מסכמים שנה: כבכל שנה אזרחית, פורום מבקרי הקולנוע בישראל התכנס בסוף השבוע האחרון ובחר את הסרטים, השחקנים והיוצרים המצטיינים של שנת 2023. בפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר זכה "7 ברכות" של הבמאית איילת מנחמי, שזכה גם בפרס הסרט הטוב ביותר בטקס פרסי אופיר האחרון. הסרט היה נציג ישראל לאוסקר, אך לא נכנס לרשימה הקצרה של המועמדים לפרס הסרט הבין-לאומי הטוב ביותר שהוכרזה לפני כשבוע וחצי.

זו השנה האחת עשרה שחברות וחברי הפורום מעניקים פרסים לסרטים הטובים של השנה. הפורום מורכב מנציגים משלל גופי התקשורת בישראל, מהמרכז והשוליים. שיטת הבחירה מתחילה בבחירת מועמד אישי של כל מבקר ומבקרת ובהמשך. מטעם מערכת mako, חברים בו המבקרים זוהר צלח ורועי אבן. 

בפרס הסרט התיעודי הטוב ביותר זכה "חידת שושני" של מיכאל גרינשפן ו"הרף התחתון ביותר" של נור פיבאק. בפרס הבימוי זכתה איילת מנחמי על "7 ברכות", כשאת פרס התסריט קטף עמית אולמן על "העיר הזאת". אולמן קטף גם את פרס תגלית השנה של חברי הפורום.

מתוך "העיר הזאת" (צילום: באדיבות דרומהפקות, יחסי ציבור)
מתוך "העיר הזאת" | צילום: באדיבות דרומהפקות, יחסי ציבור

ריימונד אמסלם זכתה בפרס שחקנית השנה על עבודתה ב"7 ברכות" כשאת פרס שחקן השנה קיבל שמואל וילוז'ני על "הדרך לאילת". בפרס ההישג האומנותי זכו נילי פלר וגיא נמש על העריכה ב"מותו של הקולנוע ואבא שלי גם" ובפרס הסרט הבין-לאומי הטוב ביותר זכה "רוחות אינישרין".

יושבי ראש פורום מבקרי הקולנוע, יהונתן צוריה ונעמה רק, סיכמו את בחירותיהם של חברי וחברות הפורום: "השנה האחרונה הייתה מהקשות שעברו על מדינת ישראל. למרות המצב ועל אף שחלקינו משרתים במילואים ומתמודדים עם אובדן של קרובים וחברים, החלטנו גם השנה להתכנס כדי להוקיר ולכבד את היוצרים, היוצרות והיצירות של השנה החולפת. תפקידה של האמנות היא להעניק מרחב של נשימה ושל הרהור. לעיתים הקולנוע מציע לנו בריחה למקום בטוח ונעים, ובמקרים אחרים מאפשר לנו לעבד את הרגשות שלנו מול הדימויים והדמויות על המסך".

"אומנות הקולנוע יכולה להיות חברת נפש נאמנה ברגעים קשים עבור חלקנו, ובתקווה נוכל גם להמשיך ליהנות ממנה בזמנים טובים יותר. לצד השמחה וההערכה הרבה שבהכרה בכוח היצירה, פורום מבקרות ומבקרי הקולנוע מבקש להרכין ראש ולהביע צער עמוק על כל הנרצחים והנהרגים באירועי ה 7.10 - ובמלחמה שבאה בעקבותיהם. אנו רוצים להביע גם את תמיכתנו הכנה בחטופים ובמשפחותיהם, ובכל מי שאיבד קרובים ויקרים בתקופה האפלה הזאת.

"ליבנו אתכם, בתקווה ובדרישה להשבת החטופים הביתה בריאים ובמהרה. רבים מחברי משפחת הקולנוע הישראלי, יוצרים ומבקרים, נפגעו קשות מהאסון שפוקד את המדינה ואנו מאחלים להם ולכולנו תעצומות נפש גדולות ומבטיחים שנעבור את זה ביחד ונשתקם ונעבוד יחד לבניית חברה טובה ואוהבת יותר". זו השנה האחת עשרה שחברות וחברי הפורום מעניקים פרסים לסרטים הטובים של השנה. הפורום מורכב מנציגים משלל גופי התקשורת בישראל, מהמרכז והשוליים. שיטת הבחירה מתחילה בבחירת מועמד אישי של כל מבקר ומבקרת ובהמשך – במידה ואף מתמודד לא זוכה בסיבוב הראשון ל 50- אחוז מהקולות - נערכות הצבעות בסיבוב שני ולעיתים שלישי, עד לבחירת הזוכה".