מוזיאון ארץ ישראל תל אביב הודיע היום (שלישי) כי התערוכה המקומית לצילום עיתונות ולצילום תיעודי בישראל, "עדות מקומית 2023", תיפתח לקהל ב-5 בדצמבר. במסגרת התערוכה, שתתמקד השנה במלחמה, יוצגו כ-130 תצלומים של 52 צלמים וצלמות, שנבחרו מבין 6,700 תצלומים שנשלחו לתחרות. לצד התערוכה, יוצגו תמונות שצילם החייל לביא ליפשיץ שנפל בקרב בצפון רצועת עזה, וכן עבודותיו של צלם ynet רועי עידן, שנרצח בכפר עזה, כאשר השנה מוענק פרס חדש על שמו.

הפרס על שמו של עידן ז"ל יוענק מטעם ארגון העיתונאים והעיתונאיות לצלמים שתיעדו את הימים הראשונים למלחמת 7 באוקטובר. בין הפרסים האחרים שיוענקו השנה בתחרות, קיימים פרס תמונת השנה ופרס סדרת השנה. ארגון שומרים - המרכז לתקשורת ודמוקרטיה מעניק שני פרסים, תמונת הדמוקרטיה של השנה ופרס יצירה לעבודת הווידיאו של השנה.

עדות מקומית 2023, התערוכה המקומית לצילום עיתונות (צילום: אוהד צויגנברג, AP)
חיילים במלחמה | צילום: אוהד צויגנברג, AP
 

בהתאם למלחמה, אחד משלושת הנושאים המרכזיים שיוצגו בתערוכה על גבי קיר מרכזי בחלל שלה, התערוכה מתמקדת גם במאבק על הדמוקרטיה וההסלמה בעימותים בין מתנחלים לפלסטינים. מסיבות טכניות הקשורות למלחמה, היא תוצג השנה ללא תערוכת WORLD PRESS PHOTO, המחלקת את הפרס היוקרתי ביותר בתחום הצילום העיתונאי, שכן לא התאפשר להביאה ארצה.

"עדות מקומית", שתציין בתערוכה הקרובה 20 שנה להיווסדה עם מיצג וידיאו ייחודי שיצר האמן רן סלוין, מביאה לחזית הבמה את חשיבות הצילום העיתונאי והתיעודי המקומי - הן מבחינה חברתית והן מבחינה היסטורית. את מאורעות המלחמה יספרו קרוב ל־300 דימויים שצולמו בשבועיים הראשונים למלחמה, דרך תוצאות המתקפה, הלחימה וההתגייסות האזרחית. המיצג עצמו מורכב גם מדימויים מובילים משני העשורים האחרונים, והוא מלווה במוזיקה מקורית של סלוין.

עדות מקומית 2023, התערוכה המקומית לצילום עיתונות (צילום: מוטי מילרוד, הארץ)
מפגין רוכב על סוס | צילום: מוטי מילרוד, הארץ

עמי כץ, מנכ"ל מוז"א: "המלחמה חייבה אותנו לחשב מסלול מחדש:  התערוכה הבינלאומית לא תגיע ארצה, ובמקומה הקצנו שטח משמעותי לצילומים מהטבח ומהקרבות שעדיין מתחוללים במלוא עוזם בעת כתיבת שורות אלה. החלק העיתונאי־חדשותי מקבל השנה ממד ועומק נוספים לנוכח האירועים הבלתי נתפסים שהחלו בטבח הברברי בשבעה באוקטובר. המלחמה מיוצגת כאן באמצעות אוסף גדול של תמונות, במיקום בולט ונפרד. המחדל חסר התקדים מעורר שאלות קשות על הקיום, על העתיד וכיצד צילום עיתונות תורם לשיח שנוצר מהשאלות הקשות. עדות מקומית 2023 היא תערוכה יוצאת דופן משום שהיא מתארת מציאות יוצאת דופן וחסרת תקדים".

דנה וולפיילר-ללקין, מייסדת ומנהלת תערוכת עדות מקומית: "ב־7 באוקטובר פרצה המלחמה האכזרית. לאחר כשבועיים שנדמו נצח, שבנו להתבונן בתצלומים שנבחרו לפני המלחמה כדי לנסות להבין את ההקשרים בינם ובין המציאות שהשתנתה ללא הכר באותה שבת ארורה. באופן מבעית קיבלו הדימויים המייצגים את האירועים המרכזיים של השנה, משמעות חדשה".

עדות מקומית 2023, התערוכה המקומית לצילום עיתונות (צילום: קובי וולף, קונטקט פרס אימג׳ס)
מעוז אסתר, המקיים הפרדה בין נשים לגברים | צילום: קובי וולף, קונטקט פרס אימג׳ס
עדות מקומית 2023, התערוכה המקומית לצילום עיתונות (צילום: אילן לורנצי)
בהפגנה למען הדמוקרטיה | צילום: אילן לורנצי