כבר יותר מ-20 שנה אנשים ברחבי העולם לא מסוגלים ליישב את הסוגיה הבוערת - האם לג'ק מ"טיטניק" היה מקום? הוויכוח מתבקש, בהתחשב בהפתעה ותחושת התסכול שמגיעה כאשר ברגע האחרון של הסרט הסוחף (זאת אומרת, ממש סוחף) אנחנו נאלצים לשלוח את גיבור הסרט, בגילומו של לאונרדו דיקפריו, אל מותו בלב ים, בגלל שהוא לא מצליח למצוא מקום על קורת העץ הגדולה עליה הוא ואהובתו רוז צפו בזמן שקיעת הספינה. עכשיו מתברר שבמידת הצורך, דיקפריו יודע להסתדר נהדר בעת סכנה בלב ים, ואפילו להציל אחרים. 

על פי דיווח של הדיילי מייל הבריטי, השחקן המוצלח הציל אדם שנפל מספינה ונאבק על חייו בלב ים, לא פחות ולא יותר. הכל התחיל כאשר דיקפריו ויתר חבריו, בהם זוגתו הדוגמנית בת ה-22 קמילה מורונה, שהו על יאכטה במהלך שיט בקאריביים. בשלב מסוים, קפטן הספינה שמע על אדם הנמצא בסכנה בסמוך לאחר נפילה ללב ים, וקיבל את אישורה של החבורה לשנות מסלול כדי לעזור לו. 

לאחר חיפוש של שעות ובתנאים לא נוחים, היאכטה אל אותו אדם בסכנה - בחור בן 24 ששהה לבדו בלב ים במשך 11 שעות ונופף בידיו. דיקפריו והחבורה חילצו אותו, רגעים ספורים לפני רדת החשיכה ותחילתה של סערת גשמים. לפי קברניט הספינה, מדובר היה ב"סיכוי של אחד למיליארד", ואלמלא היו בסביבה, מדובר היה במוות וודאי עבור אותו בחור.

מוקדם יותר השבוע היה זה בראד פיט, שותפו של דיקפריו לסרט "היו זמנים בהוליווד", שהעלה את הדיון הציבורי אודות סיכוייו של ג'ק לשרוד בלב ים במהלך "טיטניק". פיט, שזכה בפרס גלובוס הזהב לשחקן המשנה הטוב ביותר, עלה לבמה וציין את חברו דיקפריו כאחד האנשים להם הם מודה. "לא הייתי פה בלעדיך" אמר לו, והוסיף ש"אני הייתי חולק אתך את הרפסודה", בהתייחסות לאותה קורת עץ בה רוז, דמותה של קייט ווינסלט, השתמשה כדי להינצל.

למעשה, לשאלה האם לג'ק היה מקום על אותה "רפסודה" יש כבר פתרון מדעי. בשנת 2012 מכון הסמית'סוניאן האמריקאי לקח חלק בוויכוח על הסוגיה: במגזין הרשמי של המכון פורסמה כתבה בנושא, ואף הובאו תמונות מרחבי האינטרנט המדגימות כיצד ניתן היה לחלוק את אותה קורה, על מימדיה המדויקים, בין שני אנשים, כך שלמעשה לא הייתה לג'ק שום סיבה לשחרר את האחיזה ולהישלח אל מותו. גם בתכנית "מכסחי המיתוסים" של ערוץ דיסקברי נדרשו לאותה סוגיה, והוכיחו גם הם כי ג'ק יכול היה להינצל.