מה הקשר בין מוזיאון הלובר לבין אתר פורנהאב? על פניו, אין קשר: הראשון הוא מוסד מכובד המציג אומנות גבוהה ובעלת ערך כלכלי רב, השני הוא פלטפורמה אינטרנטית נמוכה לסרטי פורנו (שמצולמים תוך ניצול הנשים המשתתפות בהם). אבל כעת, חוט מקשר נמתח בין המוזיאון הפריזאי לבין האתר המושמץ. פורנהאב עומדת בימים אלה בפני תביעה משפטית מצד מוזיאון הלובר ומוסדות אמנות אחרים, כזו שמעוררת סערה גדולה בעולם האמנות. ולמה? התשובה פשוטה: אתר אינטראקטיבי חדש ושנוי במחלוקת מבית פורנהאב, שמו "ClassicNudes". במסגרתו כוכבי פורנו מבצעים שחזור של יצירות מופת אירופאיות (כאלה שכוללות עירום, כמובן).

"איש לא העניק אישורים לפרויקט הזה או לשימוש באמנות", אמר דובר של גלריית אופיצי שבפירנצה למגזין הדיילי ביסט. הדובר מתייחס בדבריו למהדורה הראשונה של "ClassicNudes" מבית פורנהאב, מעין "תערוכה" אינטרנטית שמציעה סיור וירטואלי ב"כמה מהסצנות הסקסיות ביותר בהיסטוריה במוזיאונים המפורסמים ביותר", כפי שתואר באתר עצמו. ככזה, האתר החדש מציג שחזורים ליצירות המוצגות במוזיאונים ברחבי העולם, החל מהלובר שבפריז ועד למוזיאון המטרופוליטן שבניו יורק. היצירות המשוחזרות, כאמור, הן כאלה שמכילות עירום או שנחשבות ל"מתאימות למבוגרים" עקב התכנים שמוצגים בהן.

אחד הציורים ש"זכו" לאינטרפרטציה במסגרת הפרויקט המדובר הוא "ונוס מאורבינו" של הצייר האיטלקי טיציאן, יצירה שנמצאת כיום בגלריית אופיצי. הציור מתאר אישה צעירה עירומה המזוהה עם האלה הרומית ונוס, והיא נראית כשידה מונחת על איבר מינה. באתר מבית פורנהאב, שחקנית פורנו הקימה את הדמות לתחייה: בסרטון, היא בעירום ומתחילה לענג את עצמה כמו האישה הרנסנסית שבציור.

View this post on Instagram

A post shared by Asa Akira (@asahole)

ואם זה לא מספיק מוזר בפני עצמו, יצירות האמנות המשוחזרות מלוות בכיתובים "מצחיקים" שכנראה לא הייתם מוצאים במוזיאון. קחו לדוגמה את התיאור שמלווה את השחזור לציור "האודליסק הגדולה", של הצייר הצרפתי ז'אן-אוגוסט-דומיניק אנגר: הסרטון שמשחזר את דמותה העירומה מלווה בכיתוב הטוען כי היא "מציגה side-boob בטוב טעם". גם התקציר שנלווה לשחזור של "Boy Bitten by a Lizard" נותן פרשנות מפוקפקת למדי ליצירת האמנות של הצייר האיטלקי קאראווג'ו, כשנטען בסרקזם כי הלטאה היא בעצם דימוי לאיבר מינו של הנער.

וזה ממש לא נגמר שם. על פי מגזין הדיילי ביסט, האתר מזמין את אנשי עולם האמנות להתחבר לאתר "ClassicNudes", לא רק כדי לצפות בשחזורי הוידאו המדוברים אלה גם כדי להקשיב לפרשנות קולית של השחזור מטעם השחקן המשחזר, כמו גם מטעם שחקנית הפורנו אסה אקירה (שגם ייסדה את הפרויקט). "תנו לי לעזור לכם לדלג על כל הציורים המשעממים כמו המונה ליזה וללכת ישר לדברים הגסים במוזיאונים השונים", כתבה השחקנית בחשבון האינסטגרם שלה. "למדתי יותר צרפתית מההקלטות מאשר שלמדתי בחמש שנות לימודים בתיכון". 

כאמור, מוסדות האמנות לא היו מרוצים מהפרויקט המדובר והגישו תביעה כנגד פורנהאב, בגין העתקה בלי מורשית של יצירות האמנות המוצגות במוזיאונים. "פורנהאב שמעו מעורכי הדין שלנו", אמר דובר של מוזיאון הלובר. "אנו מצפים שהפרויקט יוסר". גם גלריית אופיצי מתכננת להגיש תביעה. "באיטליה, כלל המתייחס למורשת תרבותית קובע כי כדי להשתמש בתמונות המוצגות במוזיאון למען מטרות מסחריות - יש צורך בהיתר המסדיר את השיטות וקובע את התשלום שיש לשלם", טען דובר הגלריה. "כל זה, אם המוזיאון בכלל מעניק אישור מראש - מה שלא קרה במקרה הזה".