האם אפשר לזהות מישהו בהסתמך על תיאור מילולי של המראה שלו? בספר החידות של שחר פרדי כסלו "תנוכים משושים, שיניים רכות וחידות אחרות", שיצא לפני חודשיים בהוצאת אסיה, נעשה הניסוי הנ"ל: מאיירים מקצועיים ציירו פירות וירקות רק על פי תיאור מילולי שקיבלו, מבלי לדעת באיזה פרי או ירק מדובר, כך שהתוצאה לא תמיד תאמה את למקור. לכבוד פורים, חג המסכות והחלפת הזהויות, ניסינו ליישם את השיטה על הפרצופים הכי מזוהים מוכרים לנו - פרצופי הסלבס. 

זה הלך ככה: הכתבת נטע חוטר בחרה תמונה של מפורסמ/ת ישראלי/ת, כתבה תיאור מילולי של המראה שלה, ושלחה את התיאור למאיירת רחלי רוטנר - מבלי לגלות לה במי מדובר. רחלי ניסתה לצייר קלסתרון על פי התיאור שקיבלה בלבד, קצת כמו תהליך הרכבת קלסתרונים משטרתיים. 

לפניכם התיאור של נטע, ולאחריו האיור של רחלי, לעשרה סלבס ישראלים שונים. סימנו באיורים את ההערות הרלוונטיות מהתיאור. האם תצליחו לנחש באיזה מפורסמ/ת מדובר בכל חידה, על פי התיאור המילולי או האיור?

 הפתרונות מופיעים בסוף העמוד. בהצלחה!

 חידה 1

התיאור של נטע:

שיער ארוך וחלק, בטקסטורה משתנה ודרגות בהירות מתחלפות. עצמות לחיים קוצניות מעט, שפתיים שנראות כמו שני פלפלוני צ'ילי נוקשים ואדומים שמונחים זה על זה, ביניהן רמז לשיניים בוהקות. האף נראה כמו גליל צר וזקוף בגווני ברונזה, בבסיסו נחיריים זעירים. העיניים בהירות וגדולות, מעליהן מסוככות גבות שמנמנות, שעירות, צבועות ומסורקות היטב.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 

1) שפתיים כמו שני פלפלוני צ'ילי מונחים זה על זה.
2) עצמות לחיים קוצניות.
3) אף צר, נחיריים זעירים.
4) גבות שעירות ומסורקות.

(הפיתרון בסוף העמוד)

חידה 2

התיאור של נטע:

שיער מאפיר, גלי, מצמח לכיוונים מגוונים. מבנה פנים ינשופי, מחומש, במרכזו אף מקור דוקרני המעניק פרופיל עז, יווני. זקן בגווני אפור לבן, מעוצב, על פנים חיוורות מאוד. עיניים בצורת שקדים, כחולות מימיות, חמורות סבר. אוזניים מחודדות מעט, ערפדיות.

הציור של רחלי על פי התיאור:

1) מפנה פנים ינשופי, מחומש.
2) אף מקור דוקרני.
3) עיניים בצורת שקדים.
4) אוזניים מחודדות מעט, ערפדיות.

(הפיתרון בסוף העמוד)

 

חידה 3

התיאור של נטע:

פנים עגלגלות, חלקות, בגוון מוקה. שפתיים בשרניות, משורטטות, מתחתיהן שיניים בוהקות גדולות, צמד הקדמיות בולטות מעט, ארנביות. עיניים כהות, קטנטנות, מוגנות על ידי משקפי ראייה עדינות שמונחות על אף ממוצע. שיער חלק, קצר, בלורית שצבעה מתחלף תדיר, נראית כמו גל שמסתער על הקרקפת.

הציור של רחלי על פי התיאור:

1) שפתיים בשרניות, משורטטות, מתחתיהן שיניים בולטות.
2) עיניים כהות, קטנטנות.
3) משקפי ראייה עדינות.
4) בלורית שנראית כמו גל שמסתער על הקרקפת.

(הפיתרון בסוף העמוד)

 

חידה 4

התיאור של נטע:

פנים רבועות במקצת, ממוסגרות בשיער כהה ארוך, שופע וגלי, שביל בצדדים משתנים. על לחי שמאל שומה שבולטת בהתאם לגודש המייקאפ, מעטרת עצם לחי גבוהה. עיניים כהות וקטנות, מעט קרובות זו לזו, אף גדול יחסית שמתעקל מעט בסופו, אל עבר השפה העליונה. שפתיים מלאות באופן טבעי ומעודן. גומת סנטר קטנה, בלתי נראית בחלק מהתמונות, חותמת את הפנים.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 

1) פנים רבועות במקצת.
2) עיניים כהות וקטנות, מעט קרובות זו לזו.
3) אף גדול יחסית שמתעקל מעט בסופו, אל עבר השפה העליונה.
4) גומת סנטר קטנה.

 

חידה 5

התיאור של נטע:

פנים רבועות ממוסגרות בקארה בלונדיני, לעתים מסודר יותר ולעתים פחות, שביל בצד. עיניים עייפות, שמוטות מעט לצדדים, שקיקי נפיחות נתלים מתחתיהן. גבות בהירות שממשיכות את המראה הטבעי והמשוחרר של הפנים. אף ישר, מעט גדול, שפתיים דקות שצידיהן מחורצים לגובה. חיוך רחב שחושף שיניים ישרות וקטנות.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 

1) עיניים עייפות, שמוטות מעט לצדדים.
2) אף ישר, מעט גדול.
3)  שפתיים דקות שצידיהן מחורצים לגובה.
4) חיוך רחב שחושף שיניים ישרות וקטנות.

 

חידה 6

התיאור של נטע:

פנים אובאליות, מוקפות ברעמת תלתלים שחורה גדולה, קצותיהם בלונדיניים ומשאירים את הרושם החטוף של אריה. עיניים ירוקות, חתוליות, מרוחקות זו מזו, בולטות על רקע העור השחום. גבות כהות ועבות המסורקות מעלה. האף לא גדול, אבל בעל נוכחות מעט מחודדת, השפתיים עצומות, השפה העליונה והתחתונה באותו העובי, על סף העיגול במרכז הפרצוף.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 

1) רעמת תלתלים שחורה גדולה, קצותיהם בלונדיניים.
2) עיניים חתוליות, מרוחקות זו מזו.
3) אף בעל נוכחות מעט מחודדת.
4) שפתיים עצומות, שפה עליונה ותחתונה באותו העובי, על סף העיגול.

 

חידה 7

התיאור של נטע:

פנים מלאות, מעט מאורכות. לחיים תפוחות שמכווצות את העיניים הקטנטנות והמלוכסנות, המעט קרובות זו לזו. שיער חלק וכהה צמוד לראש בחצי קוקו גבוה. איברי פנים מיניאטוריים ביחס לפנים עצמם: אף כפתורי וקטנטן במרכז הפרצוף, מעט מחודד, שפתיים דקות, חייכניות, סנטר מעט בולט.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 

1) לחיים תפוחות.
2) עיניים קטנטנות ומלוכסנות.
3) אף כפתורי וקטנטן במרכז הפרצוף.
4) סנטר מעט בולט.

 

חידה 8

התיאור של נטע:

 שיער קצר, מאפיר, מדובלל, מרקמו שטיחי, שני מפרצים יוצרים משולש שיער על פדחתו (או, אולי, את האות M על ראשו ומצחו). על ראשו כיפה. פניו תפוחות, גבות סבוכות, כמעט נפגשות, מסוככות על עיניים קטנות וכהות, שקים מתחתיהן. אף גדול, מעוקל ומשתפל מעל פה קטן, רווח בין שתי שיניו הקדמיות, גומה בסנטרו.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 1) שיער מדובלל, שני מפרצים יוצרים את האות M על המצח.
2) פנים תפוחות.
3) גבות סבוכות, כמעט נפגשות.
4) עיניים קטנות וכהות, שקים מתחתיהן. 
5) פה קטן, רווח בין שתי שיניו הקדמיות.

 

חידה 9

התיאור של נטע:

שיער חלק, אדמדם, שביל בצד. גבות עבות ועיניים גדולות ירוקות. נמשים. אף ישר ועדין עם עליה קלה בקצהו, סולד. עצמות לחיים גבוהות, סנטר מעט בולט ומשולש, קטן למדי, יוצר את התחושה שהחיוך קרוב לרצפת הפנים. שיניים ישרות והרבה מהן, חיוך מעט ג'וקרי שקצוותיו מתעקלות כלפי מעלה, והשיניים העליונות והתחתונות נפגשות.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 

1) אף ישר ועדין עם עלייה קלה בקצהו, סולד. 
2) עצמות לחיים גבוהות.
3) סנטר מעט בולט ומשולש, קטן למדי.
4) חיוך מעט ג'וקרי שקצוותיו מתעקלות כלפי מעלה.

 

חידה 10

התיאור של נטע:

פנים רחבות, מחומשות. שיער קצוץ, מזדקר, תספורת מארינס צבאית חומה-אפורה, שיער עשיר בעל צפיפות סיב מרשימה. עיניים קטנות שמוסתרות על ידי משקפיים עדינים, שמונחים על אף מוארך ודק שמתעקל בקצהו, יוצר מבנה פנים ינשופי. שפתי חוטים דקיקות ומעוקלות המשוות מראה של אדם שמריח משהו מסריח.

הציור של רחלי על פי התיאור:

 

1) פנים רחבות, מחומשות. 
2) שיער קצוץ, תספורת מארינס צבאית עם צדעיים מאפירות.
3) אף מוארך ודק שמתעקל בקצהו, יוצר מבנה פנים ינשופי. 
4) שפתי חוטים דקיקות ומעוקלות המשוות מראה של אדם שמריח משהו מסריח.

 

פתרונות - הקליקו על התמונה לקבלת הפיתרון