בלה ת'ורן היא שחקנית ("הבייביסיטר"), כוכבת ערוץ דיסני לשעבר ("שייק"), בימאית סרטי פורנו וסלבריטאית מסקרנת מאוד באופן כללי. והיא גם אישה שהרוויחה שני מיליון דולרים תוך פחות משבוע רק מפרסום של תכנים אישיים ברשת חברתית. ת'ורן הצטרפה לפני פחות משבועיים לרשת החברתית OnlyFans (אונליפאנס, למעריצים בלבד), והצליחה לשבור את שיאי המעקב וההכנסות של הרשת כבר מרגעי ההצטרפות שלה.

לטענתה, ת'ורן הרוויחה את מיליון הדולרים הראשונים שלה ברשת תוך יממה, ובאותן 24 שעות ראשונות של חברות באונליפאנס, החשבון שלה היה פופולרי כל כך עד שהקריס את שרתיה של הרשת. ת'ורן, אגב, איננה הסלבריטאית היחידה שמעבירה עוד ועוד חלקים מנוכחות הסושיאל שלה לאונליפאנס, ולפניה עשו זאת גם הראפרים קארדי בי וספארי, שורה ארוכה של כוכבי ריאליטי דוגמת בלאק צ'יינה ודורינדה מדלי ("עקרות בית אמיתיות"), ולא מעט משפיענים ויוצרי תוכן שונים לרשתות חברתיות.

הסיבה לנהירה אל אונליפאנס ברורה: כסף. אונליפאנס מאפשרת לגולשים לעקוב בלעדית אחרי יוצרים שמעניינים אותם, ומעודדת את הנעקבים לייצר תוכן איכותי ונחשק יותר - כזה שאיננו כפוף לחוקי הצנזורה וכללי הקהילה של אינסטגרם, טוויטר או פייסבוק. גולשי אונליפאנס, המכונים, ובכן, פאנס (מעריצים) משלמים סכום חודשי קבוע (אצל ת'ורן תשלמו 20 דולרים בחודש) על התוכן הבלעדי שהם מקבלים, והמודל העסקי של הרשת מבכר את היוצרים ומעביר להם 80% מדמי ההרשמה האלה. ת'ורן - שעל פי חישוב מהיר מתהדרת כבר ביותר מ-120,000 עוקבים ברשת - הסבירה לאל. איי. טיימס כי היא מעבירה חלקים מהכנסותיה באונליפאנס לארגוני צדקה, וכן טענה שהיא משתמשת בשירות גם לצורכי מחקר עבור סרט חדש שהיא מפיקה.

View this post on Instagram

ONLY FANS ^^^^

A post shared by BELLA (@bellathorne) on

אונליפאנס הושקה בבריטניה ב-2016. שנתיים לאחר מכן, נרכשו 75% ממניות חברת האם שלה על ידי איש העסקים הרוסי ליאוניד רדווינסקי, שבין יוזמותיו העסקיות הקודמות נכללת פלטפורמת תוכן נוספת - אתר מצלמות הרשת MyFreeCams, שמאפשר לגולשים מרחבי העולם לשוחח זה עם זה או להופיע זה מול זה בשיחות וידאו ובצ'ט כתוב. עיקר הטראפיק של MyFreeCams מגיע מגולשים שמחפשים תוכן מיני ברשת, ומרבית השיחות בו הן בעלות תוכן פורנוגרפי מפורש - חלקו בחינם ומרביתו בתשלום. 

על אף שאונליפאנס מציגה חזית מקצוענית ו"נקייה" יותר מזו של MyFreeCams, גם בה נעשה שימוש נרחב לחיפוש וצריכת תכנים פורנוגרפיים. כיוון שהרשת מאפשרת הפצת תכנים פורנוגרפיים מפורשים, היא הפכה בשנים האחרונות לאפיק הכנסה עבור שחקני ושחקניות פורנו, שמעדיפים להימנע מעבודה עם חברות הפקה שמשלשלות לכיסן את רוב ההכנסות מהסרטים שהם מצלמים. באונליפאנס, לעומת זאת, הם מייצרים תוכן פרטי שיש להם את השליטה על אופיו, חשיפתו והתשלום שהם מקבלים עליו. הגולשים, מצדם, יודעים שהם מקבלים באונליפאנס תוכן פחות נצלני, שמגיע אליהם במהירות וביעילות ללא צורך בהרשמה נוספת או תשלום פרטני עבור כל סרט. בראיון לניו יורק טיימס מהשנה שעברה, סיפרה שחקנית הפורנו דני הארווד כי בחודש הראשון שלה כמופיעה באונליפאנס ב-2016, היא הרוויחה 257 דולרים בלבד, אך שבסוף שנת העבודה שם כבר הרוויחה יותר מ-50,000 דולרים בחודש - סכום שעלה מאז בעקבות החשיפה שהאתר צבר ברבות השנים. קארדי בי ות'ורן, אגב, הבהירו במפורש כי אין בכוונתן לפרסם בחשבונות האונליפאנס שלהן תמונות עירום או תכנים פורנוגרפיים.

במשך שנים הייתה אונליפאנס מעין סוד ידוע עבור צרכני ויצרני פורנו, ועבור יוצרי תוכן שרצו למקסם את הרווחים על יצירתם. אולם בשנה האחרונה נרשמה תנועה ערה של כוכבים מסורתיים יותר אל הרשת, בעיקר נוכח משבר הקורונה, שהשבית חלק ניכר מפעילותם הציבורית של הסלבס, ופגע בהכנסותיהם עקב צמצום הפרסום בחשבונות האינסטגרם והטיקטוק שלהם. אונליפאנס, לעומת זאת, דיווחה כי בחודשים מרץ ואפריל - שיאה של תקופת הבידוד בגל הקורונה הראשון - נרשמה אצלם עלייה של 75% בנרשמים לרשת, וגידול של 3.7 מיליון משתמשים. בנוסף, בסוף חודש אפריל שוחרר השיר "Savage" בביצוע משותף של הראפרית מייגן די סטליון וביונסה, ובו שורה שמזכירה את אונליפאנס ושרומזת כי ביונסה עשויה גם היא להצטרף לשירות. הנבואה הזו טרם התממשה, אבל הפופולריות של ביונסה ושל השיר עוררה עניין נוסף באונליפאנס, שיכולה לסמן את הנקודה הזו בזמן כחדירה המוחלטת שלה אל המיינסטרים.