השבועות האחרונים, נוכח אירועי המחאה החברתית בארצות הברית אחרי הריגתו של ג'ורג' פלויד, הפכו לשבועות של חשבון נפש עבור הוליווד ועבור יוצרים פופולריים רבים. מחאת Black Lives Matter סייעה גם בקידומן של מחאות נוספות, בהן מחאת metoo# שזכתה לתנופה מחודשת בצורת מספר תלונות אודות הטרדה, ולעתים גם תקיפה מינית, מצדם של כמה גברים מוכרים מאוד בהוליווד, בהם ג'סטין ביבר, הקומיקאי כריס דלייה והשחקן אנסל אלגורט.

אל הגל הזה הצטרפה בסוף השבוע תלונה ציבורית נוספת, הפעם נגד אחד היוטיוברים המצליחים ביותר בעולם, שיין דוסון. דוסון, שהחל כקומיקאי רשת שצילם סרטונים ביתיים והפך בעשור האחרון לאימפריית מדיה וירטואלית שחולשת על ערוצים בעלי עשרות מיליוני צפיות ביוטיוב וחשבונות פופולריים ברשתות החברתיות, פרסם לפני 9 שנים סרטון בו הוא מביע משיכה מינית לזמרת ווילו סמית', שהייתה בעת צילום הסרטון בת 11 בלבד.

 

Getty Images (צילום: Vittorio Zunino Celotto; GettyImages IL)
ווילו סמית' בת ה-11 | צילום: Vittorio Zunino Celotto; GettyImages IL

בסרטון נראה דוסון כשהוא מעמיד פנים שהוא מענג את עצמו אל מול פוסטר של סמית', בתם של השחקנים וויל סמית' וג'יידה פינקט-סמית', ומגיע לפורקן קולני לפני ש"נתפס" על ידי המצלמה. ברקע נשמע השיר "Whip My Hair", שהקליטה סמית' כשהייתה בת 9. סרטון נוסף של דוסון שהוצף זמן קצר לאחר מכן מראה אותו ואת בת זוגו לשעבר, ליסה שוורץ, כשהם מסבירים אקטים מיניים לבת 12 (שפניה מטושטשים), ובמהלכו דוסון שואל את בת ה-12 אם כבר קיבלה מחזור חודשי. הסרטונים פורסמו מחדש בטוויטר, בליווי הכיתובים "איש מושחת מהיסוד" ו-"אין לי מילים".

משפחת סמית' לא איחרה להגיב. ג'יידה פינקט סמית' צייצה "שיין דוסון, סיימתי עם התירוצים" וג'יידן סמית', אחיה של ווילו ובעצמו שחקן ודוגמן, כתב "שיין דוסון, אני נגעל ממך. אתה מתייחס באופן מיני לבת 11, שבמקרה היא אחותי! זה הדבר הכי פחות מצחיק שיש, וזה לא בסדר בשום צורה".

דוסון עצמו התייחס חלקית לדברים בסרטון התנצלות באורך 20 דקות שפרסם בחשבון היוטיוב הרשמי שלו. "מגיע לי לאבד הכל", אמר דוסון בסרטון, והסביר כי החליט למחוק את הסרטונים הבעייתיים שפרסם בעבר. "אני שונא את האדם הזה", תיאר דוסון את עצמו בשנות הקריירה הקודמות שלו, "ואני מתכוון לזה במובן העוצמתי ביותר שיש". למעשה, סרטון ההתנצלות של דוסון - במהלכו נימק חלק מהבחירות הקומיות שלו בכך שהוא מתמודד עם דיכאון והפרעת חרדה - לא "הוקדש" כלל להתנהגותו המינית כלפי סמית', אלא כלפי שורת טענות נוספות שהועלו נגדו בגין שימוש בכינויים גזעניים ובלאקפייס (Blackface - צביעת פניו של אדם לבן באיפור חום או שחור כדי לחקות אדם שחור, בדרך כלל בתוך הקשר קומי לעגני).

דוסון נאלץ להתנצל כבר על החיקויים הגזעניים שפרסם, והפיק סרטון התנצלות אודותיהם שפורסם לפני כ-6 שנים. בשנה שעברה, הוא התנצל פעם נוספת, אז עבור התבטאות שהשמיע כשהתארח בפודקאסט קומי ב-2015, בו הביע דוסון רצון לבצע מעשים מיניים בחתולה שלו. "בנקודה הזו, כשאני מבין בכמה אנשים פגעתי או בכמה אנשים עוררתי השראה להגיד דברים נוראיים ולעשות מעשים נוראיים", אמר דוסון בסרטון ההתנצלות החדש, "שווה לי להודות, לקחת אחריות על מעשיי ולאבד הכל".