לאחר הניצחון הגדול של בריטני ספירס על האפוטרופוסות של אביה, עורך הדין ההוליוודי שטיפל במקרה שלה – מתיו רוזנגארט – כבר הצטרף לצוות המשפטי העוסק בתיק האפוטרופוסות של אדם מפורסם אחר: האמן הגרמני ניצול השואה פיטר מקס, שמשפחתו נלחמת כדי לחלץ אותו מההסדר המשפטי. מקס בן ה-84 ידוע בזכות הצבעים העזים בהם הוא משתמש, האווירה הפסיכדלית האופפת את ציוריו וסגנון הפופ-ארט השולט בעבודותיו, כשהוא משלב בהן לעיתים קרובות רפרנסים מהתרבות האמריקאית. האמן נמצא תחת אפוטרופוסות כבר מספר שנים, כאשר לדברי משפחתו – הוא מקבל יותר תרופות מהנדרש, מבודד מהעולם וחירויות בסיסיות נמנעות ממנו.

מקס נולד בברלין למשפחה יהודית ב-1937. משפחתו עברה לחיות בשנגחאי כשהיה בן שנה כדי להימלט מגרמניה הנאצית - רגע לפני פרוץ המלחמה וכשרדיפת יהודים כבר הייתה חוקית. כשהיה בן 10, ב-1948, עברה משפחתו לישראל והתגוררה בחיפה במשך מספר שנים. בהמשך חייו, הפך מקס לאחד מהאמנים המזוהים ביותר עם הפופ-ארט בארה"ב: עבודותיו הוצגו ביותר מ-40 מוזיאונים ו-50 גלריות ברחבי העולם, ויצירותיו מקשטות בין השאר את המוצרים של חברת GENERAL ELECTRIC, בולים רשמיים של ארה"ב, ומטוסי בואינג של חברת התעופה קונטיננטל. מקס עזר לשפץ את פסל החירות ויצר יצירות אמנות עבור כמה מנשיאי ארה"ב לשעבר: קנדי, פורד, קרטר, רייגן ובוש.

"אני מתכבד להצטרף למאמצים הראויים לשבח של הצוות לרדוף אחר הצדק עבור פיטר מקס", אמר רוזנגארט בהצהרה. "אפוטרופוסות והתערבות ממשלתית צריכות להיות בגדר מוצא אחרון, והמקרה של פיטר מקס מחייב הסתכלות חדשה, יישום של אמצעים פחות מגבילים והשבת זכויות אדם בסיסיות. נילחם במרץ על מנת להשיג חירויות חדשות עבור האייקון האמריקאי הזה".

מתיו רוזנגארט (צילום: Chelsea Guglielmino, Getty Images)
מתיו רוזנגארט | צילום: Chelsea Guglielmino, Getty Images

מקס סובל ממחלת האלצהיימר ודמנציה חמורה; ב-2016, הוא הועבר לאפוטרופוסות לאחר שבית המשפט קבע כי הוא זקוק להגנה מפני התעללות פיזית, נפשית ורגשית לכאורה מצד אשתו השנייה דאז, מארי. בדומה לקמפיין "לשחרר את בריטני", גולשים הכניסו לשימוש את ההאשטאג #FreePeterMax עבור האמן, יחד עם עצומה שהשיגה עד כה אלפי חתימות. באתר העצומה נכתב כי "זו קריאה דחופה להציל את חייו של פיטר, שמוחזק בבידוד כפוי בניו יורק. האפוטרופוסות גזלה 16 מיליון דולר מכספו, כאשר מיליונים שולמו ללא רשותו לאפוטרופוסים ולעורכי הדין שמונו על ידי בית המשפט, אשר שולטים בכל היבטי חייו".

עוד נכתב באתר כי "מאז 2019 משפחתו וחבריו של פיטר מנהלים באופק פרטי מאבק משפטי כדי לשחרר אותו מהבידוד הבלתי רצוני שלו שנגרם על ידי זרים, להשיב לו את כבודו ולאפשר לו ולאפשר לו להיות מוקף באנשים אהובים בסוף ימי חייו. הקרובים אליו חוששים שהוא מאבד את הרצון לחיות. בריאותו הידרדרה, הוא נראה כמי שמטופל בתרופות יתר על המידה ומשפחתו וחבריו חוששים לחייו".

פיטר מקס בצעירותו (צילום: Bob Riha, Jr., Getty Images)
פיטר מקס בצעירותו | צילום: Bob Riha, Jr., Getty Images

בתו של פיטר מקס, ליברה מקס, קראה להפסיק את האפוטרופוסות של אביה, אותה היא מכנה "טרפנית". לדבריה, נמנעה ממנו גישה לטלפון שלו, חיות התמיכה הרגשית שלו (חיה שבעליה זקוק לה לסיוע רגשי או נפשי) נלקחו ממנו, וחבריו ובני משפחתו לא יכולים לבקר אותו – אלא אם כן הם מחזיקים באישור ויסכימו לחתום על הסכמי סודיות. עוד מספרת בתו של האמן כי האפוטרופוסים של אביה ועורכי הדין שמונו על ידי בית המשפט ממשיכים לחייב את עיזבונו במאות אלפי דולרים מדי שנה ללא ידיעתו. "לאבי יש רשת של משפחה וחברים שרוצים להיות איתו בימיו האחרונים", אמרה. "ההתעללות ממנה סבל אבי מצדה של מערכת האפוטרופוסות הטרפנית היא בלתי ניתנת להבנה. אני נרגשת מהעובדה שמתיו הסכים להצטרף לצוות שלנו בלחימה עבור אבי, האפוטרופוסות הזו חייבת להסתיים". 

המקרה של מקס מסמל את מאבק האפוטרופוסות הגדול הבא עבור רוזנגארט, שזכה לתואר של גיבור מחברי תנועת "לשחרר את בריטני" לאחר שהוא והמשרד שלו הצליחו לשים סוף לאפוטרופוסות של אביה של בריטני ספירס. ההסדר הגיע לסיומו החודש לאחר מעל ל-13 שנים. רוזנגארט, תובע פדרלי לשעבר, עבד עם איי-ליסטים רבים לאורך הקריירה שלו – ביניהם שון פן, סטיבן ספילברג וג'וליה לואי דרייפוס.