לאורך תולדות האנושות, העולם הזה פגש לא מעט גאונים וממציאים פורצי דרך, אבל רק לעיתים נדירות שני יחידי סגולה חד פעמיים משתפים פעולה כדי לקחת האנושות צעד גדול קדימה. אולי מאז סוקרטס ואפלטון לא פגשנו מפגש מוחות חורץ גורלות כמו זה שהתרחש בין פריס הילטון ובריטני ספירס לפני יותר מעשור. אם מפגש הפילוסופים היווניים הניח את יסודות הפילוסופיה המערבית, מפגש הסלביות המחומצנות הביא לעולם משהו חשוב בהרבה - המצאת הסלפי. או לפחות כך טענה הילטון בציוץ שפרסמה השבוע.

פריס העלתה תמונת סלפי ישנה שלה ושל מלכת הפופ וכתבה: "היום לפני 11 שנה, אני ובריטני המצאנו את הסלפי". אך למרות התעקשותה של הכוכבת כי זה הסלפי הראשון אי פעם, הטענה המרעישה התקבלה בפקפוק רב. בדיקה בוויקיפדיה מעלה כי תמונת הסלפי הראשונה מיוחסת לצלם האמריקני רוברט קורנליוס, שצילם את עצמו בשנת 1839. עם זאת, יש הטוענים כי התמונה צולמה בעזרת אחד מעוזריו. תמונה נוספת שנחשבת לאחד מהצילומים העצמיים הראשונים הוא תצלומה של הדוכסית אנסטסיה ניקולייבנה, שצילמה את עצמה בשנת 1914.


אך למרות שמדובר בצילום עצמי שנערך לפני יותר ממאה שנה, קשה להגיד שמדובר בסלפי אמיתי, כי התמונה צולמה בעזרת מראה, ולא בתנועת הצילום המפורסמת של הסלפי, בה מרחיקים את המצלמה עם היד (או מקל הסלפי), ולא בעזרת מנגנון השהייה או מראה. בקיצור, למרות ההכרזות הנחרצות של מומחי ויקיפדיה, נראה שהילטון עדיין יכולה לטעון להמצאת הסלפי. זה נראה כך, עד שמציצים בתגובות לציוץ. המגיבים לתמונה לקחו את האתגר שהציבה הכוכבת ללא ידיעתה, והעלו עשרות תמונות של צילומי סלפי מוקדמים יותר. מגיב אחד העלה סלפי שצילמה מדונה בשנות השמונים:


ואם תהינו איך בדיוק צולמה התמונה, מגיב אחר העלתה תמונה שמאשרת כי מדונה אכן נהגה לעשות סלפי במצלמות פולורואיד שנים רבות לפני פריס ובריטני:


שטף ההוכחות לסלפיז מוקדמים המשיכו לזרום בתגובות, בהן תמונה של החיפושית ג'ורג' הריסון משנת 1966, מצלם סלפי מול הטאג' מאהל, סלפי של סוזן סרנדון וג'ינה דיוויס מתוך הסרט "תלמה ולואיז", ומספר דוגמאות מתוך הסדרה "מר בין", שמראה כי אדון בין השובב היה חובב סלפי מושבע.
מגיבים רבים לא הסתפקו בדוגמאות מפורסמות, והעלו תמונות סלפי שצילמו בעצמם, שנים רבות לפני הרגע בו הילטון טענה כי המציאה את הקונספט.אך למרות ההוכחות החותכות כי לא באמת המציאה את הסלפי, לא קשה להבין מדוע הילטון הניחה שהיא זאת שעשתה את זה. כי למה לטרוח ולברר מה היה פעם, כשאפשר פשוט לחיות את הרגע? כל אחד מאיתנו היה שמח לגשת לעולם באותו נרקיסיזם בתולי של היורשת המפורסמת, באותה פליאה תמימה והתמוגגות ממעשה ידיהם. בקיצור, לא ממש ברור מי המציא את הסלפי, אבל דבר אחד בהיר כשמש: אם כל בני האדם היו אוהבים את עצמם כמו שפריס הילטון אוהבת את עצמה, העולם היה מקום הרבה יותר טוב.

mako תרבות בפייסבוק