הסופר הצרפתי הקונטרוברסלי מישל וולבק מגיב לראשונה להתקפות הטרור של דעא״שׁ בארצו, במאמר שהתפרסם אמש במגזין האיטלקי ״קוררה דה-לה-סרה״. דבריו של וולבק מעוררי עניין רב במיוחד לאחר צאת הרומן האחרון שלו "כניעה" בו הוא מתאר תרחיש אימים של צרפת כרפובליקה מוסלמית. וולבק הפך למעין נביא זעם לעת מצוא, וכעת הוא מפנה אצבע מאשימה ברורה אל עבר הנשיא הצרפתי פרסואה הולנד כאחראי המיידי להתקפות הטרור של ה-13 בנובמבר.

הוא כותב על היכולת הבלתי נתפסת של אזרחי צרפת להתרגל לטרור, בעקבות פיגועי הטרור בינואר האחרון ב״שארלי הבדו״ ובגל הטרור של 1986 בהובלת איראן וחיזבאללה, ״מהר מאוד, השיחות התחדשו, מצב הרוח חזר למסלולו. הסיכוי לפיצוץ נוסף עדיין היה שם במוחו של כל אחד, אבל זה נסוג לתוך הרקע. אתה מתרגל לפיגועי טרור״.

אין תמונה
הפך לנביא זעם לעת מצוא

״צרפת תחזיק מעמד. העם הצרפתי יחזיק מעמד, אפילו מבלי להצטרך איזושהי התפרצות של גאווה לאומית. הם יחזיקו מעמד כי אין שום דרך אחרת, ובגלל שאנו מתרגלים להכל. שום כוח אנושי, אפילו לא פחד, חזק יותר מההרגל״. מכאן הוא עובר לתקוף את הנשיא הולנד ורשי המדינה אותם הוא מכנה ״האופורטוניסט חסר החשיבות שנמצא בראש המדינה שלנו והמפגר בתפקיד ראש הממשלה״, ורואה בהם אחראים ישירים להתקפות הטרור לאחר שלטענתו, החלישו את כוחות המשטרה עד כי לא היו מסוגלים למלא את משימתם, וכי פריצותם של גבולות המדינה הם תוצאה של מדיניות מכוונת, רשלנית והרסנית של הולנד ש״החדיר לראשנו במשך שנים כי גבולות הם מגוחכים ואבסורדים, סמן ללאומנות מעופשת שעבר זמנה״.

הולנד (צילום: רויטרס)
הולנד. "אופורטוניסט חסר חשיבות" | צילום: רויטרס

וולבק רואה גם את מעורבותה של צרפת בעבר במבצעים צבאיים בעיראק ובלוב כגורם מרכזי להתקפות הטרור, ״במשך 10 (ואף 20? 30) שנים, הממשלות שלנו באופן שיטתי ומעורר רחמים, לא הצליחו במשימתם החיונית: להגן על האוכלוסייה שבאחריותן״. הוא מתאר את הפער, שהפך לטענתו לתהום, בין הדעות והרצונות של ציבור הבוחרים לנבחריהם בממשלה, ומסכם כי הוא לא רואה שום פתרון אחר לשימור דמוקרטיה אמיתית מהפיכתה לדמוקרטיה ישירה.