בטקס האוסקר שנערך ביום ראשון, האקדמיה לקולנוע הקדישה כמו תמיד חלק מהטקס לכל אנשים תעשיית הקולנוע שהלכו לעולמם במהלך השנה האחרונה. הם פתחו את הרשימה עם קובי בראיינט - ולא רק משום שהמוות שלו העסיק את הוליווד כול, אלא כי בראיינט הוא למעשה זוכה אוסקר, וקיבל את הפרס בקטגוריית סרט האנימציה הקצר ביותר בשנת 2018, על סרטו "כדורסל יקר" שמבוסס על מכתב הפרישה שלו מקריירת הספורט.

ונוכח הכבוד שניתן למי שלא באמת היה מעורה בקהילת הקולנוע, בולט פי כמה אחד הנעדרים מהרשימה של האקדמיה - לוק פרי, שהלך לעולמו במרץ 2019 בגיל 52 לאחר שבץ. אפשר אולי לטעון שפרי מוכר יותר כשחקן טלוויזיה, אבל מכיוון שהוא הופיע באחד הסרטים המדוברים ביותר של השנה שהיה מועמד לפרסים רבים - "היו זמנים בהוליווד" - ההיעדרות שלו מהרשימה שהוצגה על המסך בזמן ההופעה של בילי אייליש הייתה צורמת במיוחד.

מי שממש לא פספסה את היעדרו של פרי היא טורי ספלינג, חברתו של פרי מימי "בוורלי הילס 90210", שדאגה לערוך לו מחווה יפה בריבוט קצר המועד של הסדרה בשנה שעברה. "עכשיו שניים מהגברים הכי יצירתיים וכישרוניים שאי פעם הכרתי, אהבתי ואיבדתי לא הוזכרו באוסקר", צייצה אצמול, "קודם כל אבא שלי אהרון ספלינג שנפטר ב-2006 ועכשיו חברי לוק פרי שמת ב-2019". ספלינג האב, כזכור, היה מפיק טלוויזיה ותיק שחתום הן על "בוורלי הילס 90210" ו"מלרוז פלייס", וגם על להיטים טלוויזיוניים משנות ה-70 וה-80 כמו "המלאכיות של צ'רלי".

גם בן זוגה של ספלינג, דין מקדרמוט, התייחס להתעלמות של האוסקר מפרי בפוסט באינסטגרם, ומנה שם עוד כמה שמות של שחקנים שהלכו לעולמם השנה, אם כי אף אחד מהם לא מפורסם כמו פרי. "יש לכם הסבר בשבילנו?", הוא כתב בסוף הפוסט ותייג את האקדמיה. בטקסים אחרים, פרי דווקא כן הופיע בחלק של "לזכרם" - בטקס האמי האחרון ובטקס פרסי גילדת השחקנים שנערך לפני כארבעה שבועות. בדומה, ספלינג האב הודר מסרטון הזיכרון של האקדמיה לקולנוע, אך המפיק קיבל אזכור נפרד בטקס האמי בשנת מותו כהוקרה לפועלו בתחום הטלוויזיה.

בתגובה למחאה, שהחלה פחות או יותר במהלך שידור הסרטון בטקס האוסקר, האקדמיה לקולנוע פרסמה הצהרה. "האקדמיה מקבלת מאות בקשות לכלול קולגות ואנשים אהובים בחלק של 'לזכרם' באוסקר", נכתב שם. האקדמיה צרפה גם נימוק לגבי היעדרותו של פרי מהסרטון: "ישנה ועדה ששוקלת את כל השמות ברשימה ועושה בחירות עבור המשדר שמבוססות על הזמן המוגבל שמתאפשר בטקס. כל שאר השמות מופיעים באתר הרשמי".

נזכיר כי זו לא הפעם הראשונה שהאקדמיה לקולונע מתמודדת עם ביקורת על הסינון שהיא מפעילה בבחירת האנשים שיופיעו בסרטון הזיכרון המסורתי שלה. בשנה שעברה הושמטו מהסרטון השחקנים ורן טרויר (מיני-מי בסרטי "אוסטין פאוורס") וקרול צ'אנינג והבמאי סטנלי דונאן ("שיר אשיר בגשם"), וב-2014 נעדר ממנו כוכב "Glee" קורי מונטית'. ב-2017, שולבה בטעות התמונה הלא נכונה לליווי שמה של מעצבת התלבושות המנוחה ג'נט פטרסון ובמקומה "הרגו" באקדמיה את המפיקה החיה לחלוטין ג'ן צ'פמן.