הסערות סביב סיום תפקידו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ממשיכות להעסיק את מדורי החדשות, אבל אותנו ב-mako תרבות הוא מעניין מסיבות אחרות לגמרי. אחרי שמנוי יורשו המיועד סוכל ומונה לו ממלא מקום חלופי, אלשיך מגיע לשיא פרסומו בדיוק כשהוא יורד לו מהבמה הציבורית, ובאופן לא מפתיע, הפרסום מלווה בנימה מעט מבודחת. לא מדובר בלעג משולח רסן, אבל התחושה ההולכת וגוברת היא שהמפכ"ל היוצא הולך ונהפך לדמות קאלט מטופשת ואהובה.

ברגע הגורלי הזה בקריירה הענפה של אלשיך, דווקא יאיר נתניהו זיהה את המשך דרכו הציבורית כשכינה אותו "שילוב מיוחד של טוני סופרנו ואיש הגשם". אין הכוונה לומר שהאבחנה הפסיכיאטרית וההתפתחותית של נתניהו ג'וניור הייתה מדויקת, אבל הבדיחה המגושמת היא הסנונית שמבשרת את בוא האביב ההומוריסטי. עד היום היינו חייבים לקחת אותו ברצינות בגלל התפקיד, עכשיו אפשר לשחרר את הצחוק שהבלענו כל הזמן הזה. סוף כל סוף אלשיך חופשי להגשים את ייעודו האמיתי ולהפוך למם אינטרנטי על זמני - גראמפי קאט הישראלי.

רוני אלשיך (צילום: יונתן סינדל לפלאש 90)
גראמפי קאט הישראלי או מה? | צילום: יונתן סינדל לפלאש 90

לא מאמינים לי? אתם מוזמנים להציץ בכפולת העמודים שלשום ב"ידיעות אחרונות" לסיקור תוצאות הסקר על אמינות המשטרה. יותר ממחצית הכפולה הוקדשה לקולאז' תמונות של אלשיך בשלל תנוחות והבעות. הפרצוף העגול והמשופם קיבל יותר מקום מהטקסט המלווה ומתוצאות הסקר. כמו ג'וניור, גם בידיעות הבינו מה הזיכרון המרכזי שיישאר לנו מהמפכ"ל היוצא. לא פועלו, לא הריבים עם ראש הממשלה ולא התעקשותו למול את בניו במו ידיו (כן כן). רק דבר אחד יישאר - הוודג', הוודג' המושלם והמתוק הזה שירד לנו מהשמיים כמו מלאך עם כתמי עמבה על החולצה.

רוני אלשיך (צילום: מרים אלסטר לפלאש 90)
מדובר במלאך | צילום: מרים אלסטר לפלאש 90

מה הופך את אלשיך לזהב אינטרנטי? התשובה האינטואיטיבית תהיה השפם. מי בימינו עוד הולך עם שפם? רק היפסטרים והשפם האירוני שלהם. והנה אלשיך נושא את השפם המיושן שלו בלי שמץ אירוניה או מודעות עצמית. השפם שהפך כבר לסמל לשוטרים ברחבי העולם, הונח ברישול על פניו של השוטר הראשון במדינה, לא היינו יכולים להמציא שפם יותר טוב למפכ"ל. שפם של פעם, לא עבה או מטופח במיוחד, שפם שהפך לחלק בלתי נפרד מהפרצוף. כדי לברר את הסוגיה, פנינו למומחי הפוטושופ שלנו, לברר איך ייראה המפכ"ל היוצא בלי השפם שהפך לסמלו המסחרי. התוצאות לפניכם:

רוני אלשיך (צילום: מרים אלסטר לפלאש 90)
זה לא אלשיך בלי שפם | צילום: מרים אלסטר לפלאש 90

כפי שניתן לראות, אלשיך אמנם מאבד מעט מהקסם שלו בלי השערות על שפתיו, אבל בואו נודה, הפרצוף עדיין מטופש למדי ובעיקר מתוק במידה לא הגיונית. לא, גם אם הוא יחליט להוציא את סכין הגילוח מהבוידעם, אלשיך לא יוכל להסיר את אבקת המתיקות מפניו העגולים. במעבר מתמונה לתמונה ניתן לראות שהוא לא מסתפק רק בהנחת הוודג' המושלם מול המצלמה, אלא מקפיד כל הזמן לדגמן הבעות פוטוגניות וחינניות. כבר במבט חטוף ברור שהוא פספס את הקריירה לטובה נולד, דוגמן הבעות מוגזמות של שאטרסטוק:

רוני אלשיך (צילום: יונתן סינדל לפלאש 90)
סובלים מבעיות בתפקוד המיני? יש פתרון פשוט ודיסקרטי | צילום: יונתן סינדל לפלאש 90

רוני אלשיך (צילום: יונתן סינדל לפלאש 90)
שש סדרות שעשו לנו נעים בלב. היכנסו | צילום: יונתן סינדל לפלאש 90

רוני אלשיך (צילום: יונתן סינדל לפלאש 90)
מחקרים מוכיחים: עד עכשיו אכלתם את החציל שלכם לא נכון! | צילום: יונתן סינדל לפלאש 90

אז הבעות יש לבחור, ברוך השם. אבל אי אפשר לקבוע שהוויראליות שהוא ניחן בה נעוצה רק בהבעות. זה לא רק השפם, לא רק כובע המשטרה ואפילו לא הפנים העגולות. זה הכל ביחד, המכלול, ההוויה. זה בדיוק מה שהופך אדם או תמונה למם אינטרנטי משובח, הוויה שלמה ומושלמת, כזאת שאי אפשר להגדיר במילים אבל כולם מבינים ברגע שהם רואים. לאלשיך יש את הקסם הזה, הוויה בולטת, יחידה במינה, ועם זאת ניתנת להזדהות, מוכרת. הוודג' של אלשיך מוכר לנו עוד לפני שפגשנו את אלשיך עצמו, הוא לא היה נוגע בנו כך אם הוא לא היה לוחץ על זיכרונות שחרוטים כבר במוחנו.

כמה מוכר? הנה כמה דברים שנראים בדיוק כמו אלשיך: קארל וינסלו מ"אריזה משפחתית"; אנדי סיפוויץ' מ"NYPD" (בכלל, נדמה שאלשיך נראה כמו כל השוטרים משנות התשעים, אבל שוטרים בסדרות אמריקאיות, כאלה שמבזבזים את כל המשמרת שלהם מול החנות של הדונאט); איש המונופול, וילפורד ברימלי, פושע זעיר מסרט בורקס ישן, סופר מריו, ויקטור מ"סמי הכבאי" ועוגיות חיוך; כפי שציינו כבר, הוא נושא דמיון חד פעמי לבכיר הממים האינטרנטיים גראמפי קאט, גם לסמל של פרינגלס, איש המונופול והסימן של השוטר בווייז.

View this post on Instagram

A post shared by Grumpy Cat (@realgrumpycat) on

כמו שניתן להבין, הפרצוף הזה היה איתנו מאז ומעולם, והוא ימשיך ללכת איתנו עד שגברים עם עודף משקל יפסיקו לגדל שיער מתחת לאף. איתרע מזלו של מפכ"ל המשטרה היוצא, והוא נאלץ לשאת את האיקוניות העל זמנית על פניו. אבל מה לעשות, כל אחד צריך להסתדר עם מה שנתן לו אלוהים, ועם מה שאנחנו בני האדם החלטנו לעשות עם יצירת הבורא. סורי אלשיך, זה מה שהולך להיות מעכשיו, נכנסת כלאחר כבוד להיכל התהילה של האינטרנט הישראלי, המקום שאתה נכנס אליו בלי שתרצה, ולעולם לעולם לא תוכל לעזוב.