שריל סנדברג, לשעבר סמנכ"לית חברת פייסבוק (מטא), השלימה אמש (שלישי) בישראל צילומים ל"זעקות השתיקה" (Screams Before Silence), סרט דוקומנטרי חדש בהובלתה - ששופך אור על הפשעים המיניים שביצעו מחבלי חמאס כחלק מהמתקפה הרצחנית ב-7 באוקטובר, ומציג מידע חדש על האירועים הספציפייםהסרט מיועד להפצה בתחילת אפריל 2024 והופק בשיתוף קסטינה תקשורת, שעומדת גם מאחורי הפקת הסרט "NOVA", שעסק בטבח במסיבה ברעים.

סנדברג שהתה בישראל בשבוע האחרון והשלימה את צילומי הסרט. בין היתר נערכו הצילומים בישובי עוטף עזה וברעים במקום בו התקיימה מסיבת נובה. הסרט כולל ראיונות עם עדי ראייה, חטופות משוחררות, אנשי זק"א ומשטרה, מומחים רפואיים ופורנזיים ושורדות הטבח של חמאס.

בהפקה מסבירים כי הסרט מהווה עדות חד-משמעית למעשי אונס, פגיעות ופשעים מיניים שביצעו המחבלים בנשים ובנערות ישראליות לרבות עדויות נוספות שהצטברו בשבועות האחרונים בעקבות שחרורן של חטופות משבי חמאס - אז התברר כי אלו התרחשו גם בתקופת השבי.

במקביל לסרטה של סנדברג, אתמול פורסם שגם הבמאי והעיתונאי זוכה הפרסים בנואה ברינגר יביים סרט דוקו חדש בשם "כן היו דברים בעולם", שיחקור את פשעי האלימות המינית שבוצעו כחלק ממתקפת הטרור ב-7 באוקטובר

למרות העדויות, הזוועות זכו להתייחסות מועטה מצד ארגוני זכויות אדם וארגונים בינלאומיים ומצד דמויות עולמיות בולטות מתחום הפוליטיקה, האקדמיה והתקשורת - שניסו למזער את היקף האירועים, כשחלקן אף הכחישו כי התרחשו.

"מחובתנו לדרוש צדק עבור הקורבנות והעדות ששרדו, ולוודא כי הפושעים והאנסים יישאו באחריות למעשיהם. ועבור אלו שלא שרדו תפקידנו להיות להן לקול, שכן הן כבר לא יכולות לספר. ברצוני להודות לקסטינה תקשורת על העבודה המשותפת שאיפשרה לשפוך אור על הפשעים המיניים שביצעו חמאס ב-7 באוקטובר", מסרה סנדברג.

סנדברג כבר הייתה דמות מוכרת בתעשיית הטכנולוגיה כשהצטרפה לחברה, שנקראה אז פייסבוק, ב-2008, לאחר שהייתה סגנית נשיא גוגל למכירות ותפעול מקוונים גלובליים. לפני גוגל, היא מילאה תפקידים בכירים בבנק העולמי ובמשרד האוצר תחת נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון. בשנים הראשונות שלה בפייסבוק, היא כונתה לעתים קרובות כ"המבוגר האחראי" של חברה המנוהלת על ידי מייסד צעיר מאוד. בשיתוף עם צוקרברג, סנדברג סייעה להגדיל את הכנסותיה של פייסבוק מכ-150 מיליון דולר ב-2007 ליותר מ-3.7 מיליארד דולר ב-2011, השנה שלפני ההנפקה. היא גם זכתה למעמד חדש כאחת הנשים המשפיעות ביותר בתחום הטכנולוגיה. בשנת 2022, השנה שבה פרשה סנדברג מתפקיד ה-COO, מטא רשמה הכנסות שנתיות של 116.6 מיליארד דולר. מחיר המניה של החברה עלה ביותר מ-860% מאז הנפקתה ב-2012.

בחודש שעבר, נודע כי סנדברג תעזוב את דירקטוריון "מטא" לאחר סיום כהונתה בחודש מאי הקרוב. העזיבה של סנדברג מגיעה לאחר שתפקדה יותר מ-14 שנים כמנהלת התפעול (COO) של החברה, בנוסף ל-12 שנים בהן הייתה חברת הדירקטוריון שלה. סנדברג פרשה מתפקיד ה-COO בסתיו 2022, וסימנה את סופה של כהונה יוצאת דופן במהלכה סייעה להצמיח את אחת החברות המשפיעות בעולם, וגם נאלצה להתמודד עם ביקורת משמעותית.