פסטיבל דוקאביב גליל-מעלות 2023 יתקיים בתאריכי 22-25 בנובמבר במהדורת אונליין חינמית. "אנחנו בדוקאביב, כמוסד תרבותי הפועל מתוך מחויבות גדולה לקהל הישראלי, בוחרים להמשיך לפעול ולתת במה ליוצרות ויוצרים דוקומנטריים מקומיים. עכשיו, יותר מתמיד, כשכולנו ערים לחשיבותה של יצירה דוקומנטרית והערך שלה בתיעוד, שימור והבאת הסיפורים ברמה האישית, התרבותית וההיסטורית", נמסר מטעם הפסטיבל, שמציין 15 שנים להיווסדו. כאמור, הצפייה בסרטים היא ללא עלות, עם אפשרות לתרומה ברכישת כרטיס המהווה תמיכה בפעילות עמותת דוקאביב והיוצרים הישראליים (עמותת דוקאביב הינה עמותה ללא מטרת רווח).

כמו כן, בפסטיבל גינו את "התעלמות עולם התרבות והאמנות הבינלאומיים על הטבח שהתרחש נגד ישראלים ב-7 באוקטובר", וכן ביקשו "למחות בתוקף על התנהלות אנשי פסטיבל הסרטים התיעודי באמסטרדם IDFA". במסגרת טקס הפתיחה של אותו פסטיבל באמסטרדם, עלו מפגינים עם שלט עליו כתוב " From the river to the sea Palestine will be free" – וזכו למחיאות כפיים, בין השאר מהמנהל האומנותי של הפסטיבל.

בפסטיבל, יוקרנו ארבעה סרטים בהקרנת בכורה: "סינדי לאופר – תנו לקנרית לשיר" על כוכב הפופ האהובה; "המשימה" של נשיונל גיאוגרפיק על צעיר אמריקאי היוצא לשליחות מיסיונרית מסוכנת באי מרוחק שרק אנשים ספורים הגיעו אליו, ומעטים עוד יותר שבו ממנו; "ההזדמנות", שעוקב במשך עשור אחר קבוצת ילדים מעוטי יכולת שנפתחת בפניהם הדלת בדרכם למעלה אל בימת המחול היוקרתית בניו יורק ו"קרא לי רקדן", סיפורו של מניש צ'והן, צעיר הודי, בדרכו להיות רקדן נגד כל הסיכויים. כמו כן יוקרנו סרטים,ישראלים ובינלאומיים שהוקרנו בפסטיבל דוקאביב האחרון שהתקיים בתל אביב. ביניהם: "פטריק והלוויתנית", "יומן תצפית" ו"ענבל פרלמוטר – אם זה נגמר", שזכה בפרס הגדול בפסטיבל דוקאביב.

מתוך "סינדי לאופר – תנו לקנרית לשיר" (צילום: Bruce Ando)
מתוך "סינדי לאופר – תנו לקנרית לשיר" | צילום: Bruce Ando

במהלך הפסטיבל יוקרנו 11 סרטים נבחרים מתוך פרויקט כנפיים, של יוצרים מקומיים ממעלות-תרשיחא. הסרטים נוצרו במסגרת סדנת הקולנוע של דוקאביב גליל והמרכז לאמנויות ע"ש אפטר ברר, בתמיכת פרויקט הקולנוע הגלילי של קרן רבינוביץ' ובהנחיית היוצרים יעל קיפר ורונן זרצקי. 

בנוסף, תתקיים מחווה מיוחדת ומרגשת לסטודנטים ממכללת ספיר הנמצאת בנגב הצפוני, סמוך לשדרות שנפגעה קשות כשאיבדה אנשי צוות וסטודנטים רבים ב-7 באוקטובר. במסגרת מחווה זו יוצגו בפסטיבל שמונה סרטים משובחים זוכי פרסים כמחווה למחלקה לאמנויות הקול והמסך במכללת ספיר בשיתוף פסטיבל קולנוע דרום.