ביום ראשון ייחנך רחוב על שם השחקנית והיוצרת רונית אלקבץ בעיר שדרות. זהו הרחוב הראשון בישראל שנקרא על שמה של אלקבץ, שהלכה לעולמה בשנת 2016 בגיל 51 לאחר מאבק במחלת הסרטן. טקס הסרת הלוט לרחוב יתקיים כחלק מאירוע הפתיחה של פסטיבל קולנוע דרום ה-20, שיחול בעיר בשבוע הבא.

"מרגש שמישהו חשב שזה יהיה מעניין לפגוש את רונית כל יום בדרך לאנשהו", שיתף אחיה ושותפה של רונית, שלומי אלקבץ. "שם של רחוב הוא רחוב שאתה גר בו, רחוב שאתה הולך בו, הוא נכנס לתוך איזה מערך חוויות שאתה זוכר ממקום. זה הרבה יותר משם של רחוב. מהבחינה הזאת זו איזושהי אריגה של משמעות מסוימת בחיים של אנשים שגרים בקרבת הרחוב או הולכים בדרך הזאת. מישהו חשב שאפשר לקחת את השם של רונית ולהפוך אותו לחלק ממערך החוויה של העיר, וגם לזכור אותה כמובן, ואת הדרך שלה, זו דרך רונית אלקבץ. לזכור את דרכה".

"החיים תמיד מתגלגלים כך שהזמן עובר, וטוב שכך, ואנשים מתחלפים וגיבורים מתחלפים וטוב שכך", המשיך אלקבץ. "ויכול להיות שמישהו שלא הכיר את רונית ישאל את עצמו מי היא הייתה. הוא יפתח את עצמו ויחשוף את עצמו לפעולה שלה בחיים האלו בזכות הדבר הזה, ויגלה שהוא היה מחובר אליה, ויגלה שאולי הוא מוצא דרכה איזושהי השראה ונחמה ושמחה".

"רונית אלקבץ הטביעה חותם בעולם הקולנוע והתיאטרון והשאירה לכולנו טעם של עוד. היא הייתה ידועה באומץ האדיר והנדיר שהיה לה לקבל על עצמה תפקידים נועזים, חלקם אפילו שנויים במחלוקת, עם מטען חברתי גדול מאוד, שניצב היה כ'מראה' בפני החברה הישראלית", מסר ראש העיר שדרות אלון דוידי. "הנוכחות שלה במשחק הייתה כה גדולה, שכבר לא היה משנה אם היא בתפקיד ראשי או משנה, אפילו בתפקיד 'אורח', היא הייתה תמיד תופסת 'נפח של נוכחות' ומשכה תשומת-לב יותר מהסרט עצמו".

רחוב רונית אלקבץ (צילום: באדיבות עיריית שדרות)
צילום: באדיבות עיריית שדרות

"מותה היכה בתדהמה את עולם התרבות הישראלי", המשיך ראש העיר דוידי. "ניתן להתנחם במורשת העשירה והמגוונת שהשאירה אחריה בקולנוע, בטלוויזיה ובתיאטרון, בקול יתום, בודד ומהדהד, עם היכולת לשאת את המשא החברתי שהיא השמיעה ללא הרף. היא הרי הייתה פריפריאלית בנשמה, ילדותה הייתה בבאר שבע ואחר כך בקריות. אני בטוח שרבים וטובים שהיום משמיעים קולות חברתיים באומץ רב, למדו ממנה וקיבלו את כוחותיהם ממנה. אני גאה שנזכה לנסוע ברחוב בעיר שקרוי על-שמה של רונית אלקבץ, כפי שהעירייה החליטה. יהי זכרה ברוך".

"תמיד הגיעה אלינו אחרי פריס וניו יורק וקאן"

בפסטיבל קולנוע דרום יוקרן גם הסרט התיעודי החדש אודות אלקבץ, "מחברות שחורות", שביים אחיה ושותפה ליצירה שלומי. בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי ירושלים שנערך לפני מספר שבועות, הסרט אף זכה בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר. "מחברות שחורות" מורכב משני סרטים, כאשר כל סרט עומד בפני עצמו: הראשון מכונה "ויויאן", כשם דמותה של אלקבץ בטרילוגיית הסרטים "ולקחת לך אישה", "שבעה" ו"גט" שיצרו יחד האחים אלקבץ. הסרט השני של "מחברות שחורות" נקרא "רונית", ואורכם של שני החלקים יחד הוא שלוש שעות ועשרים דקות. "זה תמיד מרגש", הודה אלקבץ.

יש משמעות מיוחדת להקרנה של הסרט שם, עם חניכת הרחוב?
"זה חיבור יפה, כי הסרט הוא לא סרט הנצחה. ואני לא רואה ברחוב פעולת הנצחה אלא הוקרת תודה, מבחינת העיר שבוחרת להעניק לעצמה רחוב על שם אדם. ובטח שזה מרגש, וגם הפסטיבל מרגש אותי כי זה גם סוג של בית, ותמיד פתחנו את הפסטיבל, וזה קצת לבוא ביחד עם רונית לשם. זה מרגש מהרבה בחינות וזה גם קצת מפחיד. כמו כל מפגש של סרט פעם ראשונה עם קהל. יש בזה משהו מפחיד".

אלקבץ הייתה אחת מהשחקניות ומיוצרות הקולנוע החשובות והמשפיעות בישראל. היא הייתה מועמדת ל-16 פרסי אופיר, הן כשחקנית והן כיוצרת. היא זכתה בשלושה פרסי אופיר על משחק. במרץ 2014 קיבלה אלקבץ את עיטור אביר לגיון הכבוד הצרפתי. כמו כן, היא הייתה נשיאת התנועה הפמיניסטית-מזרחית "אחותי – למען נשים בישראל". היא הלכה לעולמה בשנת 2016 כשהייתה בת 51 בלבד.

פרופ' סמי שלום שטרית, יו"ר פסטיבל קולנוע דרום וראש ביה"ס לאמנויות הקול והמסך, מסר: "רונית אלקבץ ראתה בפסטיבל קולנוע דרום ובסינמטק שדרות את ביתה ותמיד הציגה את סרטיה אצלנו יחד עם שותפה ליצירה אחיה שלומי אלקבץ שהוא גם מרצה בכיר בביה"ס לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר. תמיד היא הגיעה אלינו לעיר הדרומית הקטנה אחרי פריס וניו יורק והשטיחים האדומים של קאן. ושוב רונית חוזרת אלינו בסרטו המרגש של שלומי אלקבץ על חייה ויצירתה 'מחברות שחורות' אשר יפתח את הפסטיבל ביום ראשון הקרוב. אנו גאים בכל והשנה עיריית שדרות גם תחנוך רחוב על שמה בסמוך לסינמטק כהוקרה על תרומתה הענקית לקולנוע הישראלי בכלל והדרומי בפרט. כולנו נרגשים".

זוהי השנה ה-20 בה מתקיים פסטיבל קולנוע דרום, מיסודו של בית הספר לאומנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר. התכנית האמנותית כוללת קולנוע ישראלי ובינלאומי, ובין היתר תכלול גם מחווה ליוצר ארי פולמן והתמקדות בקולנוע קפריסאי. הפסטיבל יתקיים בין התאריכים 17-21.10 בסינמטק שדרות. לתכניה המלאה