מחקר ישראלי חדש שלמוכיח כי קנאביס עשוי לסייע בהורדת לחץ דם בקרב מבוגרים מעל גיל 60. המחקר הוא פרי שיתוף פעולה של חוקרים מאוניברסיטת בן גוריון ומהמרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה ופורסם בכתב העת European Journal of Internal Medicine. הוא הראשון מסוגו שמתמקד בהשפעות קנאביס על לחץ דם, דופק ופרמטרים מטאבוליים, בקרב בני 60 ומעלה שסובלים מיתר לחץ דם.


במהלך המחקר הוערכו המטופלים באמצעות ניטור לחץ הדם במשך 24 שעות ביממה, בדיקות דם, בדיקות אק"ג ומדדי גוף שונים לפני ובמשך 3 חודשים לאחר סיומו. תוצאות המחקר מראות כי חלה ירידה משמעותית בערכי לחץ הדם הסיסטולי (לחץ השיא בעורקים שנוצר אחרי הזרמת הדם מהלב) והדיאסטולי (הרגע בין שתי פעימות כשהלב 'במנוחה') .

הערכים הנמוכים ביותר נרשמו אחרי צריכת קנאביס בשמן או באידוי ונמשכו כ-3 שעות. ההשפעה באה לידי ביטוי בשעות היום וגם בלילה, עם הקלה גדולה יותר בלילה. החוקרים העריכו כי הקנאביס, שניתן למטופלים באמצעות מרשם, מפחית את הכאבים ולכן עשוי לתרום להפחתת לחץ הדם.


ד"ר רן אבו-חצירה, ראש הפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן גוריון והמכון למחקר קנאביס חוקר את תחום הטיפול בקנאביס בקרב קשישים. הוא סבור כי מבוגרים הם הקבוצה הצומחת ביותר של משתמשי קנאביס וכי המחקר הוא חלק ממאמץ מתמשך לספק מחקר קליני על ההשפעות הפיזיולוגיות של קנאביס.