מודי בר און, שהלך היום (שני) לעולמו בגיל 59 אחרי מאבק במחלת הסרטן, היה מהדמויות הבולטות בעולם התרבות הישראלי, יוצר דוקומנטרי, עיתונאי ופרשן ספורט שהשאיר חותם על ישראלים בכל התחומים. בין הסופדים לו ברשתות החברתיות היו ראש הממשלה בנט והנשיא הרצוג, פוליטיקאים מכל קצות הקשת הפוליטית, וגם חברי "החמישייה הקאמרית", שבר-און היה בין כותביה, קבוצות כדורגל, עיתונאים ואנשי תרבות. 

"מודי בר-און היה הישראלי שכולנו אהבנו לראות", כתב עליו ראש הממשלה נפתלי בנט. "הילד החייכן מנשר, בן לפועל במפעל המלט וניצולת שואה, שהקפיד להישאר תמיד בגובה העיניים, גם כשטיפס והגיע ללב הקונצנזוס הישראלי". שר התברות חילי טרופר מסר: "במהלך עשרות השנים האחרונות תפקידיו של מודי בכל ערוצי התקשורת והבמות כמגיש, ככותב וכבמאי הגיעו לכל בית בישראל וייזכרו למשך שנים רבות בזכות הצבע הייחודי שלהם. ההגשה האינטלגנטית, המעמיקה והרחבה של מודי בשידורי ערוץ הספורט יחסרו לכולנו ובעיקר לעשרות אלפי הצופים שחיכו לשמוע אותו בכל פעם מחדש. תנחומים למשפחתו היקרה. יהי זכרו ברוך".

"מודי, חבר ותיק, חכם, נדיר ומצחיק. קולך הפך להיות חלק בלתי נפרד מקולו של הספורט הישראלי, מקולה של מדינת ישראל", כתב עליו שר החוץ יאיר לפיד. "תישאר בלבי תמיד. כבר מתגעגע". חבר הכנסת מהליכוד דודי אמסלם כתב: "מודי היה מראיין בחסד, איש ספורט עם הגשה ייחודית ושונה, אדם חריף ויוצא דופן בנוף התקשורת".

הנשיא יצחק הרצוג צייץ: "בין עולמות הספורט, ההיסטוריה והתרבות, הוא היה לפני הכל ישראלי אוהב עמו וארצו. הוא חרש את ההיסטוריה ואת הארץ לאורכן ולרוחבן, שיקף לנו כל העת את קווי המתאר שלנו כעם, כחברה וכמדינה, והזכיר לנו שבסוף - הכל אנשים".

"במוצאי שבת, במשדר המקדים לגמר ליגת האלופות בערוץ הספורט, הפנמתי שתם הטקס", סיפר הערב שדרן הספורט רון קופמן במהלך תוכניתו ברדיו 103FM. "קולו הסדוק של מודי בר-און, שליווה כתבה לקראת משחק הגמר, הכניס אותי לדה-ז'ה-וו עם מאיר איינשטיין לתוכנית 'שבת ביציע' ששודרה לפני חמש שנים וחצי ובה הוא בישר לאומה שהוא חולה במחלה קשה. מודי לא בישר, דוברות בי"ח איכילוב היא זו שהודיעה את דבר מחלתו לעולם". מודי היה אדם ששמר על פרטיותו בדיוק כמו מיורה (מאיר). הם לא היו טיפוסים של ברנז'ה, של להתלטף וכל הדברים האלה. מיורה היה עיתונאי ושדר עם חתימת קול נדירה. מודי היה מוסד של תרבות ומוסד של ספורט. סטנד אפ, תסריטאות, יצירה דוקומנטרית נדירה באיכותה והגשה אישית שנשענה על אהבה על ספורט, בעיקר לכדורגל". 

מודי בר און (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"סוג של אח גדול שיודע לתת פתרון אינטילגנטי לכל שאלה". מודי בר-און | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"המושג 'תבלו' שיצר ליווה את שידורי ליגת האלופות ב-26 השנים האחרונות", המשיך קופמן, "הוא היה בין יוצרי ומגישי ערוץ הקיבוץ שליוו את כל המשחקים בערב נתון. הסרטונים שכתב וביים לקראת משחקי הגמר באלופות היו יצירה, אי אפשר להגדיר אותם אחרת. הוא אהב גם כדורגל ישראלי - גם בפעמים המעטות שביקר, הוא עשה את זה בחן של אמן והתמקד בגופו של עניין ולא בגופו של אדם. מודי חלה בדצמבר 2021, עבר את כל הטיפולים הקשים שלמעשה החריבו את גופו, למד את המחלה, הבין והפנים את מצבו. היום בצהריים הוא סיים את הקדנציה כאן. בעונה הבאה של ליגת האלופות הוא כבר יגיש את האולפן בגן עדן, יביט באלוהים ובג'מעת המלאכים שלו ויאמר להם 'תבלו'. אומרים שלכל אחד יש תחליף, למודי בר-און לא יהיה תחליף כי הוא היה נדיר באיכותו".

"זה יום עצוב, אנחנו מרכינים את ראשנו עם לכתו של חברו האהוב מודי בר-און מעימנו", נמסר מערוץ הספורט. "אנחנו מחבקים את המשפחה ואת כל אוהביו". "המומים ומתקשים להאמין", אמר השחקן דב נבון. "עצוב על לכתו של מודי, חבר יקר, מקסים, מצחיק, חם ויוצא דופן. אוהב אותו. זו אבדה לכולנו, תנחומים למשפחה. יהי זכרו ברוך".

"קיבלנו בכאב גדול את הבשורה המרה על מותו של מודי בראון ז"ל, איש הטלוויזיה, היוצר ואוהד מושבע של הקבוצה", מסרה קבוצת הכדורגל הפועל חיפה. "משפחת הפועל אלמוג חיפה הבעלים יואב כץ, השחקנים, והצוות שולחים תנחומים למשפחה. המועדון מתכוון לקיים טקס לזכרו של מודי לפני המשחק הביתי הראשון בעונת המשחקים הבאה. מודי, תמיד תישאר בליבנו!". גם קבוצות הכדורגל הפועל תל אביב, בית"ר ירושלים ומכבי חיפה כתבו מילות פרידה לבר-און.

"מודי, עיתונאי נדיר, כותב מחונן ומספר סיפורים בדרכו הייחודית, המקורית ומעוררת ההשראה, היה מאוהב עד כלות בכדורגל הישראלי והתעקש תמיד להאיר את הצדדים החיוביים ולהעצים אותם מתוך אמונה מלאה כי יגרשו את החושך", כתבה ההתאחדות הישראלית לכדורגל על לכתו. "הקול הייחודי של מודי, הזווית המקורית, אהבת החינם שלו לבני האדם יחסרו לכולנו, חבריו וחברותיו בערוץ הספורט, שחקנים ופעילים, צופים וצופות. יהי זכרו ברוך".

"מודי היה הקפטן של הדור שלי", ספד לו השחקן טל פרידמן. "הוא היה סוג של אח גדול שיודע לתת פתרון אינטליגנטי לכל שאלה. תמיד היה אומר לך משהו שלא חשבת עליו. שהאיר מקום מפתיע. מעבר לזה שאהדנו אותה קבוצה אהבנו אותה מוזיקה. למודי אין תחליף, אין אנשים כמוהו". 

"בין שלל כשרונותיו ויצירותיו הנפלאות, מודי בר און חולל את השינוי הגדול ביותר, לטובה, בשידורי הספורט", כתב השדרן שרון דוידוביץ'. "הוא הראשון ש'פשט חליפה' ושידר לצופים בגובה העיניים. לא התנשא והיה אחד מהם. הוא המציא שפה, הוא המציא סגנון דיבור, הוא המציא טלוויזיה. קוסם של מילים, מעריץ של המשחק. יהי זכרו ברוך".

רינת קליין, מנכ"לית HOT8, הערוץ שהפיק רבות מהסדרות התיעודיות שבר-און יצר עם שותפתו ליצירה ענת זלצר, אמרה: "בין יתר כישרונותיו, מודי היה יוצר דוקו מהשורה הראשונה שיצירותיו תמיד עסקו בהיסטוריה הישראלית ותרמו נדבך נוסף להבנתנו את החיים במדינה. יצירותיו העל זמניות יישארו כנכס צאן ברזל תרבותי והוא יחסר לנו מאוד".