בחודש שעבר הכריז סגן שר החוץ עידן רול בחגיגיות בחשבון הטוויטר שלו על פרס חדש: "האור של ישראל". "בחנוכה הקרוב אני מתחיל מסורת חדשה במשרד החוץ - טקס 'האור של ישראל' אשר יעניק תעודת הוקרה לישראלים וישראליות שעושים כבוד למדינה בעולם", נכתב בציוץ, שבעקבותיו אכן התקיים טקס הענקת תעודות ההוקרה. בין 21 מקבלי האות: ליאור סושרד, שירה האס, תומר קאפון, היזם החברתי יוסף חדאד, עידן רייכל, החוקרת קירה רדינסקי, נטע ברזילי, מעצב האופנה אלון לבנה, יוצרי "פאודה" ליאור רז ואבי ישככרוף, השף אסף גרניט, נועה תשבי, מורן אטיאס והיזמת החברתית סיוון יערי.

באתר התחקירים "שקוף" פנו ללשכה של רול בניסיון להבין מה הקריטריונים לקבלת האות, מי בוחר את הזוכים - ועוד מגוון שאלות שאפשר היה לצפות מגוף ממשלתי לחשוב עליהן לפני הענקת תעודת הוקרה לשורה של ידוענים. על פי "שקוף", התברר כי אין קריטריונים ברורים לקבלת התעודה, שלא פורסם קול קורא ושהוועדה שבוחרת את הזוכים מורכבת אך ורק מצוות משרדו של רול (דובר, יועצת בכירה, יועץ מדיני ורול עצמו). גם אם כל אחד ממקבלי "האור של ישראל" ראוי למחמאות על פעילותו למען תדמיתה של המדינה בעולם, הענקת פרס כזה ללא ועדת פרס מסודרת וללא קריטריונים גלויים יוצרת את הרושם שבלשכה של רול יכולים לבחור בכל מי שבא להם ולא לתת שום הסבר לציבור. 

ההמנה לאירוע של עידן רול
ההזמנה לאירוע הענקת "האור של ישראל"

עוד לפני הענקת האות, דווח כי עובדי משרד החוץ הופתעו לשמוע שידוענים מקבלים הוקרה במקומם. יו"ר ועד העובדים, יוסי ספרי לוי, אמר אז, לפי "ישראל היום", כי "יש להניח שאם עובדי המשרד היו נקראים להציע מועמדים היה מתברר שהרשימה ארוכה הרבה יותר, וכוללת רבים וטובים שמשקיעים מאמצים רבים כדי לקדם את שמה של ישראל בעולם. חלקם ידועים יותר לציבור הישראלי, חלקם ידועים פחות, אך השפעתם גדולה".

בשיחה עם mako אמרו חלק ממקבלי האות כי הם בעיקר שמחו על ההערכה של פועלם, אבל הודו שהם לא יודעים שום דבר נוסף על האות שהוענק להם ושאותו רובם הגיעו לקבל בטקס חגיגי. ליאור סושרד אמר כי "אני מאוד אוהב את ישראל ומשתדל להסביר, לקדם ולפרגן למדינה ככל שניתן בהרפתקאות שלי בעולם. החמיא לי שמשרד החוץ מעריך את פועלי, וזאת כמובן בלי קשר לפוליטיקה. זה לגמרי ראוי בעיניי ומרגיש נעים לקבל הוקרה כזו מגוף רשמי בממשלה".

מנכ"לית עמותת "חדשנות: אפריקה" סיון יערי אמרה דברים ברוח דומה: "כשקיבלתי את הפרס הרגשתי שיש הוקרה במשרד החוץ על העבודה שאנחנו עושים, הייתה לי את הזכות להיות אחת מ-20 אנשים שהרבה מהם מייצגים את ישראל בתחומים שלהם ומציגים את ישראל בצורה יפה. בעמותה שלי, אנחנו מביאים טכנולוגיות ישראליות לכפרים באפריקה, רוב הזמן זה הפנים הראשונות של ישראל, במיוחד בכפרים האלה. אני חושבת שאולי בגלל העבודה הזאת - בגלל היכולות שלנו לשתף טכנולוגיות ישראליות ולהביא אותן לכפרים ולהביא להם מים וחשמל - קיבלנו את מה שהם קוראים לו 'אור לישראל'. אני חושבת שזה היה מאוד מאוד יפה, זה נתן לנו להרגיש טוב שהם הכירו בעבודה שלנו".

תגובת לשכת סגן השר תפורסם כשתתקבל.