ג'וני דפ, אדם שכבר ידע שנים סוערות בחייו, ככל הנראה יזכור את שנת 2020 בתור אחת המורכבות ביותר. השחקן המצליח, שמתמודד בימים אלה עם מפלה כמעט בלתי נמנעת, הגיע לבית המשפט בבריטניה בקיץ האחרון לטובת דיונים בתביעת הדיבה שהגיש נגד צהובון הסאן הבריטי, לאחר שכונה באחת מהכתבות בו "בעל מכה". ארבעה חודשים לאחר מכן דפ התבשר כי תביעתו נדחתה ותוך ימים ספורים כבר התבקש לעזוב את "חיות הפלא 3", פרויקט שהיה אמור להיות הסרט הגדול הבא שלו - אך מעריציו יצאו לקמפיין אינטרנטי שנועד להחזיר לו את התפקיד, צעד שבינתיים לא זכה להצלחה. ובזמן שדפ עוד מנסה להפוך את ההחלטה במשפט אחד, והגיש ערעור לבית המשפט (על אף הבהרה של השופט כי אין בכך טעם), ראשו כבר שקוע במאבק משפטי אחר.

כתבה נרחבת שפורסמה אמש במגזין ההוליווד רפורטר, ונכתבה על ידי טטיאנה סיגל, מצביעה על כך שאם הקרב המשפטי שדפ ניהל בבריטניה מול הצהובון היה מלוכלך - זה שהוא צפוי לנהל בקרוב בארה"ב אמור להיות שערורייתי עוד יותר. דפ, כזכור, הגיש בעבר תביעת דיבה נוספת, הפעם נגד גרושתו אמבר הרד, ודורש ממנה תשלום של 50 מיליון דולר לאחר שפרסמה, לטענתו, מאמר במגזין הוושינגטון פוסט בו סיפרה על ההתעללות שחוותה מצדו. הרד, יש לציין, לא הסבירה באף שלב בדבריה כי מדובר בדפ, אך השחקן נותר בשלו. על פי מרבית ההערכות, דפ צפוי להפסיד גם כאן.

לפי פרטים חדשים שנחשפים באותה כתבה, ההליך המשפטי הנוסף שדפ מנהל - שגם נדחה מספר פעמים לאור התפרצות הקורונה והתפטרות עורכי הדין של הרד - צפוי לערב חשיפה הנוגעת לחייו האישיים של השחקן, לפיה הוא ניהל קשרים "רומנטיים" עם עוד שלוש שחקניות מוכרות: אנג'לינה ג'ולי, מריון קוטיאר וקירה נייטלי. כל אחת משלוש הנשים הללו כיכבה לצד דפ בסרט אחר מלפני עשור - ג'ולי ב"התייר", קוטיאר ב"אויבי הציבור" ונייטלי ב"שודדי הקאריביים" - כשלפי עורכי דינה של הרד, ההגדרה "רומנטיים" נוגעת ליחסים מיניים בהם דפ היה מעורב עם כל אחת מהשחקניות במהלך העשור האחרון. דפ, מצדו, התנגד כבר ביולי לעירוב אפשרי של קשריו האישיים במשפט, וטען כי אותם מסמכים הם "לא רלוונטיים" וכי הם "נועדו להטריד אותו". אף על פי כן, השחקן מחויב למסור לבית המשפט את כל אמצעי ההתקשרות בינו לבין השחקניות. 

Getty Images (צילום: Jeff Spicer; GettyImages IL)
הקשר ה"רומנטי" ייחשף? אנג'לינה ג'ולי | צילום: Jeff Spicer; GettyImages IL

מלבד ג'ולי, קוטיאר ונייטלי - שיחסיהן הקרובים עם דפ היו רק בגדר שמועה, אם בכלל - כמה מהאקסיות האחרות של השחקן כבר מצאו את עצמן עמוק בתור אותה מערבולת משפטית: השחקנית אלן בארקין, ששיחקה לצד דפ ב"פחד ותיעוב בלאס וגאס", מסרה עדות לבית המשפט (במסגרת התביעה נגד הסאן) בה תיארה כיצד השחקן השליך כלפיה בקבוק יין, טענה אותה דפ הכחיש. עדותה של בארקין, מסבירה סיגל, צפויה לצוף מחדש גם בתביעה השנייה; מנגד, האקסיות וינונה ריידר ו-ונסה פאראדי דווקא יצאו להגנתו של דפ, ומסרו הצהרות בהן טענו כי האשמותיה של הרד לא אמינות בעיניהן.

במסגרת הכתבה, סיגל עוסקת גם באחת התקריות הנפיצות ביותר בסכסוך בין דפ להרד: בקבוק הוודקה שהשחקנית הטיחה לעברו. בעוד עורכי דינו של דפ טענו כי מדובר בגילוי אלימות מצדה של הרד, היא טענה כי זה היה חלק מוויכוח סוער שהתחולל בין השניים, וכי השחקן החזיק אותה כבת ערובה במשך שלושה ימים. עורכי הדין אף חשפו תמונות גרפיות של הפציעה הקשה באצבעו של דפ - פציעה שאילצה אותו לטוס במיוחד ללוס אנג'לס מאוסטרליה ולעבור שם טיפול רפואי. לפי סיגל, אותה נסיעה לא מתוכננת של השחקן גרמה להשבתה בת שבועיים של אחד מסרטי "שודדי הקאריביים" בכיכובו, שצולם באותו זמן, השבתה שגררה נזק כספי לא קטן עבור אולפני דיסני. לדבריה, כל יום בו ההפקה הייתה מושבתת עלה לדיסני כ-350 אלף דולר, כך שהנזק המצטבר של אותה פציעה הגיעה לכדי חמישה מיליון דולר. 

Getty Images (צילום: John Phillips; Getty Images IL)
הפציעה גרמה לדיסני לאבד מיליונים. דפ ואמבר הרד בשנת 2016 | צילום: John Phillips; Getty Images IL

ולמרות העזיבות וההסתבכויות, לדפ יש לפחות תפקיד אחד באופק. הסרט העצמאי "Minamata", העוסק בצלם מלחמות שנוסע ליפן כדי לתעד את השפעותיה של הרעלת כספית על התושבים (מחלת המינאמאטה), זיכה את השחקן בפרס מיוחד על "רגישות ויזואלית ייחודית" במסגרת פסטיבל קולנוע פולני - רק שגם שם הייתה דרמה לא קטנה מאחורי הקלעים. לפי סיגל, המשכורת של דפ, שהייתה צנועה מאוד מלכתחילה ונעה סביב שישה מיליון דולר (לפי מקור אחר, מדובר במיליון דולר בלבד), נחתכה בחצי לאחר שבעלי הממון של הסרט לא היו מרוצים מתביעה אחרת שהוגשה נגד השחקן, בה הוא הואשם בכך שחבט בחבר צוות במהלך צילומי הסרט "City Of Lies" משנת 2018. גם כאן, דפ מכחיש את הטענות נגדו. 

"פשוט אי אפשר לעבוד איתו עכשיו", הסביר לסיגל אחד מראשי האולפנים בהוליווד, "הוא רדיואקטיבי". אבל האם זה אומר שהכל אבוד? לא בהכרח. "זה כמו עם מל גיבסון, אף אחד לא אומר שאנחנו לא צופים בסרט הזה או לא קונים את ה-DVD בגלל שזה הוא", הסביר בכיר בתעשיית הקולנוע הגרמנית, "הקהל הכללי לא מאוד מתעניין באופי של הדברים כמו שאנחנו חושבים. ג'וני דפ הוא עדיין כוכב גדול מאוד. והעובדה שהוא חוזר לקולנוע העצמאי היא אולי דבר טוב לקריירה שלו. מנקודת מבט יצירתית, יש יותר מה לעשות שם מאשר בעולם של האולפנים". 

"ג'וני דפ הוא המקרה הגרוע ביותר של ניהול יחסי ציבור שליליים", הוסיף מומחה בניהול משברים בתקשורת, "אני משתמש בו בתור דוגמה כדי לומר ללקוחות שלי מה לא לעשות. זה לא מקרה של ירייה ברגל, הוא ירה לעצמו בפרצוף".