זה קרה לפני כשנה בעיצומו של משבר הקורונה בישראל. בין סגר אחד לשני. מ', תושבת נתניה בת 27 ובעלת אזרחות צרפתית וישראלית טסה מפריז לנתב"ג. לאחר שנחתה עשתה את דרכה למסוע המזוודות לאסוף את המזוודה שלה, לרוע מזלה המזוודה לא נמצאה במסוע. מ' נכנסה ללחץ. הייתה לה סיבה טובה לדאוג: שישה ק"ג חשיש מרוקאי שהבריחה לישראל כבלדרית בשווי של 1.5 מיליון שקלמ והיו אמורים להכניס לכיסה 100 אלף שקל.

היא פנתה שוב ושוב לעובדי חברת התעופה ונתב"ג שיעזרו לה לאתר את המזוודה שלה. "נראה לנו מוזר שהיא כל כך לחוצה", נזכר עובד בנתב"ג, "קורה שמזוודות הולכות לאיבוד ונוסעים עצבניים, אבל היא כל כמה דקות באה אלינו לברר לגבי המזוודה. הבנו שכנראה זה הרבה יותר מעוד סתם מזוודה".

אחרי כמה שעות זימנו עובדי המכס ושוטרי נתב"ג את מ' לקבל את המזוודה. מה שהיא לא ידעה שהשוטרים ועובדי המכס כבר עשו שיקוף למזוודה וגילו בתוכה 60 אריזות של חשיש מרוקאי משובח ביותר במשקל של שישה ק"ג.

מ', נלקח לחקירה לחדר צדדי כדי להסביר האם מדובר במזוודה שלה ואיך הגיעו לשם שישה ק"ג חשיש. בהתחלה הכחישה שיש לה קשר לסמים. אבל בחקירה שנייה נשברה וחשפה הכול.

אנחנו חושפים כאן לראשונה את פרטי חקירתה הנותנים הצצה נדירה לרשת הברחות חשיש מרוקני היקר בעולם. הוא מוברח ממרוקו לצרפת ומשם ישירות לישראל.

"אין לי מושג איך הסמים הגיעו למזוודה שלי. אין לי קשר לחשיש", טענה. אבל לאחר שהוצגו בפניה הודעות שמפלילות אותה, היא שינה את גרסתה.

"בחור בשם אנטוני שגר בפריז הביא לי את הסמים כדי למכור בישראל. הוא מסר לי את האריזות של החשיש. עבור ההברחה הייתי צריכה לקבל 100 אלף שקל. אני לא סוחרת סמים ולא עבריינית", הסבירה מ' לחוקרי המשטרה, "אני רק מעבירה ומוכרת את החשיש לאחרים". 

עו"ד ג'קי סגרון (צילום: יח"צ)
צילום: יח"צ

"היא ניצלה את העובדה שיש לה אזרחות ישראלית וצרפתית כדי להבריח את החשיש לישראל. זו תופעה חדשה שהלכה והתגברה בזמן הקורונה. יהודים מצרפת יכלו להיכנס חופשי לישראל במהלך הסגרים. חלקם ניצלו זאת לשמש כבלדרים ולהבריח חשיש מרוקני לארץ", גילה קצין חקירות במשטרה, "הם מקבלים עשרות אלפי שקלים ויותר עבור כל הברחה. הכול תלוי בכמות הסם שהם מסכימים להבריח".

לשכת התביעות במשטרת מרחב השפלה הגישה נגד מ' כתב אישום חמור לבית המשפט השלום בראשון לציון בגין עבירות של יצוא וייבוא חשיש לישראל. פרקליטה , עו"ד ג'קי סגרון, הצליח להשיג עבורה הסדר טיעון מהחלומות. במקום לרצות שלוש שנות מאסר לפחות בכלא היא תרצה עונש מאסר של תשעה חודשים בעבודות שירות ותשלם קנס של 5,000 שקל לקופת המדינה.

חלק מרשת הברחת חשיש לישראל

מתברר שעשרות יהודים מצרפת המחזיקים באזרחות ישראלית משמשים כבלדרים של סוחרי סמים בצרפת ובארץ. החשיש המרוקני מוברח לישראל ונמכר באזור השרון (נתניה, חדרה) המשולש- כולל הישובים הערבים והשפלה (רחובות, לוד ורמלה). על פי הערכות המשטרה בשנה האחרונה הוברחו מאות ק"ג של חשיש מרוקני לארץ.

חוקרי המשטרה  בנתב"ג יחד בשיתוף עובדי המכס תפסו חשיש מרוקני מוחבא בבגדים וחפצים שונים, ביניהם מכפלות ומכנסיים, כיסוי לציצית ותפילין ומגבות שנתפרו במיוחד ובתוכן הוסלקו אריזות הסם. לעיתים בתוך בכל אריזה כ-250 גרם חשיש.

"בגלל שלא ניתן היה להבריח קוקאין וטוסיבי מדרום אמריקה בגלל הסגר על נתב"ג, החשיש המרוקני הפך להיות מבוקש ביותר בישראל כי הוא נחשב לחומר איכותי. זה סם יקר כמעט כמו קוקאין שלא כל אחד היה יכול להרשות לעצמו לקנות", הסביר קצין המשטרה, "העובדה שיהודים יכלו לרוב להיכנס לישראל באופן חופשי גרמה לכך שצרפת הפכה ללהיט ההברחות של החשיש לישראל".

הנה הנתון שמפתה את היהודים הצרפתיים-ישראליים להבריח את החשיש לישראל. ק"ג חשיש מרוקני נמכר בהרי הריף שבצפון מרוקו (תעשיית החשיש המרוקני הגדולה בעולם ממוקמת באזור זה) ב-2,000 יורו לק"ג. כשהסם היקר והמבוקש עושה את דרכו לצרפת מחירו קופץ ל-20 אלף יורו לק"ג. כאשר הסם עובר תחנה נוספת ומורכבת לארץ המחיר קופץ לרבע מיליון שקל. עסק משתלם לבלדרים ולסוחרים.

"על כל הברחה שאנחנו תופסים, להערכתי אנחנו מפספסים חמש", הסביר גורם במשטרה, "אבל אנחנו יותר ויותר שמים דגש על הטיסות מצרפת לישראל ועוקבים אחר נוסעים החשודים כמבריחים. בנינו פרופילים של הבלדרים ויש מעקבים מודיעניים בארץ ובצרפת כדי למפות את המעורבים בתעשייה הבריחת החשיש המרוקני לישראל".