המתיישבים של קטאן

למי: שלושה או ארבעה משתתפים, בני 10 ומעלה
מה צריך: את משחק הקופסה הבסיסי או אחת מחבילות ההרחבה
למשחק המתיישבים של קטאן, או בשם שבאמת כולם קוראים לו - קטאן, יש בעיה אחת: הוא מינימום לשלושה משתתפים ומקסימום לארבעה. אם ההרכב המשפחתי או כמות השותפים לדירה שלכם הוא כזה - זכיתם. לא סתם אנשים שמשחקים בו מכורים אליו והפייסבוק מלא בקבוצות למציאת פרטנרים לפי איזור חיוג - קטאן זה משחק מדהים. הוא ארוך (כל סיבוב הוא בין שעה לשלוש), הוא משלב יכולות של אסטרטגיה, כריזמה אישית ומזל עם קוביות. המטרה היא להגיע ל-10 נקודות ראשון, שאותן מקבלים על ידי בניית ישובים וערים על הלוח, פחות או יותר. מי שיבין את החוקים המורכבים ולא יפחד מהתדמית הסחית שנוצרה סביבו, עלול למצוא את עצמו משחק קטאן גם הרבה אחרי שמגיפת הקורונה תחלוף. (מיטל שבח)

דיקסיט

למי: שלושה עד שישה משתתפים, בני 8 ומעלה
מה צריך: את חפיסת הקלפים של דיקסיט או אחת מחבילות ההרחבה
קשישה עם מקל הליכה לכודה בתוך שעון חול. צפרדע מיואשת לבושה בשמלת כלה. איש שעשוי מפתקיות צועד בסופה. לא, לא מדובר בדימויים מהתת-מודע של חגית מ"האח הגדול", אלא בדיקסיט, משחק חברה מהפנט שכנראה הומצא על ידי שתי מכשפות שבאו להטריל. החוקים: המשתתפים מקבלים שישה קלפים מסויטים. כל אחד בתורו מניח קלף הפוך על השולחן ומודיע על אסוציאציה. לדוגמה: נינט (זה יכול להיות כל דבר, אבל בבקשה, תנסו נינט. לא תתחרטו). שאר המשתתפים בוחרים מתוך החפיסות שלהם קלפים שלדעתם עשויים להתאים לנושא שהוכרז. הקלפים נחשפים, ועל המשתתפים לנחש מה הקלף המקורי.

כאן מגיע המכשול: אסור שאף אחד לא ינחש אותך, אבל גם אסור שכולם ינחשו אותך. רק חלק. כאמור, סיוט. בגלל שהמוחות המעוותים מאחורי דיקסיט ממשיכים לעשות אופיום ולחלום על תיקים עם פרצוף אנושי או שתי נמלים בקרב סיף, כבר יצאו עשר חבילות הרחבה לתענוג הזה - כל אחת מומלצת ומחורפנת יותר מהשנייה. עוד פלוס: בערך כל קלף שלישי רלוונטי לקורונה. (אהרון גבע)

פתקים

למי: שלושה שחקנים ויותר, בני 8 ומעלה
מה צריך: דפים ועטים
"פתקים" (הוגים במלעיל) הוא משחק מאוד פשוט להבנה. כל משתתף במשחק לוקח חבילה של פתקים, עליהם הוא יכול לרשום כל דבר שבעולם - מפרויד ועד דרדסים, מבוב הבנאי ועד סרסיי לאניסטר, מה שעולה לכם בראש - מקפל אותו לשניים או שלושה ומכניס לקערה. מתחלקים לקבוצות (או יחידים, בתנאי שאתם מעל שני אנשים) והמשחק מתנהל בשלבים: בשלב הראשון, למי ששולף פתק מהקערה יש דקה להסביר בכמה שיותר מילים מה רשום על הפתק, כשכל ניחוש מזכה בנקודה. בשלב השנ,  שולף הפתקים יכול להשתמש רק במילה אחת כדי לתאר את הפתק ואילו בשלב השלישי הניחושים יתבצעו על ידי פנטומימה. הקבוצה המנצחת היא זו שצברה את מירב הנקודות כמובן.

רבים נוטים לרמאות ומחזירים פתקים שהם לא יודעים איך להתמודד איתם, אבל אל תפלו בשקרים הרגילים של "אני לא יודע מי זה". מי ששלף פתק - חייב להביא לפיצוחו עד תום הסיבוב. לא הצלחתם? נגמר הסיבוב. אם לא ידעתם איך לתאר את דלית זריהן במשפט או במילה אחת, דמיינו איך היא מרגישה.

חוץ מאדרנלין בכמות מפתיעה וההזדמנות לצפות באחרים מזיעים, פתקים הוא משחק מעליב בצורה מענגת. הרדוקציה של סלבס, דמויות היסטוריות ופוליטיקאים מצומצמים למילה אחת או לאף מילה בכלל, היא נקמה קטנה של האדם האנונימי באישיות הידועה. אבל גם בלי הטוויסט הביקורתי הזה, לראות את בני המשפחה שלכם מגלמים דמויות, ביניהן דוד מרדכי וביבי, בוודאות יגרום לכם לראות אותם באור אחר ואחרי כל כך הרבה ימים יחד בבית, זה לא פחות מהכרחי. (צליל הופמן)

קלפים נגד האנושות (Cards Against Humanity)

למי: שלושה משתתפים ויותר, בני 16 ומעלה
מה צריך: את חפיסת הקלפים הייעודית (אפשר להוריד בחינם ולהדפיס בלינק הזה)
נתחיל באזהרה: המשחק הזה ממש לא מיועד למשפחות, ובטח שלא לצעירות שבהן. נמשיך בהדלקה: אין צורך לצאת לרכוש גרסה פיזית של המשחק, והוא זמין להורדה חינם באינטרנט. Cards Against Humanity פשוט להבנה כמעט כמו שהוא ממכר. זו חבילת ענק שמורכבת משני סוגי קלפים - שחורים ולבנים. על השחורים יש שאלות או משפטים שזקוקים להשלמה, ועל הלבנים יש אינסוף תשובות אפשריות. הטוויסט במשחק הוא מה שרשום על אותם קלפים לבנים: משפטים שנלקחו היישר מתיבת פנדורה של פטישים מיניים, בדיחות שחורות וגועל נפש אחד גדול. כל משתתף בוחר קלף לבן אחד, למשל "נקרופיליה", כשהשאלה היא "איך איבדתי את הבתולים" - ובעל הקלף השחור בוחר את התשובה המקורית והמוצלחת ביותר בעיניו. משחק לאנשים רעים במיוחד שלא מאבדים סבלנות תוך זמן קצר. (רועי אבן)

דוראק

למי: שניים עד שישה שחקנים, בני 10 ומעלה
מה צריך: חפיסת קלפים סטנדרטית
הייחוד של דוראק, שמשחקים עם חפיסת קלפים רגילה (והמהדרין מוציאים את הקלפים שמתחת לשש לפני כן), הוא כפול: קודם כל, מדובר במשחק שמתמקד לא בניצחון, אלא בהימנעות מהפסד, ומהתואר "דוראק" - טיפש או משוגע ברוסית. חוץ מזה, הוא מתרחש בכמה מוקדים של קלפים על השולחן, מה שלכל הפחות יוצר אווירה פעלתנית. לזה אפשר לצרף גם את ההשתתפות הפעילה של כל השחקנים בכל סיבוב. אמנם יש תורות וסדר, אבל הרעה יכולה לבוא מכל שחקן בכל שלב - דוראק הוא משחק של מתקפות לפי תור (כל שחקן "תוקף" את השחקן שיושב מימנו ומאתגר אותו למצוא קלף גבוה יותר מאותה הסדרה), אבל בכל שלב מותר גם לשחקנים האחרים בשולחן לאתגר את אותו המותקף. 

גם הקלף הגלוי בתחתית הקופה, שקובע איזו סדרה תהיה "הקוזר" (או "השליט", אם אתם שחקני ברידג' שנקלעו לשולחן בנסיבות טרגיות), תורם לא מעט: גם מבחינה אסתטית וגם מבחינת המתח שנבנה כשהקופה מידלדלת, ויושבי השולחן מנסים כמיטב יכולתם לחשב איך להיפטר ממספיק קלפים בזמן כדי לזכות בו, ואז להפסיד גם ככה לזה שקיבל את המלך והאס כבר לפני חמישה סיבובים. (ארז וול)

IQ Puzzle

למי: שחקן אחד ויותר, מגיל 9 ומעלה
מה צריך: אחד מסדרת הפאזלים (נמכרים כאתגר בודד או במארזים של 5 ו-11 אתגרים). 
טלפון להזמנות 077-9978087
במבט ראשון זה נראה כמו צעצוע התפתחותי לתינוקות. קופסונת בגודל של חפיסת קלפים סטנדרטית ובתוכה ארבעה עד עשרה חלקי פאזל בצורות שונות ובצבע אחיד. כל מה שצריך לעשות - וזה עד כדי כך פשוט שאין אפילו צורך בהוראות הפעלה - הוא להרכיב את החלקים כך שתושלם הצורה שמופיעה על האריזה. נשמע פשוט? אז תקשיבו, אנשים בגירים שחושבים שקטן עליהם: זה לא.

שמו של המשחק בהחלט הולם את החוויה. משהו מסתורי, שלא אנסה בכלל להסביר מהו, הופך אפילו את אחד הפאזלים הפשוטים בסדרה (כולה ארבעה חלקים. ולא תגידו חלקים של צורה מורכבת במיוחד, הם בסך הכל אמורים להיות מלבן כשהם יהיו גדולים) לשבירת ראש מענגת-מתסכלת שאפשר להתמודד איתה לבד או בקבוצה, בגיל 8 או בגיל 80. כאילו, אני יודע, יש מיליארד ושלושה משחקים שמוגדרים "9 עד 99", אבל זה המקרה הנדיר שבו יש אשכרה כיסוי להבטחה.

הטגליין של סדרת הפאזלים המתעתעת הזאת הוא Brain Fitness, וזה שוב מאוד הולם. אפשר ממש להרגיש את המוח מזיע בניסיון לסדר את הצורות, וגם כשזה כבר מצליח מתגלה טוויסט בעלילה: קחו פאזל שהרגע סיימתם להרכיב, ערבבו מחדש את החלקים, הסתערו עליו במבט של "בסרט הזה כבר הייתי" ותגלו שאין לכם מושג איך לסדר את זה מחדש. משהו בחיווט של המוח פשוט מסרב לזכור את התהליך ומכריח אתכם להתחיל מאפס. כמו קובייה הונגרית, הייתי אומר אם הייתי מהאנשים האלה שהצליחו פעם לפתור קובייה הונגרית, או לצורך העניין פאה אחת שלה. אבל שלא תטעו: סדרת ה-IQ Puzzle מאתגרת לא כי אני מטוטמם אלא כי ככה היא. ואם יש לכם סבא כמו שפעם היה לי, שילוב של סבלנות אינסופית ופצחנות אינהרנטית, אז זה בכלל מושלם לימים המטורללים האלה. (תומר קמרלינג)

סט (Set)

למי: שני שחקנים ויותר, בני 6 ומעלה
מה צריך: את חפיסת הקלפים הייעודית
סט הוא סוג של הכלאה בין הצבעים של טאקי והחרדה הקיומית של ג'אנגל ספיד, והם משתלבים ביחד למשחק רגיש ומתחשב, שעלול לעצבן אתכם מאוד אם אתם אנשים תחרותיים. על הקלפים מופיעות שלוש צורות אליפטיות שונות עם שלוש דוגמאות שונות בשלושה צבעים שונים, ונחשו מה, המטרה של המשחק היא להרכיב סט בן שלושה קלפים באמצעות אלו שמונחים על השולחן. אחרי שתבהו דקות ארוכות ב-12 צורות אמורפיות שפרוסות על השולחן תוכלו לצעוק "סט" אם אכן מצאתם כזה, ואז תזכו בנקודה. רוב המשחק עובר בסריקה אובססיבית של השולחן ולכן הוא בהחלט מתאים למי שמחפש רגעים ארוכים של שקט, בשילוב המון אנדרנלין ודריכות. כן משפחות עם ילדים, זה בעיקר אתם. (אילי פארי)