בזמן שאנחנו שרויים במלחמה עקובת הדם של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מבקר של עיתון הגרדיאן בשם סקוט טוביאס החליט השבוע לפרוץ במלחמה מסוג אחר, ואיך לומר - הוא ממש לא ידע למה הוא נכנס. לרגל חגיגות 20 שנה לסרט הראשון והאהוב בסדרת "שרק" הפופולרית, טוביאס פרסם אתמול (שלישי) טור דעה בנושא, שלא התקבל באהדה על ידי מעריצי הסרט, וזה בלשון המעטה. לעיתים, כותרות הן בסך הכל קליקבייט שנועד להקצין את תוכן הכתבה עצמה על מנת למשוך את הגולשים, אבל במקרה של המבקר - הכותרת שניתנה לטור הדעה ההוא דווקא משקפת היטב את דעותיו השנויות במחלוקת על הסרט. כפי שנכתב, "20 שנה לשרק: סרט לא מצחיק, מוערך יתר על המידה ושפל עבור אנימציית בלוקבאסטר". אאוץ'.

בטור עצמו טוביאס ממשיך ומניח טענות רבות שאפשר להתווכח עליהן. הוא טען כי הסרט מרפרר לעולם האגדות אבל במקביל מזלזל בו ומעדיף לזנוח יצירות חשובות לטובת רפרנס ל"מטריקס". לדבריו, הבדיחות של "שרק" רדודות - בין אם מדובר באלה שפונות למבוגרים (כמו התייחסויות לגודל איבר המין של לורד פארקווד) או באלה שפונות לילדים (בדיחות פלוצים, למשל). המבקר השתלח ברמת האנימציה של הסרט, וקבע ש"שרק" פתח דלת לעוד יצירות רדודות שמזגזגות בין בדיחות וואן-ליין שמדובבות על ידי סלבס לקווי עלילה מתוקים עד כדי בחילה. הטענה היחידה בטור שמעריצי הסרט אולי יסכימו איתה, היא התמיהה על כך ש"שרק" נבחר להשתתף בתחרות הרשמית של פסטיבל קאן בשנה שהוא יצא - אכן הגזמה קלה, בעיני רבים.

"שרק הוא סרט נורא. הוא לא מצחיק. הוא נראה נורא", נכתב בתחילת הטור, מיד לאחר שהכותב השווה את ההשפעה שלו על עולם האנימציה להורדת האסלה שמופיעה בתחילת הסרט, וטען שהגיע הזמן להשאיר את כל סדרת הסרטים הזאת מאחורינו. התרגזתם? ובכן, אתם ממש לא היחידים. בעקבות אותו טקסט, המבקר חטף ללא הפסקה. המעריצים הסתערו על הטוויטר עם ציוצים רציניים יותר או פחות שמטרתם לצאת נגד טור הדעה. "זה זול לבקר את האנימציה. היא הייתה מדהימה בשביל התקופה", כתב אחד מהם. "בבקשה, אתה יכול להעריץ את ההתפתחות של האנימציה הממוחשבת, אבל עשה זאת מבלי לחרבן על האמנים שעשו ככל יכולתם עם הכלים שהיו אז". מעריץ אחר איים בצחוק: "יש לך 24 שעות למחוק את הטור".אחרים קראו לפטר את טוביאס או חלקו ממים משועשעים שמבהירים עד כמה גדול העלבון עבור מעריצי הסרט האדוקים. אפילו בחשבון הרשמי של נטפליקס אנגליה התייחסו לסערה, בציוץ שחורץ כי לא רק ש"שרק" הוא סרט טוב מאוד, הוא גם זמין לצפייה בשרת. גולשת אחת סיכמה יפה מאוד את הלך הרוח של הימים האחרונים והסוערים ברשתות החברתיות: "האווירה בטוויטר כועסת ומפלגת במיוחד לאחרונה, אבל נראה שמה שבאמת יגמור אותנו זו הכתבה של הגרדיאן על שרק". 

איאן פורד, קולגה של טוביאס מהגרדיאן, צייץ: "אני עובד בגרדיאן 10 שנים ומעולם לא קיבלתי יותר תלונות על כתבה מאשר אלה שקיבלתי הבוקר מחברים". טוביאס עצמו הגיב גם הוא על הדברים בטוויטר, ונע בין טון מבודח לטון מעט לחוץ. המבקר שיתף תגובה של גולש שכתב לו "אני מקווה שתמות ללא כסף ולבד, חתיכת חרא אומלל", וכתגובה לאיום המדובר הוסיף ש"אני חושב שזה הלך קצת יותר מדי רחוק. אבל בכנות, אנשים רנדומליים צועקים עלי כל היום זה משהו שלא נוגע בי". מאוחר יותר, נראה שהוא בחר להתייחס ברצינות לכעסים, והבהיר: "הגרדיאן בסך הכל ביקשו ממני לכתוב טקסט על 'שרק'. לא היה תכנון מוקדם מצדם לצוד קליקים מבוססי שנאה, ולא הייתה כוונה כזאת מצדי, מלבד להיות כן לגבי סרט שבמקרה לא אהבתי".