ביוני האחרון, "בילי", דוקו המגולל את מתווה חייה של בילי הולידיי, הוצג במסגרת פסטיבל דוקאביב 2020. הסרט, שביקש להציג את סיפורה הנורא של הזמרת שהפכה לאייקון, זכה לביקורות חיוביות למדי והצליח לטלטל את הצופים. כעת, סרט חדש אודות קורותיה של הולידיי צפוי להגיע למסכים. הפעם לא מדובר ביצירה תיעודית אלא בסרט עלילתי, שמסתמן כהבטחה גדולה וכאחד ההימורים המרכזיים של שירות הסטרימינג הולו, שמתחרה בהפקות הרבות של נטפליקס ואמזון.

הסרט המדובר של הולו, שקרוי "The United States vs. Billie Holiday" (ארצות הברית נגד בילי הולידיי), עוד לא הגיע למסך, אבל הוא כבר מזכה את השחקנית המתחילה אנדה דיי בהייפ בלתי מבוטל. מדובר בתפקיד הראשי הראשון של דיי, המוכרת בעיקר כזמרת אר'נבי, וכדי להבטיח שהופעתה תהיה נטולת פגמים - היא עשתה הקרבות של ממש. בראיון ללסלי אודום ג'וניור במסגרת הפרויקט של מגזין וראייטי, "Actors on Actors", סיפרה הזמרת כי היא השילה כ-18 קילוגרמים ממשקלה לטובת התפקיד.

לדבריה, "בעצם התעללתי בגוף שלי למשך זמן רב. אני צוחקת אבל לא ממש צוחקת. הכנסתי את המשפחה שלי לזה: הכנסתי את עצמי לזה. ירדתי מ-74 קילו ל-56 קילו, והייתי מדברת כמוה (הולידיי, שג"מ). אני לא מעשנת או שותה, אבל התחלתי לעשן סיגריות ולשתות אלכוהול". עבור דיי, לא היה מדובר רק בהתמסרות למלאכת המשחק אלא גם כניסיון להתמודד עם חרדה וחוסר ביטחון בכישוריה כשחקנית. "לא שאני ממליצה לאנשים לעשות את זה", תיארה את התהליך הפיזי שעברה, "פשוט הייתי נואשת כי זה היה התפקיד הראשון שלי. ביקשתי מאלוהים שייתן לי את כל הכאב והטראומה, ביקשתי ממנו שייתן לי את הכאב שלה ואת הטראומה שלה".

בילי הולידיי, 1939 (צילום: Michael Ochs Archives/Getty Images)
אנדרה דיי תיכנס לנעליה של הזמרת האייקונית. בילי הולידיי | צילום: Michael Ochs Archives/Getty Images

זה לא הצעד היחיד שנקטה דיי על מנת להתחבר לדמותה של הולידיי. בהמשך הראיון סיפרה הזמרת כי "קיבלתי את התפקיד ב-2018. קראתי את כל מה שיכולתי לשים עליו את היד. הקשבתי לכל ראיון. התברר שהתשתי את האינטרנט בחיפוש תמונות של בילי הולידיי". בנוסף לכך, הזמרת גם ניסתה לשנות את קולה כך שישמע כמה שיותר דומה לקולה הגס של הולידיי: "כל פעם ששרתי חשבתי, אוקיי, (הבמאי) הולך לשמוע את זה ולפטר אותי. יש ניצחון ויש כאב בקול שלה. אז בשבילי זה היה כזה, חייבים להגיע לשם. זו תהיה הפרשנות שלי, אבל זה חייב להיות שם". 

הסרט, שצפוי להגיע לשרת הסטרימינג הולו ב-26 בפברואר, מבוים על ידי לי דניאלס ("פרשס", "אימפריה") ומבוסס על ספרו של יוהאן הרי "Chasing the Scream" (לרדוף אחרי הצרחה). דיי איננה הזמרת הראשונה שנכנסת לנעליה של הולידיי - וגם דיאנה רוס בכבודה ובעצמה גילמה את מלכת הבלוז, בסרט הביוגרפי "הליידי שרה בלוז" ב-1972 - תפקיד עליו הייתה מועמדת לאוסקר. לצד דיי ישחקו בסרט גם טרוונטה רודס ("אור ירח"), גארט הדלונד ("טרון: המורשת") ונטשה ליון, שתזהו מ"כתום זה השחור החדש". ליון תגלם בסרט את השחקנית ההוליוודית טלולה באנקאד. וכמו דיי, גם ליון לא תהיה הראשונה לשחק את התפקיד הזה, אחרי שפאג'ט ברוסטר נכנסה לנעליה של באנקד במיני סדרה "הוליווד", שעלתה בשנה שעברה בנטפליקס.