"סבא התרגש בטירוף": יממה לאחר הפוסט שכבש את הרשת, ובו תועד ספר "הארי פוטר" עם הקדשה בעברית לילדה בשם נועם בלב עזה - היום (ד') שב העותק לידיה של נועם נורבאש, שמאז אותה הקדשה כבר הפכה לדיילת אוויר צעירה. בריאיון לחדשות 12 התאחדה נורבאש עם אבשלום רוזנק, חייל המילואים שמצא את הספר בשטח, והשניים סיפרו על הפרשה יוצאת הדופן. 

"זה היה מרגש בטירוף, זה תפס אותי לא מוכנה", סיפרה נורבאש לעמליה דואק, כשלצדה רוזנק והספר של "הארי פוטר" שחזר לזרועותיה. "לא חשבתי שמשהו ששייך לי יהיה בעזה, ואני בעיקר שמחה שאבשלום מצא אותו, שזה הגיע לידיים שהיו צריכות את הספר הזה". כשנשאלה על נסיבות ההגעה של הספר לרצועת עזה, אמרה ש"זו שאלה טובה. יש לנו תיאוריה שאבא שלי היה סמג"ד באוגדת עזה באותן שנים, ובאחת השבתות שהלכנו לבקר אותו כנראה שזה פשוט נשכח שם. איך הוא התגלגל מאז, זו שאלה טובה".

רוזנק, שסחב את הספר עב הכרס בחזרה לישראל, סיפר: "זה היה אירוע מאוד מרגש. הכיתה שתחת פיקודי, יצאנו לסריקות סביב איזשהו פיר שמצאנו, והגענו לאיזו קסבה קטנה שהיו בה המון אמל"ח ומלא דגלי חמאס, זה היה אזור מאוד חמאסי. ופתאום אתה מוצא ספר בין ההריסות, כשפתחתי אותו וראיתי את ההקדשה זה הרג אותי. זה מאוד מאוד ריגש אותי ואמרתי שאני חייב להחזיר את זה לארץ ולמצוא את הנועם הזאת". לדבריו, לא חלפה שעה מרגע פרסום הפוסט עד שנורבאש כבר אותרה.

"אני חושבת שמכרה של המשפחה קישרה בין נועם ודוד ועשתה אחד ועוד אחד. זה היה טירוף", הוסיפה נורבאש, וסיפרה על התגובה של סבה שהיה חתום על אותה הקדשה: "הוא התרגש בטירוף, היום בבוקר אבשלום וסבא דיברו בטלפון וזה היה איזה קלוז'ר. סבא גם נלחם במלחמות ישראל, והוא נכה צה"ל, והוא אמר לאבשלום שזה ממש החזיר אותו אחורה". "זו הייתה שיחה מרגשת מאוד", סיכם רוזנק.

הפוסט הוויראלי שהוליד את הסיפור פורסם אתמול בעמוד הפייסבוק של הסופר יאיר אגמון, שם נכתב: "אני מנסה להגיע לבחורה ששמה נועם שיש לה סבא ששמו דוד ליבנה/דוד בן הרוש וזה הסיפור. יש לי חבר אהוב ששמו אבשלום (שמשרת כמ"כ א' ביחידה מובחרת) וכבר חודשיים נכנס ויוצא מעזה, הוא נלחם במקומות הכי קשוחים, היחידה שלו מצאה כמויות מטורפות של עמדות שיגור, מצבורי נשק, ומנהרות, כבר שמונים ימים שהוא במילואים, זה פשוט מטורף".

"לפני כמה ימים, בסריקה שהוא עשה, באחד הבתים ההרוסים, הוא מצא פתאום בין השברים ספר של הארי פוטר! בעברית! 'הארי פוטר ואוצרות המוות', זה הספר האחרון בסדרה", המשיך אגמון, "וכשהוא פתח את הספר הוא ראה שם הקדשה, יפה ומתוקה! הקדשה משנת 2011, של סבא דוד, לנכדתו נועם. ובתוך כל הקרבות, והיריות, והפיצוצים, והמתח המבצעי, הספר הזה, עם ההקדשה הזאת, היה עבורו כמו שלוק של אוויר. כשנלחמים בעזה אפשר לשכוח שיש חיים פשוטים ויפים, שבהם סבא קונה ספר לנכדה האהובה שלו, שמפתיעה אותו בהתנהגות של אחריות בזמנים קשים.

"אבשלום החליט, שבפעם הבאה שהוא יוצא מעזה, הוא יחזיר את הספר לנועם הנסיכה, או לסבא שלה דוד המתוק. הוא לקח את 'הארי פוטר ואוצרות המוות', וקרא בו מדי פעם, כשהייתה לו הזדמנות, וכשהוא קרא הוא ממש הרגיש כאילו הוא מצא אוצר בתוך המוות. והיום בבוקר הוא חזר הביתה מהצבא, ואני הבטחתי לו שאני אעזור לו למצוא למי הספר הזה שייך, ולסגור את המעגל הזה. אז אם אתם מכירים את סבא דוד או את הנכדה נועם, אני ממש אשמח שתראו להם את הפוסט הזה".

בהקדשה כתב הסב לנכדתו: "נועם נכדתי, כל יום את מפתיעה אותי לטובה בהתנהגות של אחריות בזמנים שהתקשיתי בתפקיד בייביסיטר. אוהב אותך, נסיכה שלי. סבא דוד".

בשיחה עם mako סיפרה אתמול נורבאש על כוונתה להיפגש עם רוזנק. "המטרה היא קודם כל להגיד תודה ולשמוע אותו קצת", הסבירה, "בעיקר משמח שהספר הזה עשה לו טוב, אני מאמינה שהספר היה אמור להגיע לשם בשביל שאבשלום ימצא אותו. אולי אקח רק את הדף הקדשה של סבא שלי ואת הספר אשאיר. הם כתבו שישמחו להחזיר לי אותו, אבל בכנות זו לא מטרת המפגש, בעיקר לשמוע ממנו ולהגיד לו תודה על הסיפור המרגש הזה".