כל מי שצפה ב"הנוקמים: סוף המשחק" וגם מי שלא (אתם יודעים מי אתם, מתי מעט), יודע כנראה שהדבר הכי חשוב שקרה בסרט, זה שרוב המעריצים והצופים יזכרו אותו לעד, זה שרואים אותו ואומרים "זאת התכונה" וזה שהיה אמור להוות את השיא הרגשי הגדול ביותר בסיכומן של אחת עשר שנות היקום הקולנועי של מארוול, היה – בכל זאת, זהירות ספוילר – מותו של טוני סטארק, כלומר איירון מן. היו רמזים מטרימים, הייתה הקרבה הירואית, נערכה לוויה גרנדיוזית ומפוארת, והיה אפילו סרט שלם שתפקד בגדר הספד לדמות: "ספיידרמן: רחוק מהבית".

רוברט דאוני ג'וניור, השחקן שהתחיל את הסאגה עם "איירון מן", הסנדק של היקום הקולנועי והאיש שכל הזמן חידש חוזים עם מארוול כנגד כל הציפיות, אפילו הכריז באינספור ראיונות שזהו, הוא סיים. "הנוקמים: סוף המשחק" היה סרט המארוול האחרון שלו, וכעת צריך להתרגל ליקום בלעדיו. מותו של טוני סטארק תיפקד בגדר סגירת מעגל מושלמת, ומעריצים נפרדו ממנו לשלום בדמעות ובכבוד.

אז זה החזיק מעמד בדיוק סרט אחד. אתר דדליין דיווח בסוף השבוע כי רוברט דאוני ג'וניור יחזור לגלם את איירון מן בשלב הרביעי של היקום הקולנועי של מארוול כבר בסרט הראשון שלו – "האלמנה השחורה", שייצא לאקרנים בחודש מאי הקרוב. "דאוני ייראה קרוב בתפקיד טוני סטארק פעם נוספת בפריקוול של האלמנה השחורה", נכתב באתר. ובהתחשב בעובדה שהאלמנה השחורה בעצמה מתה ב"סוף המשחק", הרי לכם ההתחלה החדשה של היקום הקולנועי: סרט ובו שתי דמויות שהן למעשה זומבים, מתים מהלכים שלא אמורים להיות בו יותר.

ההסבר העלילתי לכך הוא ככל הנראה שסרט "האלמנה השחורה" מתרחש בין היתר בתקופה שבין "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" לבין "הנוקמים: מלחמת האינסוף", כלומר בין השנים 2016 ל-2018, שזו תקופה ביקום הקולנועי שבה גם נטשה רומנוף וגם טוני סטארק היו בחיים. מעריצים טוענים כי ייעשה שימוש בדמותו של סטארק כדי להסביר ולהבהיר מדוע האלמנה השחורה החליפה צדדים - ב"מלחמת האזרחים היא הייתה לצדו של טוני בעוד בתחילת "מלחמת האינסוף" היא נלחמה לצד קפטן אמריקה. אחרים סבורים כי מדובר בכלל בסצנות נוספות מ"מלחמת האזרחים או "מלחמת האינסוף" שנפלו בעריכה, כי דאוני ג'וניור למעשה לא יצטלם לסרט כלל.

כך או כך, הופעתו היא בגדר קמיאו, כלומר הופעת אורח קצרה, והוא לא נמנה בין הכוכבים הרשמיים של הסרט. יחד עם זאת, אם דאוני ג'וניור מוכן לחזור ובמארוול מוכנים להחזיר אותו כל כך מהר, זה כמובן פותח פתח להופעות נוספות של טוני סטארק בכל אחד מהפרויקטים הבאים של מארוול, לפי הצורך והרצון.

הבשורה הזו מעוררת מחלוקות קשות בקרב מעריצים ברשת. יש כאלו שכמובן שמחים לראות שוב את איירון מן, בעוד אחרים טוענים שזה מוקדם מדי והם עדיין מעכלים את המוות שלו. כך שהופעת אורח בשלב כזה מוקדם רק מבלבלת ומקטינה הן את אפקט המוות והן את אפקט הקאמבק. חלק מהם צוחקים על כך שמארוול נאחזת בכל הכוח בדמויות העבר שלה, משום שהעתיד כנראה לא נראה מזהיר במיוחד, ויש כאלה שפשוט זועמים על הצעד הזה, כי זה רק מחזק את העובדה שמוות ביקום הקולנועי של מארוול הוא בסך הכל דרך זולה ונלוזה לשחק במעריצים ולסחוט מהם תגובות רגשיות שבסופו של דבר אין להן שום משמעות.

איירון מן (צילום: יחסי ציבור)
לא כבר בכינו עליך? דאוני ג'וניור בתפקיד סטארק | צילום: יחסי ציבור

האם הם צודקים? בואו נראה. מותו של פיל קולסון, הרגע הרגשי שלמעשה איחד את כל הנוקמים בסרט "הנוקמים" הראשון, התברר כחסר טעם משום שהדמות הוקמה לתחייה בסדרה "סוכני שילד". פגי קרטר, אהובת לבו של סטיב רוג'רס, לא הייתה אמורה להיות בחיים בשנות האלפיים ואף נערכה לה לוויה ב"מלחמת האזרחים", ובכל זאת מוצאת דרך לחזור כמעט בכל סרט וסרט. מותו של לוקי בתחילת "מלחמת האינסוף" למעשה גם הוא רגע דרמטי מיותר, שכן הדמות תחזור בסדרה משלה בשירות דיסני פלוס. כנ"ל לגבי ויז'ן, שמותו ב"אינסוף" היה אמור להיות כה טראומטי ובלתי נמנע, ובכל זאת יככב בשנה הבאה בסדרה "וונדהוויז'ן" בדיסני פלוס. גאמורה נרצחה ב"מלחמת האינסוף" על ידי ת'אנוס בסיומה של סאגה משפחתית קורעת לב, אך גירסת העבר שלה חזרה ליקום ב"סוף המשחק". נטשה רומנוף, שהקריבה את עצמה ברוב דרמטיות והשליכה את עצמה מהצוק ב"סוף המשחק" בשביל להשיג את אבן הנשמה – מככבת אוטוטו בסרט משלה, בו כאמור יופיע גם טוני סטארק, שמותו היה אמור להיות הכי סופי סופני שיש. אז מוות, כמו עירום, סקס או נטיות חד מיניות, הוא פשוט לא חלק מהיקום של דיסני-מארוול.