היי גיל, אז מה גרם לך לעזוב את עלה ירוק ולהתפקד למרצ?

"אחרי כמעט 20 שנה של פעילות מאחורי ולפני הקלעים בעלה ירוק, הרגשתי שמיציתי את עצמי. אגיד גם שאולי המפלגה מיצתה את עצמה, כי היום הקנאביס הוא טרנד עולמי וקידמנו את הנושא בהצלחה, היום יש יותר חברי כנסת מאי פעם שתומכים בלגליזציה, וגם כמובן כשאני אהיה בכנסת אני גם אתמוך בזה ואאבק למען זה. אבל הרגשתי שהלגליזציה עצמה זה צר מדי בשבילי כרגע. תמיד השאכטה, המריחואנה מה שנקרא, הייתה בשבילי סמל למשהו יותר גדול, סמל של חרויות הפרט, של זכויות אדם, אפילו של צדק חברתי, בניגוד לסיגרים. לא סתם למריחואנה וחשיש קוראים כיף ולסיגרים קוראים השמוקים עם הכסף". 

מה האג'נדות שתקדם?

"בשבילי כמובן כל הנושא הזה של לגליזציה, לא להשאיר את הכוח בידי המשטרה, כי כרגע הם שינו קצת את החוק, אבל המשטרה יכולה לעצור אותך מתי שהם רוצים. אני גם חושב לנסות להעיר, להגניב את השמאל, במובן הזה של 'די לעשות צחוק מהשמאל', השמאל הקים את המדינה, עם כל הכבוד. בשנים האחרונות נהיה למשל הוא ולשנינה, שמאלני זה אוטומטית נגד עם ישראל, ואוהב פלסטינאים וזה... אני חושב שצריך להחזיר את השמאל למה שהוא היה, לזכויות אדם, הומניזם, לא משנה אם אתה יהודי או ערבי, לא משנה אם אתה מזרחי או אשכנזי, אדם באשר הוא אדם, ויהודי באשר הוא יהודי".

מה בנוגע לדת? הקשר שלך לדת, שאני לא יודע איך להגדיר אותו, מול מרצ שנחשבת מפלגה מאוד חילונית.

"אז יש לי סקופ בשבילך. הלכתי להתפקד במרצ אז המזכיר שם שקיבל אותי, איחלנו בהצלחה, ואמרתי 'בהצלחה בעזרת השם', אז הוא אמר 'אמן'. זה אומר שהשם בא לבקר במשרדי מרצ".

אתה מביא את השם למרצ?

"כן, כי באיזשהו מובן, מה שביבי לחש שם, שהשמאל שכח מה זה להיות יהודים, לא נעים להגיד אבל הוא קצת צדק. אני, בתור אדם מאמין ומקיים מצוות, אני אומר לך שהחילוניות זה הישג מאוד גדול של האדם, זאת ההמצאה הכי גדולה של האדם מאז הגלגל. החילוניות שחררה מאות מיליוני אנשים מהכוח המשעבד של הממסד הדתי. אבל אי אפשר להיות אנטי דתי במובן של 'כל הדתיים שחורים', 'כל הדתיים פרימיטיביים'".

אתה אומר שאתה אדם מאמין ושומר מצוות ומצד שני שהחילוניות שחררה מאות מיליונים משעבוד. איך זה מסתדר?

"אני מגדיר את עצמי בתור 'חיד"תי', זה ראשי תיבות, חילוני דתי, מה שאומר שגם יש בי חול וגם יש בי קודש. חורה לי שמתייחסים לחילונים כאל עגלה ריקה והחילונים מצדם, אני לא רוצה להכליל אבל רוב מצביעי מרצ מתייחסים לדת כאל משהו פרימיטיבי. גם בתחום הזה אני רוצה לפעול. אני חושב שהערכים שמרצ מתבססת עליהם, זכויות אדם, בבסיס בבסיס אלה ערכים של היהדות, של נביאי ישראל. שוויון, אהבת את הגר, היתום והאלמנה, ואהבת לרעך אפילו, אם אתה רוצה להרחיב את זה".

איך אתה מתכוון להעביר את המסרים? ראינו שחזרת לסטנדאפ לאחרונה.

"חזרתי לסטנדאפ בגלל שאני מרגיש שבמקומות אחרים מצנזרים אותי, במקומות אחרים אמנים מפחדים לפתוח את הפה ולהגיד מה דעתם כי יפגעו בפרנסתם. שרת התרבות הלא תרבותית תפגע במשלח ידם. אני מבין, זה קשה להתפרנס בארץ הזאת, בטח אם אתה אמן. נורא קשה לדבר נגד הממסד ויש הרבה דברים לתקן".

אז הסטנדאפ פוליטי?

"הסטנדאפ תמיד פוליטי, הוא לא פוליטיקלי קורקט".

ומה עם הקמפיין? אתה מתכוון לעשות את הקמפיין צבעוני?

"אם אתה מכיר אותי ואת פועלי, סביר להניח שיהיה צבעוני. יהיה גם דוקר וגם קומי".

אז לא הפכת להיות מעונב עכשיו כשאתה עובר למפלגה גדולה יותר?

"אולי כן, אולי כן, אני פתאום אהיה עם חליפה ועניבה".

יש קוד לבוש בכנסת?

"צריך לא לבוא עם מכנסיים קצרים וסנדלים. בגדול אני אלבש את תחתוני הטנגה נמר הרגילים שלי מתחת לחליפה".

מתחת. אז יש פשרנות בגיל קופטש החדש. כי היו לך פרובוקציות בעבר, לעשן על הקבר של בן גוריון...

"הנה, קח את זה עם בן גוריון, זה היה בדיוק לפני עשר שנים. אז אמרתי לבן גוריון, 'בנגוּ תקשיב, פה מהנגב, ליד הקבר שלך, יגדלו מריחואנה וייצאו לחוץ לארץ, ומציון יצא הגראס'. ואז כולם אמרו לי הזוי, משוגע, מדרוב. וואלה היום משרד החקלאות ומשרד הבריאות רבים עם המשטרה כדי שתיתן אישור ייצוא לחקלאים".

מה עם האנדרטה של רבין? זה מקום ששמאלנים מאוד אוהבים, אולי שם אתה יכול לעשן.

"לא אכפת לי לעשן שם. אצל ותיקי מרוקו וותיקי עדות המזרח, היה מנהג להשתטח על קברי צדיקים... אני המנהג שלי הוא לא להשתטח, אלא לעשן".

אז אתה מכבד אתה אומר.

"מכבד".

אני חייב להגיד לך על הוויד. אני מעשן קבוע, אבל כל התנועות שמנסות להציג את זה כמושלם ובריא ומדהים ומרפא כל...

"לא שמעת אותי אומר את זה".

לא אתה אולי, גיא לרר נניח קורא לזה תרופה מצילת חיים כל הזמן. ואני כזה, יש לזה מחיר, זה לא מושלם.

"כל סם שאתה לוקח, יש לזה מחיר. גם קפה שחור שאתה שותה, יש לזה מחיר, אין פה גאלה. אני יכול להגיד לך שמאז שיש לי רפואי אני מעשן פחות. גם האיכות של החומר, וגם אני לא סטלן מהבוקר עד הערב, 4:20".

אתה לא?

"כבר לא, אני אב לילדים אחי, הם מעירים אותי בבוקר, 'הוא לקח לי, הוא שתה לי'".

אז אי אפשר לעשן עם ילדים? לא איתם, אבל אתה יודע...

"אז אני מזמין אותך לסטנדאפ שלי, לשמוע איך זה להיות אבא סטלן, שדווקא יש לזה הרבה פלוסים. יש לך הרבה סבלנות, ואתה ילד וסקרן ויכול לשחק איתם, אתה לא בעצבים, יש לך הומור כלפי כל דבר. זה הפלוסים. המינוסים, המחיר כמו שאתה אומר, כן אתה אמביציוזי פחות, מוטיבציות פחות, פחות אנרגיות לזוז. אבל וואלה, אמביציוזי טוב זה אמביציוזי מת".

יפה. אבל תמר זנדברג היא מאוד באג'נדה מאז שהיא נכנסה לבמה הציבורית, אבל היא לא נראית לי אחת משלנו.

"היא סחית אתה אומר?".

כן, משחקת אותה קולית.

"אני אבדוק את זה באופן אישי, אני הולך להיפגש איתה בשבוע הבא ואציע לה איזו שאכטה ונראה מה היא תעשה. אבל עישנתי כבר עם הרבה חברי כנסת, ועם בן גוריון כמובן. אני יכול להגיד לך בלי צחוק שתמי זנדברג, ומיכל רוזין ואילן גילאון, כל חברי הכנסת של מרצ, הם עושים עבודה טובה מאוד, בעד העשוקים, ולחזק אותם, את חסרי הזכויות בארץ. אני מדבר על נכים, עובדים זרים, ערבים ישראלים, כמובן יהודים עניים ואפילו דתיים שלא מקבלים לימודי ליבה ומרצ באה לעזרתם. מהבחינה הזאת, הם עושים עבודת קודש".

תמר זנדברג
עישנה אולי פעם אחת, בצבא - זנדברג

ברור.

"מהבחינה של הלגליזציה והקנביס אני אבוא לעזרתם, אני חושב שיש קהל שהלך איתי לעלה ירוק, אלו שהבינו את הציניות וההומור שלי, אני חושב שיאהבו אותי גם במרצ. בפרט שאני רוצה להציג למרצ פנים לא מתרפסות, ולא שהאינטרס הפלסטיני יהיה לרגלי, אלא דווקא האינטרס היהודי, הישראלי יהודי. היום זה לא שמאלנים וימנים לדעתי, זה חזקים וחלשים, עושקים ונעשקים, עובדי השם או עובדי אלילים".

מהמם.

"ואם אתה מקורב לנושא הוויד, אני אשמח לעשן איתך בקרוב ולדסקס את העניין לעומק".