ביום שישי האחרון, השחקנית הצרפתייה ולנטיין מונייה חשפה בעיתון "לה פריזיאן" שהיא נאנסה על ידי הבמאי רומן פולנסקי בבקתת הסקי שלו בשווייץ ב-1975, כשהייתה בת 18. אתמול, פולנסקי הכחיש את ההאשמות בהצהרה דרך עורך הדין שלו, ושוקל לתבוע את העיתון. כך או כך, פולנסקי לא יעמוד לדין בגין ההאשמות האלה, מכיוון שבשווייץ זמן ההתיישנות על אונס הוא 20 שנה.

מונייה סיפרה לעיתון שהיא ביקרה בבקתת הסקי של הבמאי (שהיה אז בן 42) עם חברים, ושלאחר ארוחת הערב הוא הזמין אותה לחדרו והיא נענתה, מכיוון שבגילה הצעיר "החיים עדיין לא לימדו אותי להיות חשדנית". כשהגיעה לחדרו, היא מספרת, הוא קיבל את פניה בעירום, הכה אותה, הסיר את בגדיה בכוח ואנס אותה. לדבריה, היא הייתה בטוחה שהוא ירצח אותה כדי שהיא לא תספר לאף אחד, אבל לאחר האונס הוא התנצל בפניה בדמעות. עורך דינו של פולנסקי טוען שזהו עוד ניסיון של התקשורת לרדוף את הבמאי, בעיקר לקראת צאת סרטו החדש. "פולנסקי לא ישתתף במשפט תקשורתי", מסר עורך הדין, "וגם אני לא".

View this post on Instagram

A post shared by Band Of Sisters / BOSS (@band_of_sisters_paris) on

זו כמובן ממש לא הפעם הראשונה שצצו האשמות מהסוג הזה כלפי פולנסקי. המקרה הידוע ביותר הוא המעצר שלו בשנת 1977, אז הודה באשמת קיום יחסים עם קטינה בת 13, אבל נמלט מארה"ב לצרפת לפני גזר הדין שלו. עקב כך, הבמאי נותר בחזקת מבוקש בארה"ב ולא יכול לחזור ולצלם או לקדם בה את סרטיו. גם בימים אלה, פולנסקי עדיין מבוקש שם לאחר שבקשות חוזרות ונשנות שלו להסיר את ההאשמות נדחו על ידי בית המשפט. ב-2017, שתי נשים האשימו את פולנסקי באונס - שחקנית לשעבר בשם רנאט לנגר סיפרה שהוא אנס אותה בשנת 1972, כשהייתה בת 15, והאמנית מריאן ברנרד טענה שתקף אותה ב-1975, כשהייתה בת 10. אישה נוספת שידועה רק בשמה הפרטי רובין, אמרה שהבמאי אנס אותה ב-1973, בגיל 16.

פולנסקי תבע בעבר גופי תקשורת שפירסמו את שלל ההאשמות כלפיו, וכזכור תבע אפילו את העיתונאי הישראלי מתן עוזיאל ב-2017. בית המשפט דחה את תביעתו של פולנסקי, והוא אף היה צריך לשלם לעוזיאל פיצוי על הוצאות משפטיות. פולנסקי ממשיך ליצור ולביים באירופה, ואף זכה באוסקר על בימוי הסרט "הפסנתרן" ב-2003. סרטו החדש, "קצין ומרגל", הוקרן לראשונה בפסטיבל ונציה בקיץ האחרון ומוקרן בישראל בימים אלה.