מפעל הפיס הודיעו היום על חמשת הספרים הנבחרים לרשימה הקצרה של פרס ספיר לספרות, שמוענק השנה בפעם ה-18. הספרים הם "יקיצה" של ניר ברעם, "להתראות עכו" של עלא חליחל, "היה היתה" של יעל נאמן, "סמאדר" של מירב נקר-סדי ו"תקלה בקצה הגלקסיה" של אתגר קרת.

המועמדים לרשימה הקצרה של הפרס, שמטרתו לעודד את היצירה הספרותית האיכותית בעברית ואת תרבות הקריאה בישראל, יקבלו ממפעל הפיס מענק בשווי 40 אלף שקלים. 20 אלף שקלים נוספים מוענקים להם על כך שנכללו ברשימה הארוכה, ולאחד או אחת מהן עוד ממתין הפרס הראשי - 150 אלף שקלים, ותרגום הספר לערבית ולשפה נוספת לבחירת הזוכה. "להתראות עכו" יוצא דופן בהקשר זה, משום שספרו של חליחל נכתב תחילה בערבית, ותורגם לעברית על ידי יוני מנדל.

ברשימה הארוכה, שמזכה ב-20 אלף שקלים, נכללו גם "רוכבי הדלי" מאת אודי טאוב, "אהובתו של רופא הנפש" מאת חיים לפיד, "אני זוכר" מאת עודד מנדה-לוי, "העייפים" מאת לילך נתנאל, "הטנק" מאת אסף ענברי, "רווקים ואלמנות" מאת ירמי פינקוס ו"ימים נוראים - גרסת הסופר" מאת שמעון צימר. בנוסף לפרס הראשי ולפרסים הכספיים עבור המועמדים, מפעל הפיס יכריז גם על זוכה בקטגוריית הביכורים, כשפרס של 40 אלף ש"ח יוענק לזוכה בקטגוריה.

פרס ספיר נחשב לאחד מפרסי הספרות היוקרתיים ביותר (ובוודאי שמהמתגמלים ביותר) בישראל. בין הזוכים המוכרים בשנים הקודמות ניתן למנות את "פתח גדול מלמטה" של אסתר פלד, "הרומאן המצרי" של אורלי קסטל-בלום, "תש"ח" של יורם קניוק, "שום גמדים לא יבואו" של שרה שילה, "מישהו לרוץ איתו" של דוד גרוסמן ו"אם יש גן עדן" של רון לשם.