חמש שנים אחרי שהשימוש בקנאביס בקליפורניה הפך לחוקי לחלוטין, מרבית התושבים עדיין מעדיפים לקנות קנאביס בשוק האפור מאשר במקומות ממכר לגיטימיים. הסיבה הפשוטה היא שבשוק האפור המחירים אטרקטיביים יותר. מדוע? מכיוון שהפיקוח של המדינה והמסים הגבוהים לא מאפשרים לעסקי הקנאביס להתחרות במחירים של התעשיה הבלתי-חוקית, החופשית מבקרה ומיסוי.

כתוצאה מכך, חנויות רבות נסגרות ואילו יצרני קנאביס חוקיים פוזלים גם אל השוק האפור, המאפשר להם לחמוק ממסים ורגולציות ולספק מחירים נוחים יותר ללקוחות. תעשיית הקנאביס החוקי במדינת החוף מגלגלת אמנם 4 מיליארד דולר בשנה, אבל השוק הבלתי-חוקי מגיע לכ-8 מיליארד דולר, למרות שמדובר במדינה בה ניתן לרכוש קנאביס באופן חוקי ללא כל בעיה.

המצב בו אזרחים מעדיפים לעבור על החוק על-מנת להשיג מוצר שניתן להשיגו גם באופן חוקי לחלוטין אומר הכל. בחלק מהמקרים מדובר בהעדפה למחיר נוח יותר, ואילו במקרים אחרים מדובר פשוט בזמינות של המוצר. ככל שנמשך המצב בו השוק החוקי מפסיד לעולם התחתון, כך נסגרות יותר ויותר חנויות. המצב כרגע בקליפורניה הוא שקיים מספר יחסית קטן של חנויות חוקיות שנשארו בשטח, ולא לכל האזרחים יש גישה אליהן.

קליפורניה מלמדת אותנו איך לא עושים לגליזציה. פיקוח יתר והמסים גבוהים מעודדים את צמיחתו של שוק הקנאביס הבלתי-חוקי, וכתלות בכך גם מחלישים את השוק החוקי. בכך נשארת קליפורניה חשופה לרבים מהנזקים של היעדר לגליזציה, כמו היעדר פיקוח כלשהו על החומרים שנמכרים, על רכיביהם, על אופן גידולם ועל חומרי הדברה עמם הם באים במגע. מגדלי קנאביס ברחבי המדינה קוראים לשלטונות למצוא במהרה נוסחה חדשה שתפחית את הרגולציה הכבדה שמונעת מעסקי הקנאביס החוקיים לפרוח.