החקירה אודות הטרגדיה על סט הסרט "ראסט", בה אלק בולדווין ירה למוות בשוגג בצלמת האלינה האצ'ינס, טרם הסתיימה. ויש עוד חקירה אחת שנמצאת בעיצומה: העוקבים ברשת, שמוצאים התבטאויות מן העבר שבולדווין היה מעדיף לשכוח.

בשנת 2017 שוטר מקליפורניה ירה והרג את האזרח דילן טברס שהתנהג באלימות כלפיו. השוטר נתפס על חם בסרטון שתיעד את כל האירוע. בולדווין לא נשאר אדיש והחליט לצייץ על המקרה.

"אני תוהה איך זה בטח מרגיש להרוג מישהו בטעות...", כתב בזמנו השחקן על הירי בקליפורניה. עכשיו אותו ציוץ חזר לרדוף את בולדווין: לא עבר הרבה זמן עד שהופצו תמונות של בולדווין שצולמו רגעים ספורים לאחר אירוע הירי, שלוו באותו ציטוט: "אני תוהה איך זה בטח מרגיש להרוג מישהו בטעות".

"אולי אתה יכול לענות על השאלה הזו עכשיו?", כתבו גולשים רבים בטוויטר. "כשהצדקנים מדגימים צביעות", הוסיף משתמש נוסף. "זוכרים כשהמטומטם מהוליווד אמר 'אני תוהה איך זה מרגיש להרוג מישהו בטעות'? כשהזכיר ירי משטרתי במזרח קליפורניה. אז אלק איך זה מרגיש... העולם הוא עגול, במיוחד לאלה ששופטים אותו מהצד", קבע אחר. "מה שאתה נותן ליקום תמיד יהיה מה שאתה מקבל ביקום!!!", עוקב נוסף כתב לבולדווין. אחרים לא הסכימו עם המתקפה: "מוקדם מדי, אנשים. מוקדם מדי", צייץ משתמש אחד.

"כל מה שהם רצו זה למהר"

לפי דיווח של מגזין דדליין, האסון לא היה התקרית הבטיחותית הראשונה על סט הסרט "ראסט", ולא פחות משלוש פליטות כדור התרחשו על הסט. אחד הכדורים נפלט מאקדחו של כפיל הגוף של בולדווין, והשניים האחרים נפלטו בבקתה סגורה. על פי טענות של גורמים בהפקה, לפחות אחת מהתקריות כללה ירי בשוגג של נשק ששומש בסצנה כמה ימים לפני כן. לדברי אחד הגורמים, "אקדח פלט שתי יריות בבקתה סגורה. הם פשוט ירו בקול רם. מישהו החזיק את האקדח וזה פשוט קרה".

"הייתה צריכה להיות חקירה של מה שקרה", אמר אחד מאנשי הצוות, "לא היו הדרכות בטיחות. לא הייתה הבטחה שזה לא יקרה שוב. כל מה שהם רצו זה למהר, למהר, למהר". בנוסף, דווח באל איי טיימס כי אחד מאנשי הצוות נבהל מאוד מהתקרית, והחליט להתלונן על כך פני מנהל ההפקה. כפי שנכתב בהודעה מאת אותו איש צוות, "היו לנו שלוש פליטות כדור בשוגג. זה ממש לא בטיחותי". 

בנוסף, לאחר הטרגדיה התברר כי שעות ספורות לפני התאונה המזעזעת, שבעה עובדים מצוות הצילום של הסרט עזבו את הסט עקב מספר תלונות - זאת על פי דיווח של האל איי טיימס. מפעילי המצלמות ועוזריהם היו מתוסכלים מתנאי העבודה בסרט, המצולם בתקציב נמוך. הם התלוננו על שעות עבודה ארוכות, נסיעות ארוכות והמתנה ממושכת למשכורות שלהם. אחד מחברי צוות הצילום אף כתב בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא ועמיתיו נתקלו ב"הלנת שכר במשך שלושה שבועות, ביטול הסדרי השינה שלנו במלונות על אף שביקשנו אותם בחוזה שלנו, חוסר אחריות בנוגע להתנהלות מול נגיף הקורונה, ומעל לכל - נהלי בטיחות ירי לקויים. ובטיחות לקויה על הסט, נקודה". 

האלינה האצ'ינס (צילום: instagram)
האלינה האצ'ינס | צילום: instagram

לאחר ההתפטרות, אותו חבר צוות טען כי בהפקה "הביאו ארבעה אנשים שאינם מהאיגוד כדי להחליף אותנו, וניסו להזעיק שוטרים כדי להרתיע אותנו". כמו כן, נאמר כי עוד לפני תחילת צילומי הסרט היו מספר נשקים (אנשים המופקדים על הנשקייה בסט ואחראים על הטיפול, התחזוקה, התיקון והבטיחות של כלי הנשק והתחמושת) שדחו את הצעת התפקיד בגלל חששות סביב תקציב הסרט.

במקביל, על פי דיווח של מגזין הניו יורק פוסט, אחראי הנשק שהיה אמון על הטיפול באקדח שגרם למותה של האצ'ינס הובא לסט הסרט "ראסט" רק "זה עתה", על רקע מחאתם של אנשי הצוות. העובד, שזהותו לא פורסמה, נשכר להחליף אדם אחר בעקבות הכאוס שהתרחש על הסט, זאת על פי גורם מקורב. 

מחברת ההפקה של "ראסט", LLC, נמסרה תגובה לידיעות הנ"ל. "הביטחון של הקאסט ושל אנשי הצוות שלנו הוא בעדיפות העליונה של הפקת הסרט, ושל כל מי שקשור לחברה שלנו. על אף שלא היינו מודעים לאף תלונה רשמית שהוגשה בדבר בטיחות התחמושת או האביזרים על הסט, אנחנו נערוך חקירה פנימית של המפיקים שלנו, בזמן שההפקה מושהית. נמשיך לשתף פעולה בחקירה של רשויות סנטה פה, ונציע שירותי תמיכה נפשית לקאסט ולאנשי צוות בתקופה הטרגית הזו".

אתמול שבר בולדווין שתיקה והחליט להגיב על הטרגדיה. "אין לי מילים להעביר את ההלם והעצב בנוגע לתאונה הטראגית שלקחה את חייה של האלינה האצ'ינס, אישה, אמא ועמיתה נערצת שלנו", כתב בטוויטר. "אני משתף פעולה עם החקירה המשטרתית באופן מלא כדי להבין איך הטרגדיה קרתה. אני בקשר עם בן זוגה, והצעתי את תמיכתי בו ובמשפחתו. נשבר לי הלב בשביל בעלה, בנם, וכל מי שהכירו ואהבו את האלינה".