כחברת כנסת לשעבר, אני יכולה להודות שלפעמים כמחוקקים אנחנו טועים, גם טעויות גדולות. מדיניות ההפללה של צרכני הקנאביס וההתנגדות להסדרתו, היא מסוג הטעויות האלו. רק בזכות עבודה קשה של פעילים שנלחמו נגד המוסכמות במשך עשרות שנים ושילמו מחירים כבדים, יחד עם פתיחת ענף הקנאביס הרפואי בישראל לפני למעלה מעשור, זוכה הקנאביס בשנים האחרונות להכרה שמגיעה לו. כולנו יודעים עכשיו שצמח הקנאביס יכול בשימוש מושכל ואחראי להביא לתועלת רפואית משמעותית ומשנה חיים עבור עשרות אלפי המטופלים בו, במגוון מחלות. אני מאמינה שאפשר לשנות. אנחנו בנקודת זמן שהתועלת כבר ידועה ושהשינוי צריך להגיע עוד בשנת 2021. זה יקרה, זה אפשרי.

הסדרת שוק הפנאי היא צעד נכון, צודק, הוגן ומתבקש, שגם יוביל לירידת מחירי הקנאביס הרפואי למטופלים. כחברת הקנאביס הרפואי הראשונה בארץ, אנחנו גם פונים למקבלי ההחלטות להפנות משאבים מהכנסות מיסוי שוק הפנאי העתידי (3-4 מיליארד שח בשנה על פי מחקר של מכון ירושלים לחקר שווקים), לסבסוד חולים אונקולוגיים וילדים המטופלים בקנאביס רפואי - זהו צעד הוגן, מתבקש ונכון מוסרית, שיאפשר ליותר מטופלים שידם אינם משגת,  להעזר בטיפול הכל כך יעיל עבורם, שכיום חלקם נאלצים לוותר עליו בגלל העלויות הגבוהות שלו.

20 אלף מקומות עבודה חדשים

ההסדרה תביא גם לפתיחת אלפי מקומות עבודה חדשים, כ- 20 אלף, על פי הערכות כלכלנים. חלק לא קטן מהם בעבודת חקלאות בחממות שנמצאות רובן בפריפריה. להבדיל מרוב ענף החקלאות, העבודה בחוות הקנאביס ברישיון בארץ זוכה לביקוש והעובדים בהם הם ישראלים וישראליות  בלבד - חקלאות מתקדמת, כחול לבן.להם יתווספו גם אלפי משרות חדשות של עובדים במפעלי הייצור, מוכרנים בחניות הקנאביס המורשות, אנשי שירות לקוחות, שיווק, שליחים ועוד. דבר הכרחי להתמודדות עם משבר הקורונה, שגרם לשיא באחוזי האבטלה.

הסדרה אחראית של שוק הקנאביס לפנאי, תאפשר גם לממן, (כפי שקיים במדינות שהסדירו את התחום), הקמת מערך הסברה מקיף ויעיל לבני נוער שתוצאותיו במדינות שביצעו אותו, מראות על ירידה משמעותית בשימוש בקנאביס, בגילאים אלו.

הנהגת קהילת צרכני הקנאביס היא הנהגה רצינית ומקצועית. הם מבינים שהפסקת ההפללה והסדרת שוק הקנאביס אינם הצעדים החשובים ביותר, וגם לעולם לא יהיו, אבל הם טוענים ובצדק ששינוי המדיניות בהחלט אפשרי, לא מורכב מידי לביצוע ולא נוגד את האינטרסים והערכים של אף אחד מהפלגים האחרים במערכת הפוליטית. לכן, הם יצאו בקריאה לכל מי שתומך בלגליזציה לחתום על הצעה משותפת לכל המועמדים לכנסת: תתחייבו לייצג אותנו, ואנחנו נתחייב לשקול בחיוב להצביע לכם, ובהמשך הם גם מצפים להסכמה מכל ראשי המערכת הפוליטית ועל ידי כך לכרות איתם הסכם ציבורי ששמו "הסכם ליגלייז 21".

כמה פשוט, כמה יפה, כמה דמוקרטי. כשהם פנו אלינו, וסיפרו לנו על התכנית – מיד החלטנו לתמוך, וכמונו הצטרפו חברות קנאביס נוספות. אני קוראת לכל החברות הפועלות בארץ בתחום הקנאביס הרפואי להצטרף ולתמוך בהסכם ליגלייז 21 ובקריאה משותפת לראשי המערכת הפוליטית שכבר הביעו תמיכה: נתניהו, לפיד, סער, מיכאלי, הורוביץ, גנץ – אל תחזרו בכם. להפך – צרו קשר וחתמו על הסכמה להצעה. למנהיגים המתלבטים: חברי הכנסת, בנט וליברמן ולמתנגדים, חברי הכנסת סמוטריץ, בן גביר ועודה, היפגשו עם יוזמי ההסכם, תקשיבו להם -  הם מגובים במחקרים רציניים מהארץ ומהעולם, מלאים בעובדות ונתונים מקיפים על כלל ההשלכות החברתיות והכלכליות מהמדינות בהן נעשתה לגליזציה, (כמו למשל ירידה בהיקף הפשיעה, ירידה דרמטית בפשיעה אלימה, במספר תאונות הדרכים הקשות, באחוז השימוש בקרב הנוער ועוד), תיוודעו לכל אלו ואם ההיגיון מוליך אתכם, גם אתם תשתכנעו.

הממשלה הנוכחית עשתה כבר צעד אחד קדימה והקימה צוות בין משרדי, לבחינת המדיניות בנושא. הוועדה עשתה עבודה מקיפה ומרשימה ובדו״ח המפורט שהגישה לממשלה, ישנה מסקנה ברורה: הוועדה תומכת וקוראת לקדם הסדרה חוקית של שוק קנאביס פנאי בישראל.

נקווה שהממשלה הבאה, תשלים את העבודה, תיישם את מסקנות הוועדה ותבצע בישראל את אותה הסדרה אחראית ומתבקשת.

 

 *יפעת קריב, חברת כנסת לשעבר וכיום סמנכ״לית ממשל וקהילה בחברת ׳תיקון עולם-קנביט׳