הסרט הדוקומנטרי "לעזוב את נוורלנד" שיצא ב-2019 העלה מחדש את הדיון השערורייתי סביב יחסיו של מייקל ג'קסון עם בני טיפוחיו הצעירים. אבל השמועות המדאיגות היו שם גם בזמן אמת, ובדיוק כמו שקרה אחרי מותו - רבים ממעריציו של המוזיקאי הגנו עליו בחירוף נפש, בעוד אחרים האמינו שמשהו לא כשר קורה באחוזה הקסומה ההיא.

השבוע, נערך איחוד וירטואלי של האנשים שעמדו מאחורי הגרסה של דיסני ל"הגיבן מנוטרדאם", שעלתה למסך ב-1996. בשנים האלה הייתה דיסני  בשיא מסחרי, עם עלייתם של סרטים פופולריים במיוחד כמו "מלך האריות", "צעצוע של סיפור", "אלאדין", "מולאן", "היפה והחיה" ועוד. עד היום נחשב "הגיבן מנוטרדאם" לאחד הסרטים האפלים ביותר של דיסני, ועסק בנושאים מורכבים.

אתם בוודאי תוהים, מה הקשר בין מייקל ג'קסון לבין "הגיבן מנוטרדאם"? ובכן, אלן מנקן, מי שהיה אחראי על פסקול הסרט, לקח חלק במפגש האיחוד המדובר וחשף פרט מסקרן במיוחד: לדבריו, ג'קסון פנה אליו על מנת להקליט גרסה משלו עבור אחד משירי הפסקול. אבל כידוע, זה מעולם לא קרה: בדיסני לא היו מעוניינים לעבוד איתו, מכיוון וב-1993 צצו ההאשמות הראשונות נגד הזמר בדבר התעללות מינית בקטינים. זמן קצר לאחר מכן, התמכר ג'קסון  לכדורים וגם פוטר מפרויקטים שונים בעקבות אותן האשמות חמורות. 

הגיבן מנוטרדאם (צילום: באדיבות yes,  יחסי ציבור )
"באופן צפוי, התשובה חזרה - 'דיסני לא רוצים לעשות את זה איתו'". מתוך "הגיבן מנוטרדאם" | צילום: באדיבות yes, יחסי ציבור

"קיבלתי טלפון משום מקום מהעוזר של מייקל, כשהוא היה בניו יורק", סיפר מנקן. "הוא בדיוק התמודד עם האשמות על התנהלות לא הולמת עם קטינים והגירושים מליסה מארי פרסלי. הוא רצה לשנות את הנרטיב, וכמובן שהוא אהב את דיסני מאוד. הזכרתי את 'הגיבן' והוא אמר שהוא ישמח לבוא לאולפן שלי, לצפות בסרט ולדבר עליו. אז יצרתי קשר עם דיסני והם אמרו 'תיפגש איתו! אם הוא אוהב את הסרט... טוב, נראה מה הוא אומר".

לדברי מנקן, השניים נפגשו וצפו בסרט, שמצא חן בעיני ג'קסון - והוא אף הציע להפיק את השירים לפסקול ולהקליט חלק מהם בקולו. "מייקל עזב. התקשרנו לדיסני. זה היה כאילו מישהו זרק גפרור לתוך קערה שברירית של חומרי נפץ. הם אמרו שהם יחזרו אלינו. בסופו של דבר, באופן צפוי, התשובה חזרה - 'דיסני לא רוצים לעשות את זה עם מייקל ג'קסון'. אז אמרתי 'אוקיי, מישהו יכול להגיד לו את זה?'. אפשר היה לשמוע סיכה נופלת, לא הייתה שום תגובה, ואף אחד לא עדכן אותו. זה נפל על הסוכן שלי. בדיעבד, זו הייתה ההחלטה הנכונה". 

לא רק שג'קסון אהב את דיסני, הוא גם היה ידוע כחובב של הסיפור של "הגיבן מנוטרדאם", והיה מעריץ גדול של גרסת הסרט מ-1939. מנקן אמר בריאיון שהוא עצמו מצא קווי דמיון בין מייקל לדמות הדחויה: "מבחינת הדמות של קווזימודו, אם תסתכלו על היחסים שלו עם המשפחה שלו ועם אבא שלו, אני חושב שיש שם הרבה הזדהות".