זו תקופה טובה מאוד להיות בה טום מרסייה, נדב לפיד ובאופן כללי כל מי שלקח חלק בהפקת והפצת הסרט "מילים נרדפות". אתמול פורסם שהסרט גרף חמש מועמדויות לפרס האקדמיה הישראלית לקולנוע (פרסי אופיר), בהן פרס הסרט הטוב ביותר, הבמאי הטוב והשחקן הראשי הטוב ביותר, אבל השמחה לא הסתיימה שם. המגזין האמריקני הנחשב IndieWire פרסם - בחודש יולי, למה לא - את רשימת הסרטים הטובים ביותר של העשור האחרון, ושילב בה את "מילים נרדפות".

הקופרודוקציה הישראלית-צרפתית, שמספרת את סיפורו של חייל ישראלי משוחרר שעוקר לצרפת, מפסיק לדבר עברית ונקלע למערכת יחסים סבוכה עם שני בני זוג, הוקרנה לראשונה בתחילת השנה בפסטיבל ברלין, שם קטפה גם את פרס דב הזהב לסרט הטוב ביותר. ב-IndieWire דירגו את "מילים נרדפות" במקום ה-83 ברשימת 100 סרטי העשור שלהם, וחלקו לסרט שבחים רבים. "זהו סרט מרהיב, מרתיח, מבריק, קורע מצחוק ועקשני", כתב המבקר דיוויד ארליך, "מאז 'ואלס עם באשיר' לא הופק סרט עם דיוקן צלול כל כך של זהות ישראלית ששונאת עצמה". הסרט כונה גם "המהודק ביותר" ברפרטואר הסרטים של לפיד, ועל מרסייה - שזו הופעת המשחק הראשונה שלו בקולנוע - נאמר שהוא מספק את "אחת מהופעות הבכורה הטובות (והחשופות) ביותר של העשור האחרון". הציטוט בסוגריים מתייחס, כנראה, לעובדה שיואב, גיבור הסרט, מופיע בו בעירום פעמים רבות.

בראש הרשימה של IndieWire שובצו דרמת ההתבגרות "ליידי בירד" שביימה גרטה גרוויג, להיט האקשן "מקס הזועם: דרך הזעם", הדרמות "המאסטר" ו"קרול", הטרלול הקולנועי הנסיוני "מנועים קדושים", "בתוך לואין דיוויס" של האחים כהן, הדוקו-דרמה "מעשה בהרג", "עותק נאמן למקור", "מתחת לעור" ובמקום הראשון - "אור ירח", דרמת ההתבגרות זוכת האוסקר שביים בארי ג'נקינס. ברשימה צויינו גם לא מעט סרטי אולפנים (כלומר, שוברי קופות פוטנציאליים שהופקו על ידי אולפני הסרטים הגדולים בהוליווד), בהם "מלחמת הכוכבים: אחרוני הג'דיי" ו"הפנתר השחור". "וונדר וומן", שובר הקופות בכיכובה של גל גדות, נפקד מהרשימה וזאת למרות שנחשב לפורץ דרך בשעתו, ולהוכחה לכך שיש דרישה לסרטי אקשן בכיכובן של נשים.

אגב מרסייה, הופעתו ב"מילים נרדפות" עזרה לו להשיג פרויקט בינלאומי נוסף, ובסוף השבוע פורסם שהשחקן הצעיר הצטרף לקאסט של "We Are Who We Are" – אנחנו מי שאנחנו – סדרת טלוויזיה חדשה בהפקה משותפת של HBO ורשת SKY הבריטית, שתבויים ותופק על ידי לוקה גואדנינו ("קרא לי בשמך", "סוספיריה"). הסדרה תעסוק בחייהם של שני צעירים אמריקנים שחיים עם משפחותיהם בבסיס צבאי באיטליה. מרסייה יצטרף לצוות שחקנים שכולל, בין השאר, את קלואי סבינייה והראפר קיד קאדי.

View this post on Instagram

A post shared by Tom Mercier (@tommercierofficial) on