מאז שיצא לדרך מבצע שומר החומות, המתקפות ברשתות החברתיות נגד עיתונאים הלכו והקצינו. יונית לוי, דנה ויס, רינה מצליח וגיא פלג, כתבי ומגישי חדשות 12, נאלצים להסתובב בימים אלו עם מאבטחים צמודים בעקבות איומים על חייהם. עבור פלג, ההסתה נגדו והאיומים עליו הם לא דבר חדש - אבל הוא מודה כי מאז שהחל המבצע, זה בהחלט הלך והתגבר. לדבריו, ההסתה מתחילה מלמעלה.

"הנאשם ראש הממשלה מוביל מערכה כנגד עיתונאים והלגיטימציה שלהם לבקר אותו ואת הפעולות שלו", טען פלג בשיחה עם ניב רסקין ב"חדשות הבוקר", "המערכה התחילה כבר לפני למעלה משנתיים, עם השלטים 'הם לא יחליטו'. זה נמשך עם התמונות של נסראללה וחמינאי, אויבי ישראלי הגדולים, 'המחליפים המודרנים של היטלר' כלשונו של נתניהו שהתחלפו בתמונות של אמנון אברמוביץ' ושלי, והכינוי של חברת החדשות 'אל ג'זירה'".

"הרעיון הוא לכוון את האש לעבר עיתונאים ולשלול את הלגיטימיות שלנו לבקר את ראש הממשלה ולמתוח עליו ביקורת", הסביר פלג, "אפשר לטעון שאין סימטריה בימים האחרונים בתקיפות של ערבים ויהודים, אפשר לחשוב שהמבצע הזה משיג הישגים אדירים ויתברר כהצלחה מבצעית מזהירה, או לחשוב ששפיכות הדמים של הימים האחרונים מיותרת. אפשר להתווכח - אבל יש ניסיון להציג את העיתונאים כאילו אנחנו חוברים לאויבי ישראל בשעה הקשה הזאת, כשהמדינה תחת אש. זה דבר מאוד מסוכן".

בהמשך למכתב האיומים שקיבלה באחרונה מצליח, פלג הזכיר את האיום המפורש שהוא עצמו קיבל על חייו. "לפני כמה חודשים מישהו קרא לתת לי כדור בראש. אין איום מפורש מזה. הלכתי לתחנת המשטרה כאזרח רגיל, לא פניתי לדוברים ולא ביקשתי קיצורי דרך, והגשתי תלונה על האדם שקרא ברשת החברתית לתקוע לי כדור בראש. עד עכשיו לא שמעתי ממשטרת ישראל. פניתי כמה פעמים לבדוק מה קורה עם זה, האם הוא נעצר, ועוד לא קיבלתי תשובה. הבנתי שחבל לי על הזמן ושהפתרון אצלי הוא לקחת מאבטח שחברת החדשות מממנת לי".

איך אתה מתנהל ביום יום, עם מאבטח שצמוד אלייך כל הזמן?
"יש תקופה שיש מאבטח צמוד ויש תקופה שזה מאבטח לפרקים, שמלווה אותך למקומות שאתה חושב שיכולים להיות בעייתים כמו נתיבי נסיעה או מקומות שאתה צריך להגיע אליהם. לאולפן הזה הגעתי כשאני מלווה באופנוען עם מאבטח, וזה לא רק אני - יש היום עוד עיתונאים רבים בישראל שמאובטחים".

איך אתה מסביר לילדים שלך את הדבר הזה?
"מנסה לתווך להם על בסיס יום יומי את עוצמת השנאה שנוכחת מאוד ברשתות. הבן של ראש הממשלה קורא להפגנות מול חדשות 12 ורואים איך ההסתה הזאת מטפטפת לרחוב - המכתב של רינה, התקיפה של צוות ערוץ 11, האבן שקיבלה אילה חסון. כתבים שמשדרים מאיזורי עימות צריכים ללכת עם מאבטחים, כי יהיו חיכוכים שבמקרה הקל יגלשו להפרעה לשידור. אנחנו כבר מקבלים את זה בסוג של שיוויון נפש". 

אתה מרגיש שבסבב הזה לעומת סבבי לחימה קודמים, יש החמרה באיומים ובהסתה?
"בוודאי שכן. יש את הקללות הרגילות והשנאה הרגילה - ויש את השנאה המאורגנת. כשיאיר נתניהו כותב את מה שהוא כותב ואחר כך הצל עושה לזה עוד הכוונה, אתה רואה את המניפולציה - כשכל ניואנס שאתה אומר מוציאים את הדברים שלך מהקשרם ומנסים להציג אותך כל הזמן כאילו אתה חובר לאויבי ישראל תחת אש. מה המטרה? שנחשוב פעמיים לפני שאנחנו פותחים את הפה, שנצטדק, שנגיד 'לא, לא, לא, לא הבנתם אותנו נכון, לא התכוונו'. הם לא יצליחו. אנחנו נמשיך לעשות את העבודה שלנו".

אותם תוקפים ומשמיצים יטענו שאתם מכפישים את ראש הממשלה ומנסים לשלול את הלגיטימיות שלו.
"זאת שאלה ציבורית שגם נידונה בערכאות שיפוטיות, האם יש לגיטימציה ציבורית לנאשם בפלילים לעמוד בראשות הממשלה. יש ויכוח, אפשר להתווכח, אבל אני לא חושב שהתקשורת מובילה איזושהי הסתה כנגד ראש הממשלה. אנחנו לא פועלים כדי לפגוע בו. אפשר להתווכח עם עיתונאי, לחשוב שהוא לא אמין, שהוא שקרן או שהוא נגוע באינטרסים זרים - אבל לא להשוות ולהקביל בינו לאויבי ישראל המוצהרים שמכווינים לעברנו כלי נשק".