כרמלה מנשה, הכתבת והפרשנית הוותיקה לענייני צבא וביטחון של תאגיד השידור כאן 11, דורשת פיצוי בגובה 6.2 מיליון שקלים מתחנת רדיו צפון ומהשדרנים עופר דומינגז והראל סלוצקי בגין פגיעה בשמה הטוב והטרדה מינית. זאת, לאחר שהשניים הציגו אותה בפינה הקבועה שלהם בתוכניתם כמכורה למין וחיקו אותה אינספור פעמים כאילו היא נמצאת במצבים אינטימיים עם אנשי צבא ופוליטיקאים. אבל בימים האחרונים, רדיו צפון והשדרנים הגישו כתב הגנה שבו ביקשו לדחות את התביעה, בנימוק שמדובר בהומור בלבד שלא נועד לפגוע במנשה, ושהתביעה שלה מנסה להגביל את "חופש הביטוי הסאטירי" שלהם. 

דומינגז והראל מגישים תוכנית בוקר ברדיו צפון, שבה פינת סאטירה בשם "כרמלה" המוקדשת לכרמלה מנשה. בכתב התביעה שהגישה מנשה באמצעות עו"ד עופר רון לבית המשפט המחוזי בתל אביב (שמוגש גם נגד רדיו קול הים האדום שמשדר את התוכנית), נטען כי השניים נוהגים להציג את מנשה כ"מכורה למין" ו"צרכנית סמים", וכמי שמתעלמת משאלות המופנות אליה בענייני ביטחון, ומדווחת על קיום יחסי מין אינטנסיביים וביזאריים עם פוליטיקאים בישראל, ביניהם ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד, לצד רמט"כלים, קציני צה"ל ולוחמים בסיירת מטכ"ל.

סלוצקי ודומינגז צילום רועי ברקוביץ' (צילום: רועי ברקוביץ')
"רוחשים כבוד לתובעת". סלוצקי ודומינגז | צילום: רועי ברקוביץ'

לטענת מנשה, רק לפני כמה חודשים היא נחשפה לקטע חיקוי משפיל ומטריד שלה בתוכנית. באחת התוכניות, סלוצקי ודומינגז לעגו למנשה כאשר אמרו: "אני זוכרת את שולחן המערכת בעיתון המחנה, הייתי על יאיר לפיד וכבר ידעתי שיש לו עתיד". במקרה אחר הם אמרו על מנשה: "ברגמן עשה אותי לפני אולפן שישי ולא איכפת לי גם בשבת. לרפול לא היה נפול. לערד ניר יש קטן?... בטח שעשיתי את הרמטכ"ל, המפכ"ל, אגב, יש לו ג'יפ יוצא מן הכלל". בתוכנית אחרת, אמרו סלוצקי ודומינגז במסגרת החיקוי של כרמלה: "הזמנתי משהו סיני שיעזור לי לפנטז על בן זיני... בלילה אחד במחנה 80 בסוף משמרת איך שבנט פירק אותי ואת הדלת". לטענת מנשה, מאות הקטעים הקומיים של סלוצקי ודומינגז הם משפילים ופוגעים בשמה הטוב.

עו"ד עופר רון
עו"ד עופר רון

בימים האחרונים הגישו רדיו צפון והשדרנים כתב הגנה שבו ביקשו לדחות את התביעה, כשלטענתם הפינה בתוכנית מוגשת בהומור בלבד, מבלי כוונה לפגוע במנשה. אורכו של כתב ההגנה שהגישו עורכי הדין אפרת נחמני-בר, ליאור שטלצר ושרון זגגי-פנחס, 90 עמודים, ותחנת הרדיו מבהירה בו כי מדובר בקטעים סאטיריים, "בהומור משעשע", וכי הנתבעים "רוחשים כבוד לתובעת, שהיא עיתונאית ותיקה ומוערכת". עם זאת, כתב ההגנה מאשים את מנשה בכל שהיא מנסה "להגביל באופן חסר תקדים את חופש הביטוי בעל האופי הסאטירי והפארודי, תוך שימוש ב'אכסניה' של עוולת הטרדה מינית". הנתבעים רואים בכך "ניצול ציני של מגמות ותפיסות חברתיות מבורכות כשלעצמן אשר נועדו להגן מפני הטרדות מיניות אמיתיות, אולם אין להן דבר וחצי דבר עם הגבלתו של חופש הביטוי הסאטירי". 

עוד נטען מטעם תחנת הרדיו כי מנשה עצמה השתתפה לאורך השנים בתוכנית הרדיו של השדרנים וביקשה מהם לחקות אותה. "נהיר לכל כי הביטוי המגולם בדמותה של 'כרמלה מנשה' רחוק כמזרח ממערב מדמותה האמיתית של התובעת", נכתב שם. "לבד משמה ומגוון קולה, המדובר בדמות פיקטיבית לחלוטין שאין דימיון בינה לבין הנתבעת". רדיו צפון גם דורש לחייב את מנשה בהוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין.

עורך הדין עופר רון המייצג את מנשה אמר בתגובה: "כתב ההגנה מתחמק מהתייחסות להטרדות המיניות החמורות. מקומם שנשות התקשורת המובילות וחברות הכנסת בעלות האוזן הרגישה אך הסלקטיבית לא מצאו לנכון לגנות הטרדה מינית חמורה של קולגה בכירה שלהן. מדובר במוסר כפול".