אישה בת 32 מקליפורניה, ארצות הברית, רצחה את בן זוגה ב-100 דקירות סכין, ולאחר מכן אף דקרה את כלבה האהוב. כעת, התובע הכללי בקליפורניה מקבל את טענתו של פסיכיאטר מומחה כי השפעת קנאביס היא שגרמה לה למעשה הנפשע – החלטה שעשויה להפחית את עונשה של העבריינית מפוטנציאל של 25 שנות מאסר, לכדי 4 שנים לכל היותר.

האירוע המדובר אירע ב-2018. על פי הדיילי מייל הבריטי, ברין ספייצ'ר בת ה-32 ביצעה את הרצח אחרי שתי שאיפות שלקחה מהבאנג של בן הזוג שלה. לטענתה, לאחר שצרכה קנאביס באמצעות באנג החלה ספייצ'ר לחוש ברע ו"לשמוע קולות". את הדברים אמרה בעדות שהשמיעה בבית המשפט בקליפורניה בשבוע שעבר.

בשלב הבא של מהלך הדברים, נטלה הנאשמת שלושה סכיני מטבח והתנפלה על בן זוגה. היא דקרה אותו בכל חלקי גופו, והותירה אותו עם פגיעות אנושות בלב, בריאות ובכלי דם מרכזיים, מה שבסופו של דבר הוביל באופן בלתי נמנע למותו. לאחר מכן דקרה גם את הכלב שבבעלותה מספר פעמים באמצעות סכין לחם. בבית המשפט לא צוין האם הכלב שרד את המתקפה.

באבחון שעברה ספייצ'ר על ידי פסיכיאטר פלילי, נקבע כי היא ביצעה את הרצח כשהיא נתונה במצב פסיכוטי, כאשר ההערכה היא שהגורם לכך הוא השימוש בקנאביס שעשתה זמן קצר לפני ביצוע המעשה. על אף שלא ניתן לקבוע בוודאות אם ספייצ'ר אכן צרכה קנאביס זמן קצר לפני הרצח, וכמובן שגם לא ניתן לקבוע במאת האחוזים האם הצמח אכן היה הגורם למצב הפסיכוטי בו ככל הנראה הייתה נתונה, התובע הכללי החליט לקבל את הטענות ולשנות את האישום מ"רצח מדרגה שניה" ל"הריגה ללא כוונה תחילה". המשמעות הישירה של ההחלטה היא הפחתה משמעותית מאוד בעונש הפוטנציאלי שצפוי להיגזר על ספייצ'ר.

הקשר בין שימוש בקנאביס לבין הסיכון לחוות התקפים פסיכוטיים הוא נושא מורכב ושנוי במחלוקת. למרות עדויות רבות להתקפים פסיכוטיים שהתעוררו בעקבות שימוש בצמח, פסיכיאטרים רבים מאמינים כי קנאביס אינו גורם לסכיזופרניה. עם זאת, קיימת הסכמה על כך ששימוש בצמח עשוי להוות טריגר להתפרצות ההפרעה אצל אנשים בעלי נטייה מולדת לפתח אותה. כך או כך, ההמלצה היא להימנע משימוש לא מבוקר בקנאביס, ובמיוחד אם אתם אינכם צרכנים מנוסים. כל שימוש, גם לצרכים רפואיים, צריך להתחיל לאט, במינונים נמוכי ובהיכרות עם סוג החומר ועם המקור ממנו הגיע.