"ההיסטוריה העלובה של משפחת פסטרנק", דורון שנער

צ'מברליין אמר שבמלחמה אין מנצחים, כולם מפסידים. צ'מברליין כנראה לא שמע מעולם על  משפחת פסטרנק וגם לא על יעקב (יקוב) שניידר הבנקאי כי אם היה שומע עליהם היה יודע שדווקא במלחמות יש את אלו שמנסים למקסם רווחים ולנצל כל ומי שניתן לנצל. השנה: 1967. המצרים והירדנים מפציצים את תל אביב, כל מי שיכול להתגייס גויס למלחמה והעורף עסוק בדברים הרגילים: ניקוי מקלטים, האפלה של חלונות הבתים, והאזנה תמידית לחדשות ברדיו. כולם חוץ מבני משפחת פסטרנק המרוכזים, כמו תמיד, רק בעצמם וממשיכים במשימת חייהם: להרכיב את כל חלקי הפאזל שקיבלו מסבם היושב בכלא על מנת להגיע לאוצר שלו - תמונה של רמברנדט שסב המשפחה שדד, הציל והבריח מאוקראינה לפלשתינה. 

הסבא, "דון" פאבל פסטרנק, ערמומי ומנוול, ספק גיבור, ספק גנב, יושב במאסר שנים רבות ומנהל את כולם מהכלא, כל אחד מבני המשפחה מקבל ממנו רמז קטן בלבד, ואם לא ישתפו פעולה - לא יצליחו לעולם לחבר את מפת האוצר. מצד שני, הוא אוסר עליהם להתאגד יחד וגם ככה לבני המשפחה אין רצון להתאחד, אולי סביב נושא השנאה. דבר אחד בטוח, כולם שונאים את לאה פסטרנק, אם המשפחה הפסיכופטית למחצה.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? הספר מותח, רצוף אירועים מפתיעים, ציני , חכם, מצחיק (אבל ממש מצחיק), נוגע ללב ופשוט נהדר.

זמן קריאה: 18 שעות

ההיסטוריה העלובה של משפחת פסטרנק

"גברת בירד היקרה", איי. ג'יי. פירס

אם אתם צמים, אני ממליצה להשאיר את הספר הזה לשעות האחרונות, כשהראש כבר עובד קצת בניוטרל, כי מדובר בספר קל לקריאה ומשעשע, אבל גם כזה שמצליח לרגש בלי לחפור עמוק מדי.

לונדון, דצמבר 1940. הגרמנים מפציצים. אֶמְלִין לֵייקְ, אֶמִי בפי מכריה, היא בחורה צעירה המתנדבת בלילות כמרכזנית בתחנת מכבי האש. היא מבחינה במודעת "דרושים" למשרת קלדנית בעיתון לונדוני. עד שהיא מגיעה לראיון העבודה היא מדמיינת שהיא נשלחת כעיתונאית לחזית, ואחרי הריאיון מתברר שנשכרה לשמש כקלדנית בשרות הגברת בִּירְד, אישה קשוחה ושמרנית קיצונית שכותבת טור עצות אישיות אך עושה זאת ללא נשמה וללא חשק. לגברת בירד חוקים נוקשים לסינון הפניות שיענו: שום עניין רגשני - לא בגידות, לא אהבות, לא תינוקות ובעצם לא כלום - אך לנשים הפונות למדור יש בעיות של נשים אמתיות. אמלין מחליטה להשיב בעצמה לאותן נשים הזקוקות לעצה. תחילה היא עושה זאת במכתבים אישיים (שהיא חותמת בלי התלבטות בשמה של גב' בירד, הבוסית) ועם הזמן, כשהיא מגלה שהבוסית שלה ממילא לא טורחת לקרוא את העיתון שהיא עצמה כותבת בו, היא מגניבה תשובות לעיתון עצמו. בינתיים ההפצצות גוברות, החבר עוזב, חייל בחופשה מתאהב בה, חברתה הטובה מתארסת, ואז מתרחש אסון, אותו לא אגלה.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? כל מה שצריך בְספר נמצא כאן: חמלה, הומור, פער דורות, העורף במלחמה, קצת מתח, קצת טרגדיה, ו... הומור, כבר אמרתי?

זמן קריאה: 15 שעות


גברת בירד היקרה

"האחרות", שהרה בלאו

שילה הלר ציפתה לשיחת הטלפון מהמשטרה ברגע ששמעה על הרצח של דינה, חברתה הטובה לשעבר שגנבה ממנה רעיון ועשתה ממנו קריירה מצליחה. היא לא ידעה אם המשטרה מודעת לריב הגדול בין שתיהן בליל הרצח אך לא היה לא ספק שהם יעלו על כך במהירות. דינה לא סתם נרצחה, הרוצח בהחלט רצה לומר משהו, אחרת לא ניתן להסביר מדוע הוא עקד אותה לכיסא בסלון ביתה, כתב על מצחה את המילה "אמא" והדביק לידה בובת תינוק.

גופה שניה מתגלה - היא קשורה לכורסת איקאה שבעבר הייתה לבנה, וגם הפעם חזר המוטיב של בובת התינוק המודבקת ליד זירת הרצח והמילה "אמא" הכתובה על מצחה. לכולם ברור שאין מדובר בצירוף מקרים. גם העובדה ששתי הנרצחות היו חברות טובות של שילה בתקופת הלימודים באוניברסיטה היא לא צירוף מקרים ובטח לא העובדה שכולן היו שייכות לקבוצת "האחרות" ולפני שנים כרתו ברית סודית אחת עם השניה. כעת שילה לא יודעת אם היא חשודה ברצח או שאולי היא הקורבן הבא, היא גם לא מבינה את פשר המשיכה שיש לה לחוקר המשטרה המוזר שנשלח אליה והאם הכל קשור להחלטה אחת גורלית שהחליטה בצעירותה.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? זהו ספר מתח פסיכולוגי מבריק ומעורר מחשבה על אימהות והתבגרות, על החלטות בחיים ועל המחיר שיש לשלם עבורן.

זמן קריאה: 12 שעות

האחרות

"יום הדין" ליעד שהם

בעמוד התודות כתב הסופר: "אז אולי הפעם נתחיל במי שלא עזר וכאן ניצבת לה (לצערי) בבדידות מזהרת המציאות הישראלית שאתגרה אותי פעם אחר פעם בסיפורים שגרמו לאלו שרקחתי אני, להחוויר". ואכן, הספר מתערבב היטב עם שלל פרשות שחיתות ופשע שלמרבה התדהמה חלקן התרחשו והתפרסמו הרבה אחרי שהספר כבר נכתב.

אז מה יש לנו כאן בעצם? פרקליטת המחוז נרצחת, החשד נופל על בן זוגה העלוב והנכלולי שהצליח להרוויח הון לא קטן מעצם נישואיו  לה, כאשר מכר מידע שאסף על עבודתה. עו"ד דורון שפירא חשב שהוא אלוהים - כל התכניות התקדמו בדיוק כפי שרצה ותכנן עד הרגע בו שמע על הרצח, והבין שחייו לא ישובו לקדמותם אם לא ימצא פתרון מהיר לבעיה שהרצח יצר לו. בעיה שתפגע בדבר הכי חשוב בחייו. עו"ד שפירא הוא לא היחיד שחייו מושפעים מהרצח, גם השוטר לשעבר, מיכאל גונן, שפרויקט חייו היה להוכיח עד כמה פרקליטת המחוז הייתה מושחתת, ידע שבקרוב יגיעו לעצור אותו אך לא מבין מדוע הכל השתבש. דווקא חייו של תום, הנער שלקח תחת חסותו נכנסים לסחרור. ואיך הכל קשור לשופטת ורד תדהר שלמרות שחשבה שעם המוות של פרקליטת המחוז חייה יהיו קלים יותר כי סוד מעברה כבר לא יחשף, גילתה שסודות לא נעלמים סתם כך. ועדיין לא הזכרתי את שמעון פארו, ראש משפחת פשע בישראל, ואת בת זוגו והבת האמנית שלהם שהולכים ומסתבכים בעולם אפל של תככים ומזימות עם ומבלי להתכוון.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? כי ספר מתח מבריק שכאילו נכתב במיוחד עבור יום הכיפורים.

זמן קריאה: 10 שעות

יום הדין

"מגוירת", דינה בוגוסלבסקי-חורב

סיפור על הגירה והצורך העז להשתייך למקום אליו הגעת, אבל גם על הצורך להתרחק מהמקום ממנו באת. מצד אחד סיפור "רוסי", מצד שני ישראלי לגמרי. הספר (בעצם סיפור חייה של הסופרת) כתוב בשפה ישירה, חשופה ולא מתייפייפת, לעיתים בוטה, ומכיל תאורי סקס, ריבים משפחתיים, הסתבכויות עם מפקדים בצבא, בוסים גועליים. בחריפות נטולת סנטימנטים הסופרת מספרת על חיי משפחתה המפורקת: על האבא, אסיר ציון, שאחרי העלייה נטש את משפחתו הקטנה, ועל האמא האלכוהוליסטית, נוצרייה שלעולם לא תתאקלם בארץ, ויחד עם זאת מאוד ממושמעת וגאה מאוד במוצאה.

אלונה הילדה (ואז הנערה) סובלת ורוצה להיות כמו כולם. כשברקע מרחף העבר ברוסיה, החיים בארץ מורכבים: בית מטונף, פנימייה, סכסוך בין ההורים, מאהבים מזדמנים של האם. אלונה מתגייסת, מחליטה להתגייר, וגם התהליך הזה מתגלה כקשה, אפילו איום ונורא . הרבנית שמכינה אותה קשוחה מאד. הרב שמגיע להכשיר את מטבחה משפיל אותה. היא - ספוילר קטן, שימו לב - עוברת בהצלחה את מבחן הגיור. יש בהצלחה הזו מעין ריפוי של נפשה. סוף-סוף היא מצליחה להפטר ממאהב נצלן ולנקות דירתה. אלונה כעת עצמאית, חלק מהלאום "היהודי", סוף סוף ישראלית "אמתית", וכביכול הכל טוב. אך לאו דווקא. הפרנסה קשה, העבודה בזויה, היא מוצאת עצמה מוקפת עולים חדשים שהיא איננה מבינה את שפתם (רוסית כבר אינה זוכרת), ומסתבר שהגיור הוא הישג, אבל אז מגיעים החיים.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? משום שהספר מרתק, מאד מצחיק בקטעים רבים ממנו, מאד מלנכולי. בקיצור: מעדן רוסי, כתוב בעברית ישראלית עכשווית.

זמן קריאה: 16 שעות

מגוירת

"הסיפור שלי עם אליס", פרנצ'סקה ג'קובי

ספר נוגע ללב וכתוב ברגישות על נושא מאד מורכב ועדין. רוּבֶּן, בנה של גילדה מאייר, מתחתן עם שיקסע. הוא אוהב את אליס כלתו ומקרין כלפיה חום, דברים שגילדה לא זכתה לקבל ממנו כאמו. היא מקנאת באהבה הזו ומחליטה לרכוש מחדש את אהבתו של בנה, עניין שמתגלה כדבר כמעט בלתי אפשרי לאור התנהגותה כלפיו בעבר. האם היא אישה רעה? אם נוראית? כן, אולי, אבל יש גם הסבר שנעוץ בחייה שלה: היא נישאה פעמיים ולבסוף נותרה לחיות לבדה. כילדה, הוריה התנכרו לה. בבית הספר הגרמני, אחותה העדיפה את חבריה האריים עליה. כשעזבה את גרמניה לאנגליה, זה לא היה פרס אלא סילוק לפנימייה אחרי שראתה בחדרו של אביה דבר מה שלא היתה אמורה לראות. כשילדה את רובן, משפחתה של גילדה נותרה אדישה, והיא שקעה בדיכאון ולא תפקדה, האומנת טיפלה ברובן והוא התייחס לאומנת כאל אמו האמיתית, אמא שמאוחר יותר גם נטשה אותו. וזה רק תקציר חייה האומללים.

אחרי חתונת הבן, באופן פתטי למדי, גילדה עוקבת אחרי רעייתו, מציצה לחלונות ביתם ומזמינה אותו לבקר בתואנות שווא. היא מדמיינת בראשה את חידוש הקשר, אך במציאות אינה זוכה לחיבה, ואף להיפך - רובן נותר אדיש או עוין לניסיונותיה. היא רוקמת תוכנית שאמורה לפתור את כל הבעיות אבל כמו בחיים לא את הכל ניתן לחזות מראש.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? כי הוא טרגי, סוחף ולא קלישאתי. ספר מעולה שנשאר איתנו זמן רק לאחר סיום קריאתו.

זמן קריאה: 18 שעות

הסיפור שלי עם אליס

"אוסף מפיות" הדס דושי-וקס

יש ספרים שהסיפורים בהם מעיפים אותנו למקומות אחרים, שהעלילה בהם היא כזו שקשה להבין מנין הגיעה למוחו של הסופר, ספרים גדולים מהחיים שבכל עמוד מתרחשת תפנית מפתיעה שמשאירה אותנו בפה פעור. "אוסף מפיות" הוא לאו דווקא ספר כזה, אבל בזה גדולתו - כיוון שעל מנת לכתוב בצורה מעניינת על השגרתי והיומיומי צריך להשקיע יותר, הרבה יותר.

חמוטל, בת ארבעים וקצת, שחוקה מגידול ארבעת ילדיה, ממערכת היחסים עם בעלה ומעבודתה כמנהלת במפעל תרופות, חיה קצת בעבר ומשחזרת בראשה שוב ושוב את סיפור אהבתה לעופר, סיפור שנשאר כפצע פתוח ומדמם בליבה. יום אחד מודיעים לה שבמסגרת עבודתה, עליה לטוס ללונדון ולייצג את החברה יחד עם אוסי, עובד נוסף שתחילה נראה לה אדם משמים במיוחד אך לאט-לאט היא מבינה שהוא מעסיק אותה יותר מכפי שהיא מוכנה להודות. על פניו, נראה שמדובר בעוד ספר על אישה שבוגדת בבעלה ולבסוף מגלה שהאושר האמיתי ממתין לה בבית, אך באמת שלא כך פני הדברים.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? בכתיבה אישית ועדינה, דושי-וקס לוקחת אותנו מבלי שנרגיש למקומות אחרים ועוסקת בנפש האדם, במשברים וביכולת שלנו להתחיל לבנות את עצמנו מחדש גם כשנראה שהכל שבור ואבוד.

זמן קריאה: 12 שעות

אוסף מפיות

"ככל שיתיר הזמן", אריאלה גולדמינץ

ברומן השני והמצוין שלה, אריאלה גולדמינץ כותבת על המוכרת הראשונה, למיטב ידיעתי, בספרות העברית. שווה להתעכב על זה שאין הרבה דמויות בספרות העברית שעובדות בעבודות שדומות לאלה בהן עובדים רוב הקוראים. לא מפיקי טלוויזיה, עיתונאים, מעצבי פנים או כל מקצוע יצירתי אחר - אלא עבודות זוהרות הרבה פחות: זבנים, מוקדני שירות, פקידים וכו'. וכשכבר כותבים על דמויות כאלה ספרים, זו בדיוק הדרך לעשות זאת.

רחלי עובדת בחברה שמשווקת ג'אנק סיני מיותר באמצעות הטלפון. היא לא צעירה במיוחד, לא יפה במיוחד ומאוהבת נואשות בבוס החלקלק והדוחה שלה. חייה משתנים כשחיוג למספר שגוי מפגיש אותה עם מרתה, קשישה תאוות חיים עם בעל במוסד פסיכיאטרי, שהופכת להיות החברה הכי טובה שלה על בסיס מסחרי לחלוטין: רחלי מוכרת, מרתה קונה (והרבה). הכל מתנהל כשורה עד שרחלי נשבית בקסמיו של קובי, קצב קלסטרופובי עם תכנית מסוכנת.

הספר כל כך קריא ומשכנע מבחינת הדמויות שבו והקולות המדויקים שלהן, שבהתחלה לא שמים לב עד כמה הוא מתוחכם ונשכני, ואיך ההומור שבו מכיל ביקורת רבה על הדרך בה בני אדם מתייחסים לכסף ולאהבה, ולחלק הגדול שהצרכנות תופסת בחיינו.

למה כדאי לכם לקרוא דווקא אותו? כמו בספרה הקודם (מרוץ שליחים), גם הספר הזה חיפאי מאד והעיר מקבלת נפח וזהות כאילו הייתה עוד דמות. ספר אלגנטי ואינטליגנטי שיצחיק אתכם ויגרום לכם לחשוב.

זמן קריאה: 13 שעות

ככל שיתיר הזמן