביב, יקיימו  הערב (21:00) אירוע תחת השם "כאבים מבית". מדובר באירוע הכולל שיחה על התמודדות עם כאב חורבן הבית, כללי ופרטי כאחד. על שבר ועל בנייה מחדש. בערב ישולבו קטעי קריאה ממגילת איכה, שירים, פיוטים וטקסטים מהמקורות, והוא יתקיים במועדון צוותא. בין המשתתפים יהיו ח"כ רות קלדרון, הרבה מירה רגב, פרופסור חביבה פדיה ועוד.

בפנים, שהוא ארגון העוסק בשאלת הזהות היהודית, יתקיים אירוע בשילוב גשר, תחת השם "הלילה לא לומדים תורה: יחסי המגזר החרדי והחברה הישראלית – שביל הזהב?!". האירוע יתקיים הערב בשעה 21:15 בירושלים ואת דברי הפתיחה ישא ראש העיר ניר ברקת. 

 בואו לפייס שלנו