על אף הוראת השעה של משרד הבריאות להגביל את מחירי חידושי הרישיונות, בפועל עלות הנפקת רשיון קנאביס נעה בין מאות שקלים בודדים לאלפי שקלים. מאז שיצאה לפועל האסדרה של משרד הבריאות, לא מעט רופאים הוגבלו על ידי היק"ר מסיבות שונות, חלקן תמוהות. כעת עומדת על המוקד אחת מהרופאות הידועות והאהודות בקרב מטופלי הקנאביס. ד"ר ליביה תמיר, שהנפיקה עשרות אלפי רישיונות בשנתיים האחרונות ומלווה מטופלים רבים בהתאמה ראויה של הטיפול בקנאביס. לפני 3 חודשים, הודיע ראש היק"ר, יובל לנדשפט, לד"ר תמיר כי עולים כשלים בהתנהלותה והטיל שלל הגבלות על רישיונה. בשבוע שעבר הגבילו את את הרשאתה להנפיק רישיונות. תמיר הגישה השבוע עתירה נגד לנדשפט אישית. המטופלים שחשים כי נעשה לה עוול, יקיימו מחר הפגנה מול ביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ בדרישה להחזירה לעבודה.

המחיר הכבד של הבריאות

בדצמבר 2019, הוציא משרד הבריאות הוראת שמטרתה היתה הסדרת עלויות חידושי רישיונות. על פי ההוראה, רשאים רופאים בשירות הציבורי לחדש רישיונות בעלות של 278 ₪ ובמקרים מסוימים, יגבו לכל היותר 350 ₪. בפועל, רוב הרופאים מחדשים את הרישיונות במסגרת פרטית בעלויות שמתחילות מ-1,000 ₪ ומאמירות לסכומי עתק. ד"ר תמיר, הייתה בין הרופאות הבודדות שלאורך כל הדרך המשיכה להעניק טיפול, גם במסגרת פרטית, בעלות הבסיסית של 278 ₪, עבור שירותים שרופאים רבים גובים עליהם מאות שקלים (שירותים כמו שינוי כתובת או הוספת משנעים). במרפאה של ד"ר תמיר - לא גובים עליהפ תשלום כלל. זוהי אחת הסיבות העיקריות להצלחה הגדולה שנחלה. ממשרד קטן עם מזכירה אחת, היא הקימה בשתי ידיים מערך מקיף שמספק שירות מהשורה הראשונה. על פניו, זו אמורה להיות הפנטזיה הגדולה של פתיחת הטיפול בקנאביס לשוק החופשי. אלא שכמו תמיד, השוק חופשי עד למידה שבה הוא משרת את האינטרסים של אלו שמנהלים אותו. הדברים מתחילים להסתבך, כשמתגלה לה יום אחד שההבנות שלה מול היק"ר עולות על שרטון.

"הכול התחיל כשפניתי אל היק"ר כדי לבקש מחשב נוסף", משתף גורם המקורב לתמיר. "העומס במרפאה נעשה כבד והרצון היה לאפשר לה לשלוח רישיונות מוכנים ולבצע הכנות מנהליות אחרות, לפני שהרופאה ניגשת לאשר ולחתום על המסמכים. כשנעשתה פניה למשרד, נאמר כי היא פועלת נגד הוראות משרד הבריאות, שהיא לא אמורה לעבוד בכלל".

קנאביס רפואי (צילום: אברורה וסיולי)
צילום: אברורה וסיולי

על מה מתבססת הטענה הזו?

"הטענות הרשמיות של משרד הבריאות כרגע הן כי המרפאה גבתהו כסף ישירות ממטופלים במקום דרך הקופות ושבחלק מהתיקים לא תועדו ונסרקו כל המסמכים כראוי. חשוב שנבין, נכון להיום אין רופא אחד בישראל שאינו גובה תשלומים באופן ישיר. בעניין התיעוד, ביקשנו הסברים מה מתנהל כרגע באופן לא תקין, כדי שנוכל לתקן וליישר קו. עד היום לא נאמר לנו באופן ברור מה דורש תיקון. מדובר במעל 13 אלף תיקים הם טוענים שאינם מתנהלים בצורה תקינה".

מתי הבנתם שלא תוכלו להנפיק רישיונות?

"הדברים קרו בהדרגה, כמה שבועות אחרי אותה שיחה לא נעימה עם המזכירה ביק"ר, פונה למרפאה לנדשפט בעצמו ואומר שאנחנו מנפיקים רישיונות ללא סמכות. הטענה הראשונית הייתה שאנחנו מוסמכים להנפיק רישיונות רק למטופלי כללית. בתחילת הדרך, ההסמכה באמת ניתנה רק לכללית, אלא שתמיר פנתה ללנדשפט באופן אישי וקיבלה ממנו אישור להנפיק למטופלי כל הקופות, היא אפילו מקבלת ממנו הפניה לתמיכה טכנית כדי לקבל עזרה בכל מה שתזדקק לו כדי לנהל את מטופלי הקופות. הדברים מתועדים. בשלב הראשון, בחודש יולי מודיעים לנו שאנו רשאים להנפיק רישיונות אך ורק למטופלי כללית".

אתם טוענים שהדברים היו ידועים?

"אגיד לך יותר מזה, באפריל 2014 פונה למרפאה יועצת רפואית מטעם היקר ומבררת איתנו עניין על איזה מטופל ושואלת למה הפקנו לו רישיון. המטופל היה במכבי והיא רצתה לדעת למה קיבל רישיון. הסברנו לה שקיבלנו אישור מלנדשפט והיא מתרצה ולא חוזרת אלינו יותר. חצי שנה אחר כך סוגרים את המרפאה".

מתי עוצרים את הפעילות לחלוטין?

"ב-4 לאוגוסט לנדשפט מגביל את פעילות המרפאה למטופלים קיימים בלבד ולא מתיר לנו לקבל מטופלים חדשים ולפני שבוע, הוא עוצר את הפעילות שלנו לגמרי. כרגע, אנחנו מתנהלים מכוח צו ביניים וחיים על זמן שאול".

"מחר יוצא המצעד הגדול של הקנאביס"

בין אם מדובר בעניינים בעלי טעם, או בהתנכלות ממניעים עלומים, דבר אחד בטוח – מי שישלם את המחיר הגדול ביותר הוא עשרות אלפי המטופלים שקיבלו עד כה שירות מד"ר תמיר. מדובר בחולים מכל קצות הקשת – מחולים אונקולוגיים ועד הלומי קרב. אביחי ויקטור סמילה, מטופל ופעיל ותיק בקהילת המטופלים, גייס את כל הגורמים המרכזיים בתחום ובחר לעשות מעשה. מחר, יום שישי, בשעה 9:00 בבוקר, הוא מזמין את הציבור הרחב לצעוד אתו אל ביתו של השר הורוביץ ברח' הפרדס 10 בתל אביב ולזעוק את זעקתם של המטופלים.

"רוב ראשי הקהילות שלנו כבר אישרו הגעה. גדי וילצ'רסקי, שלומי סנדק והרבה פעילים ותיקים אחרים כבר נרתמו ומתכוונים לצאת יחד איתנו לשים סוף לאבסורד הזה. לפי התגובות שאני מקבל כרגע, אני מעריך שנהיה סביב 400 אנשים. בהתחשב בעובדה שרוב המטופלים מתקשים מאוד לצאת מהבית, מדובר בקהל גדול מאוד".

הפגנה ד"ר לביה תמיר (צילום: facebook)
ההזמנה להפגנה בפייסבוק | צילום: facebook

מה אתם דורשים מחר משר הבריאות?

"זה לא הגיוני שרופאה שלומדת 7 שנים רפואה ועוברת מסכת התעללות בהתמחות ובסטאז', תתחיל סוף סוף ליישם את הידע והמומחיות שלה כדי לעזור לאנשים ואז יגיע פקיד, רוקח במקצועו ויעצור פעילות שלה בטענות הזויות. אם הבעיה היא בגבייה הישירה של התשלום, צריך לסגור את כל הרופאים בארץ. אם המסמכים לא תועדו כמו שצריך, אפשר לתקן את זה בחמש דקות. הטענה היא שיש לתקן 13 אלף תיקים ואף אחד לא מוכן לתת תשובה מה יש לתקן. אם המצב כל כך חמור, למה אישרתם לה לעבוד עד עכשיו?"

אתה חושב שמדובר בהתנכלות?

"למה משרד בריאות עושה איפה ואיפה ובזמן שרופאים גובים אלפי שקלים בתשלום ישיר ומתנהלים בברדק שלם, הוא בוחר להגביל את הרופאים שמיטיבים עם המטופלים? למה ד"ר נטליה כץ סגורה, רופאה שמטפלת בעיקר בילדים? למה אבא שלי, הלום קרב, צריך לשלם 1,100 שקל כדי לחדש את הרישיון שהוא תלוי בו בשביל הרווחה שלו? למה פוגעים לנו ברצף הטיפולי ומכניסים אותנו לחרדות? את ד"ר ליביה תמיר ורופאים מקצועיים והגונים אחרים סוגרים ומשאירים אותנו לחסדים של מאכערים שעושקים אותנו. מחר יוצא המצעד הגדול של מטופלי הקנאביס, מדובר בצו 8. כל מטופל שחפץ בחיים ובוחר בחיים, אני קורא לו להגיע – כי הצמח הזה נותן לנו חיים".