טקס הדלקת המשואות שייערך היום (שני), מסיים בדרך כלל את אירועי יום הזיכרון ופותח את אירועי יום העצמאות - אלא שהשנה הוא יראה אחרת. לצד הטקס הרשמי בהר הרצל, ייערך טקס נוסף של נפגעי המלחמה באמפי שוני שבבנימינה.

הטקס הרשמי צפוי להיות שונה בתוכנו בצל אירועי 7 באוקטובר והמלחמה. בנוסף, הטקס הזה כבר התקיים - הוא צולם והוקלט מבעוד מועד והוא יועבר לתקשורת אחרי שעבר עריכה. לכאורה, הסיבה הרשמית היא חשש מאירוע ביטחוני, אבל כפי שכבר דווח בחדשות 12 - כל גורמי הביטחון אומרים שאין שום מניעה לקיים את האירוע כסדרו בשידור חי. עקב קיומם של אירועים פרטיים אחרים, אין מנוס אלא להסיק שהסיבה היא חשש ממחאות נגד הממשלה - כך אומרים גם גורמים שבקיאים בפרטים.

נתניהו ורגב עם משיאי המשואות ביום העצמאות ה-76 (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
רה"מ נתניהו והשרה רגב עם משיאי המשואות שנבחרו | צילום: קובי גדעון , לע"מ

הטקס עצמו ייפתח בהדלקת 12 אבוקות לזכר הישראלים והזרים שנרצחו ונפלו במלחמה. האבוקות ידלקו בזיקים, בשדרות, באופקים ובערים נוספות - כמו גם בחניון רעים שם נערכה מסיבת הנובה. בתחילת הטקס, ישודר נאום מוקלט של ראש הממשלה בנימין נתניהו - מסורת שאינה חלק מפרוקטול הטקס. זה יהיה הטקס היחיד שנתניהו יופיע בו, גם אם באופן מוקלט. ליתר הטקסים - חידון התנ"ך, טקס החיילים המצטיינים ופרסי ישראל - הוא לא יגיע.

אל מול 12 אבוקות הזיכרון, יודלקו גם 12 משואות גבורה, כשמסביב לכל אחת מהן תעמוד קבוצה אחרת – חברי כיתות כוננות, כוחות הביטחון, כוחות הצלה וגם ישראלים שרוממו את רוח העם במעשים, במילים או במוזיקה. מדובר ב-44 משיאים - מספר חסר תקדים. לסיום, המשואה האחרונה מבין ה-12 תהיה משואה חסרה לציון 132 החטופים והחטופות שעדיין מוחזקים בשבי החמאס בעזה - ורק זה מבהיר את האופי השונה לגמרי של הטקס הערב.

מערכות ההגברה שהציבו המפגינים מחוץ להר הרצל (צילום: N12)
בצל המחלוקת בעניין קיום הטקס הרשמי: מערכות הגברה שהציבו מפגינים מחוץ לצילומים שלו | צילום: N12

במקביל, ייערך טקס נוסף של נפגעי המלחמה, משפחות החטופים ומשפחות שכולות. הסיבה לקיומו של הטקס היא התחושה של המארגנים כי הטקס הממלכתי שמקיימת המדינה "לא מסתכל לכאב בעיניים". לטענתם, הטקס הרשמי מהונדס ומשוחק במובן הזה שהוא נערך מראש - כך שגם אם אחד מהמשיאים היה רוצה להביע מחאה בדבריו הדבר התאפשר.

עינב צנגאוקר, אמו של מתן, בהצהרת משפחות החטופים
בתקווה שהשנה הבאה תראה אחרת. עינב צנגאוקר, אימו של מתן המוחזק בשבי, תדליק את "משואת התקווה"

בטקס זה יכבו המשתתפים 12 משואות עם המילים "הפקרה" ו"זלזול" - מילים שלטענתם מבטאות את אירועי 7 באוקטובר. בטקס ישתתפו בין היתר: אייל ושרון אשל, הוריה של התצפיתנית רוני ז"ל; כרמית פלטי קציר, אחות של אלעד ז"ל, שגופתו חולצה מעזה; ומרב סבירסקי, אחות של איתי ז"ל, שגופתו מוחזקת בשבי. אך תהיה גם משואה אחת חיובית - "משואת התקווה". את משואה זו תדליק עינב צנגאוקר, אימו של מתן שעדיין חטוף בעזה - בתקווה שהשנה הבאה תראה אחרת. המארגנים אף רצו להקרין את הטקס גם בקיסריה, למול ביתו הפרטי של נתניהו, אך מהמקום שבו הוא נערך נמסר כי זהו מהלך שיהפוך את הטקס לפוליטי - ולכן הם לא יוכלו לעשות את זה.

הטקס הרשמי בהר הרצל יועבר במהדורה המרכזית - לצד עדכונים מטקס כיבוי המשואות באמפי שוני.