הסופר יהושע קנז הלך לעולמו בגיל 83 אחרי שנדבק לאחרונה בנגיף הקורונה. טרם נמסר אם קנז מת בעקבות סיבוך של המחלה. קנז נחשב לאחד מגדולי הסופרים העבריים המודרנים, ופרסם בין השאר את הרומנים "התגנבות יחידים", "מומנט מוזיקלי" ו"מחזיר אהבות קודמות". קנז החל לפרסם סיפורים קצרים בשנות ה-60 ערך גם את הירחון הספרותי "מחברות לספרות" וערך את מוסף הספרים והספרות של "הארץ", שם גם כתב ופרסם ביקורות ורשימות. בנוסף, קנז תרגם ספרים רבים מצרפתית, בהם ספריו של הסופר הצרפתי ז'ורז' סימנון וכן ספרים של מוריס לבלאן וגוסטב פלובר.

רבים מספריו וסיפוריו של קנז עובדו לסרטים, בהם "סודו של הנריק" - סיפור מתוך הקובץ "מומנט מוזיקלי" - שעובד לסרט ב-1987, הספר "מחזיר אהבות קודמות" שעובד לסרט של עמוס גיתאי בשם "עלילה" (וזכה בפרס מיוחד בפסטיבל ונציה בשנת צאתו) ו"התגנבות יחידים" שעובד ב-2010 לסרט בבימויו של דובר קוסאשווילי. ספרו "האישה הגדולה מהחלומות" וספר הביכורים שלו, "אחרי החגים" עובדו למחזות והועלו כהצגות. ספריו של קנז עמדו במרכזם של מחקרים אקדמיים רבים, יצירתו של הסופר אף משמשת נושא לקורסים יעודיים בחוגים השונים לספרות, וסיפוריו הקצרים נלמדים גם במסגרת בחינת הבגרות הארצית בספרות.

קנז נולד בפתח תקווה ב-1937, שהופיעה פעמים רבות - באופנים גלויים וסמויים - ביצירתו, ותוארה כמעין עיר ישראלית כללית, המייצגת מעין הלך רוח ישראלי רחב יותר. קנז נולד בשם המשפחה גלס, אולם שינה את שמו מתוך הזדהות עם התנועה הכנענית, וביקש ליצור לעצמו זהות חדשה כסופר תוך בחירת שם תנ"כי. הוא הוגדר כבעל כושר לקוי ושירת ביחידת מודיעין - תמה נוספת ששולבה מספר פעמים בגוף יצירתו, בדגש על "התגנבות יחידים" שתיאר את חייהם של חיילים שונים בפלוגה לבעלי כושר לקוי. הוא למד פילוסופיה ושפות רומניות באניברסיטה העברית, והשלים תואר בספרות צרפתית באוניברסיטת הסורבון. קנז התגורר מספר שנים בפריז, שם כתב חלק מיצירותיו, ולימים אף כינה את פריז "בית שני" נוסף על ישראל.

קנז נחשב לאדם הקנאי לפרטיותו ומיעט להתראיין ולחלוק עם התקשורת נדבכים מחייו האישיים או את דעותיו הפוליטיות. את שנותיו האחרונות העביר בדירתו בתל אביב. ספרו האחרון - קובץ הסיפורים "שירת המקהלה" - פורסם ב-2013.

שר התרבות והספורט חילי טרופר ספד לקנז: "הצטערתי צער עמוק למשמע הבשורה על מותו של הסופר יהושע קנז כתוצאה מנגיף קורונה. קנז תרם רבות לעולם הספרות, בין השאר בספר המופת "התגנבות יחידים" שכתב וכן באמצעות עבודות התרגום והעריכה שלו. משתתף בצער המשפחה על לכתו. יהי זכרו ברוך".

גם יו"ר אגודת הסופרים, צביקה ניר, ספד לו: "יהושע קנז היה יותר מראוי לקבל את פרס ישראל לספרות כסופר, עורך ומתרגם מוערך ורב פעלים. הרומנים שפרסם, סיפוריו הקצרים שכתב והתרגומים הרבים שערך הציבו אותו בלב ליבה של החברה והתרבות הישראלית".